En İyi Dökme Demir Tava Tavsiyesi 2019 Rehberi

En İyi Dökme Demir Tava

Dökme demir tava , bir asırdan fazla bir süredir Türk ev mutfaklarında önemli bir araç olmuştur. Türk Aşçıları bu dayanıklı tavalarda çeşitlik kızartmalardan harikalar yaratır.

Teflon kaplamalı tavaların aksine , dökme demir 500 derecenin üzerinde güvenlidir ve Et pişirmek için oldukça idealdir. Yapışmaz tavaların genelde ömürleri kısa olur yaklaşık üç ila beş yıl kullanılabilir ancak dökme demir tavalar   hem yapışmaz özelliğe sahiplerdir hem de nesiller boyu kusursuzca kullanılabilir.

Dökme demir tavalar, sıcağı çok iyi tutması nedeniyle kızartmalar için idealdir. Dökme demir tavalar ağır ve yoğundur. Dökme demir tavaların ısıtılması biraz zaman alır. Ancak bir kez ısındığında, kızartma ve yüksek sıcaklıkta pişirme için harikadır. ”Dökme demir tavadaki Tüm ısı, biftek ve kızartmalar, çıtır balık derileri ve sebzelerin kabuklarındaki derin karamelleşmeler de pişirmelerde benzersiz bir etki yaratır.

Bakımlı demir döküm tavalar nesiller boyu kullanılabilir.

Ev aşçıları ve profesyonel şefler, eşsiz performansı ve dayanıklılığı için dökme demir tava ürünlerine yöneliyorlar. Mutfak arkadaşınız olacak bir araç arıyorsanız, dökme demir tava tam size göre.

Bizim tavsiye seçimlerimiz:

1- TEFAL Titanium Talent Pro Tava Seti

tefal tava

Titanium Pro yapışmaz kaplama ile yağsız pişirme ve ekstra kolay temizleme sağlıyor. Yağ kullanmaya gerek kalmadan sağlıklı ve lezzetli yemekler pişirmenizi sağlar. Alüminyum materyal ile etkili ısı dağılımı talent serisi ürünler tabanındaki alüminyum materyal teknolojisi sayesinde çok hızlı bir şekilde ısınır ve ısı homojen şekilde dağılır. Tefal Titainum Talent Pro 20 Cm + 28 Cm boyutlarında geliyor.

Bu ürünü Trendyol’da incelemek için tıklayın.

 

2-Lodge Pre-Seasoned 12-inç Dökme Demir Tava

Uygun fiyatlı ve yaygın olarak kullanılabilen Lodge, dayanıklı bir fabrika demiri işçiliği ve geniş bir pişirme alanına ve konforlu tutacaklara sahiptir.

Lodge 12-inç önceden tecrübeli dökme demir tava bizim favori seçimimiz oldu. En çok tercih edilen tencere markalarından biri olmasının yanı sıra, pürüzsüz bir pişirme yüzeyine, konforlu tutacak kısımalrına ve geniş bir pişirme alanına sahiptir. Lodge ürünleri, yaygın olarak bulunan ve uygun fiyatlarından dolayı şefler tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Lodge’un bir başka özelliği rahat sapı. Küçük çubuk tutacağının tasarımı, doğal olarak en üst kontrole sahip olduğunuz, tavamızı rahat pozisyonda tutmanıza izin verir. Tencerenin diğer tarafındaki geniş yardımcı tutacağı, parmaklarınızı hacimlice kavrayacak kadar büyüktür. Sıcak yağ dökerken, saptaki tutuşumuz güvenli ve her zaman tavayı kontrol altına almış oluruz. Lodge, klasik dökme demir ürünlerinde yazılı bir garantiye sahip değildir, ancak web sitelerinde şöyle diyorlar: “Üretilen her ürününmüzün arkasındayız. Ürün sorunları için lütfen Lodge Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin; sorunu sizin memnuniyetinize göre çözeceğiz. ”.Biz bu üründe hiç bir sorun yaşamadık. Bir garanti kağıdının eksikliği bizi pek ilgilendirmedi çünkü Lodge dökme demir tavalar zaten çok dayanıklı ürünlerdir.

Bu ürünü amazonda incelemek için tıklayın.

3-Victoria 12-inç Dökme Demir Tava

Victoria en iyi seçimimizin yanı sıra Dökme demir tavada önereceğimiz ikinci ve son ürümüzdür. Daha ince yapısı ve kolay tutamaçları,ömürlük garanti süresi bu tavayı önerilerimize almakta etkili oldu.

Yine Cömert ve geniş bir pişirme yüzeyine ve daha büyük dökme ağza sahiptir.

Victoria’nın pişirme alanı Lodge’dan biraz daha büyüktür. Eğimli kenarları, tava soslarını çırpmak için idealdir. İlk seçimdeki tavamıza göre daha yuvarlaktır ve şekil, kapasite sınırlarını biraz zorlamaya izin verir.

Victorianın Lodges tavamıza göre bir diğer avantajı ise dökme demir tencere, işçilik hatalarına karşı koruyan bir ömür boyu garanti ile geliyor. Ömür boyu garantili bir ürün almış oluyorsunuz.

Bu ürünü amazonda incelemek için tıklayın.

-Dökme Demir Tava Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Temizledikten sonra tavayı tamamen kurutun.
  • Kağıt havlu kullanarak az miktarda yağ sürün – kanola, hindistancevizi, keten, üzüm çekirdeği, sebze yağları  tavaların her tarafına, içine ve dışına sürün. Ayrı bir temiz kağıt havluyla en son fazla yağları silin.
  • Tavayı fırında, bir saat boyunca 500 derecelik bir fırında ters çevirin, sonra fırını kapatın ve tavanın fırında soğumasını sağlayın.

-İşte dökme demir tavanıza asla yapmamanız gerekenlerin kısa bir listesi:

  • Dökme demir tavayı su içerisinde uzun süre asla bırakmayın. Aksi halde paslanırlar.
  • Dökme demir pişirme tavalarını bulaşık makinesinde yıkamayın, aksi halde paslanacaktır.
  • Soğuk su altında sıcak tava yıkamayın. Dökme demir çok dayanıklıdır, ancak sert sıcaklık değişimleri çatlamasına neden olabilir.

Amazon Alışveriş Rehberi Yazımıza Bakmanızı Tavsiye ederim

Diğer Mutfak yazılarımıza buradan bakabilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz :)

      Bir Cevap Yazın