Spor

En İyi Dambıl Seti İncelemesi

Evde kullanılacak dambıl seti satın alırken nelere dikkat edilmeli? En iyi dambıl seti hangisidir? Seçtiğimiz ürünlere göz atabilir ve hazırladığımız rehberi sayfanın en altında bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere evde kullanmanız için en iyi dambıl seti incelemesi yapacağız; kullanıcı yorumları, fiyat performans puanları, artı ve eksi yönlerini aktaracağız.

Ülkemizin ve dünyamızın maalesef etkisi altında kaldığı Korona Virüs sebebiyle birçoğumuz evimizde karantina altındayız. Bu olağanüstü durumun ne zaman geçeceğini bilemiyoruz, bu süreçte evde boş oturmak zihinsel ve fiziksel sağlığımız açısından çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Spor yapmak kilo almanızı engelleyerek daha iyi bir fiziğe kavuşmanıza yardımcı olur. Bunun yanında spor sonrası bir şey başardığını düşünen beyin, ödül mekanizmasını devreye sokarak mutluluk hormonu sağlanmasını tetikler. Sonuç olarak ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’’

En çok tercih edilen koşu bantlarını incelediğimiz yazımıza buradan göz atabilirsiniz → https://anlatbakim.com/en-iyi-kosu-bandi/

      ” Muscle Beach’te ki aletlerin ilkelliğine bakarsanız, bu sporu yapmak için süslü demirlere ihtiyacınız olmadığını, sadece irade ve bir çift dambıla ihtiyacınız olduğunu fark edeceksiniz…”

Editörün Tavsiyesi En iyi Dambıl Seti

Öne Çıkan Özellikler

 • 2 Adet 5 Kg
 • 4 Adet 2,5 Kg
 • Toplam 20 Kg Plaka
 • 2 Adet Kısa Bar 40 Cm
 • 1 Adet Uzun Bar 120 Cm
 • 2 Adet Uzun Bar Sıkıştırma Yayı
 • Barların Ağırlığı İle Birlikte Toplam 25 Kg
 • 4 Adet Kısa Bar Özel Sıkıştırma Aparatı
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Acemice bir şey değil de gerçek bir set arıyorsanız bu set tam size göre. Kısa barın yanında uzun bar olması setin en büyük avantajı. Böylede Bench Press Overhead Press gibi ana hareketleri kolaylıkla yapabileceksiniz. Plaka sayısının çok olması ve ağırlıkları istediğiniz gibi arttırabilmeniz bir süre sonra düşük ağırlıklar yetmediği zaman fayda sağlayacaktır. Toplamda 25 kilogram ağırlığa kadar bir baskı ile kaslarınızı yorabilirsiniz.

Sabit Ağırlık Dambıl Tavsiyesi

Öne Çıkan Özellikler

 • El anatomisine uygun olarak tasarlanmıştır. Kol, bilek, omuz, göğüs ve sırt kaslarını çalıştırabilirsiniz
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Klasik plastik kaplı içi beton dolu ev tipi dambıllar… 2 dambılla da yapılabilecek bir çok egzersiz var. Eğer standart ağırlıkta, plaka eklenemeyen tip dambıl seti alıyorsanız doğru ağırlığı seçmeniz çok önemli. Düşük ağırlıklar sizi tatmin etmeyeceği gibi yüksek ağırlıklar sizi gereksiz zorlayarak spordan soğumanıza yol açabilir..

Burada editörün önerisi bir çift 8 kg dambıl. 10 kg ve üzeri yeni başlayan biri için ağır olacaktır. 3-4-5 kg dambıllar birkaç hafta sonra aşırı hafif gelecek ve istediğiniz kas yıpratmasını elde edemeyeceksiniz.

Düşük Ağırlık Dambıl Tavsiyesi

Öne Çıkan Özellikler

 • 1 kg ağırlığında 1 adet neopren kaplı demir dambıl.
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Spora yeni başlayan özellikle kadın ve çocuk takipçilerimiz için seçtiğimiz 1 kg dambıl. Daha önce spor yapmamış biri için başlangıç adımı olacak ve birkaç ay sonra ise ısınma ve soğuma hareketlerini yapabileceğiniz bir ağırlık seviyesi.

Pvc kaplı olması daha soft aynı zamanda çok daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Böylece dambılı koyduğunuz zeminde küçük mikro çizikler oluşmayacaktır. El anatomisine uygun olarak dizayn edilmiştir. Vücudunuzun kol, omuz, bilek, göğüs ve sırt kaslarınızı çalıştırmanıza yardımcı olan en etkili fitness çalıştırma setidir.

Kettlebell Dambıl Tavsiyesi

Öne Çıkan Özellikler

 • 3 Kg
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Kettlebell halk arasında bilinen adıyla çaydanlık tipi dambıl. Farklı kas gruplarını farklı açılarda çalıştırmak ve hareket çeşitliliğinizi arttırarak daha eğlenceli bir spor programı oluşturmanız için farklı dambıl türleri size yardımcı olacaktır.

1700’lerde Rusya’da geliştirilen bu dambıl tipi, Osmanlı döneminde de ilgi görmüştür. Padişahların üzerinde halka bulunan mermer güllelerle çalıştığı bilinmektedir. Tutuş pozisyonunu sebebiyle;  squat, omuz, trapez antrenmanlarınızda çok fayda sağlayacak bir dambıl tipidir.

Plakalı Dambıl Tavsiyesi

en iyi dambıl seti

Öne Çıkan Özellikler

40 cm mini bar

4 adet 1,25kg flanş

Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Dünyaca ünlü Dynamic markasının plaka eklemeli dambıl seti sabit ağırlık istemeyen okurlarımıza tavsiye ediyorum. 4 adet 1.5 kg ve 4 adet 2 kg plakadan oluşan bu set barla beraber 15 kg ağırlığındadır. Bar, 25*400 mm boyutlarında olup 2 adet gelmektedir. Düzgün bir marka kaliteli bir ürün olduğu için listemizde yer verdik. Ömürlük bir set olacaktır.

Editörün Kapı Barfiksi Tavsiyesi

Yukarıda paylaştığım setlerle tüm hareketleri yapabilirsiniz ancak öyle bir hareket var ki olmazsa olmaz ve bunu yapmak için dambıl gerekmiyor. Bu hareket tabiki de BARFİKS. Barfiks, şınav ve squat olmayan bir program düşünülemez.

Uzayıp kısalabildiği için her kapıya uygun. 2 kilo ağırlığında ve 100 kilo taşıyabiliyor.

1 yıldır kullandığım barfiks aletini bu konuda size öneriyorum. Montajı çok basit. Sadece 2 vida ile kapıya veya koridora sabitliyorsunuz ve yıllarca orada kalıyor. Evde boş boş dolanırken bile asılıp 1-2 barfiks çekmek gerçekten eğlenceli oluyor.

Öne Çıkan Özellikler

 • Kapı Koridor Barfiksi 100 cm Ve 140 cm Mesafeler
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Montaj Gerektirmeyen Barfiks Aleti Tavsiyesi

Kapılarıma zarar vermek istemiyorum diyen okurlarımız için, delik delmenize gerek olmayan diğer seti öneririm. Şu an kullandığım vidalı setten önce 1 yıl da bunu kullanmıştım. Başlarda çok etkili ve verimli. Ancak bir süre sonra(yaklaşık 1 yıl) kapının üst kısmına oturtulan plastik yumuşuyor ve ömrünü dolduruyor. Özellikle eve zarar vermek istemeyen kiracılar için kesinlikle öneriyorum. Parasını hak ediyor.

Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Mat Tavsiyesi

Bonus olarak piyasadaki en iyi mat’ı da araştırmak istedik. Birçok hareketi yaparken yere uzanmanız gerekecek. Sert bir zeminde çalışmak sizi rahatsız edecektir. Halı üzerinde hareketleri yapmak ise sizi kaşındırabilir. Ayrıca halı kayacağı için hareketin formunu kaçırabilirsiniz. Bu nedenle ince olmayan kalın bir mat öneriyoruz. Kaydırmaz özelliği olan bu mat sadece hareketin formuna odaklanmanız için sizi destekleyecek. Ayrıca çok ince olmadığından kırılmaz yapıda ve konforlu olacaktır

Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Dambıl seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle spor yapacağınız alanın genişliğini iyi hesap etmelisiniz. Eğer dar ve küçük bir alanınız varsa kocaman bir halter seti almanız pekte mantıklı olmayacaktır. Spordan sonra nerede muhafaza edeceğiniz, alan kullanımı açısından satın almadan önce değerlendirilmesi gereken unsurlardandır.

Bunlardan sonra sıra geliyor tabi ki ağırlık seçimine. Spora yeni başlayanlar, kadınlar ve çocuklar için 3-4-5 kg ağırlıklar tatmin edici olacakken. Kısa bir spor geçmişi olan okurlarımız 8-10 kg ağırlıklar seçmesi daha verimli olacaktır. Bu tip ürünler dayanıklı ve eskimez oldukları için genelde hayatımızda bir kez alırız. Hangi spor programını yapmak için hangi seti seçeceğinizi bilmek bu açıdan çok önemli.

Düşük ağırlıklarla yüksek tekrarlar yapmak kaslarınızda sıkılaşma sağlar. Yüksek ağırlıklarla düşük tekrar yapmak ise daha çok kas kütlesi kazanmanıza fayda sağlar. Ev antrenmanlarında yüksek ağırlıklar bulmak çokta mümkün olmadığı için, düşük ağırlık ve yüksek tekrardan oluşan bir antrenman programı seçebilirsiniz.

Antrenmandan en az 1-1,5 saat önce karbonhidrat ağırlıklı bir öğün tüketmeniz size enerji sağlayacaktır. Bunun yanında eğer idman yapmak için kendinizi yorgun hissediyorsanız bir küp şeker yiyerek küçük bir hile yapabilir ve biraz enerji yükleyebilirsiniz.

Muscle Beach’te ki aletlerin ilkelliğine bakarsanız, bu sporu yapmak için süslü demirlere ihtiyacınız olmadığını, tek gerekenin irade ve bir çift dambıl olduğunu fark edeceksiniz…

Tyler Durden

Herkese Merhaba, ürün incelemeleri yazılarımla görüşlerimi ve tecrübelerimi herkese aktarmaya çalışıyorum. Geri dönüşleriniz benim için önemli. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu