Mutfak

En İyi Döküm Tava Tavsiyesi

Evde yemek pişirmenin keyfine doyasıya varmak isteyenler için en önemli mutfak gereçlerinden biri de döküm tavalardır. Kendi başınıza hamaratlığınızı konuşturarak ister kendiniz isterseniz de sevdikleriniz için lezzetli yemekler hazırlarken en iyi döküm tava çeşitlerinde de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yemeğinizin lezzetini koruyarak pişirme süresini daha da kısaltan ve hazırladığınız yiyeceklerin en ideal bir şekilde pişmesini sağlayan döküm tavalar aynı zaman da kullanışlılık açısından da kolaylıklar sağlamalıdır.

Bir döküm tavada pişireceğiniz etlerin lezzetini kaybetmeden ve tavaya yapışmadan ideal bir şekilde pişmesi için döküm tavanın kaliteli ve kullanıcı odaklı olması gerekir.

Yüksek ısılara ulaşan tavanın kullanılabilir olması aynı zamanda yemeklerinizi pişirirken elinizin yanmadan tavaya hakim olabilmenizi de sağlayacaktır. Öte yandan yüksek ısıları da tavanın yüzeyinde eşit bir şekilde dağıtması yiyeceklerin sadece bir bölümünün değil hepsinin ideal bir şekilde pişmesini sağlayacaktır.

Döküm yavanın tüm bu işlevsel özelliklerinin yanı sıra kullanılabilirlik sunan ebatları ile hem yemek pişirmede hem de mutfak dolabında muhafaza etmede kolaylık sağlaması önemlidir.

Ev temizliğini otomatikleştiren robot süpürgeleri incelediğimiz yazımız → https://anlatbakim.com/en-iyi-robot-supurge/

Editör Tavsiyesi

5mm taban ve 4 mm yan yüzey kalınlığına sahip tavanın ısıyı içinde tutma özelliği sayesinde yiyecekleriniz eşit derecede pişer ve böylelikle mükemmel lezzeti yakalamanız mümkün olur.

tava tavsiyesi

Öne Çıkan Özellikler

 • Lava döküm demir metal kulplu yuvarlak kızartma tavası 28 cm
 • Ebat: W: 32,2 cm l: 46,4 cm h: 6,5 cm
 • Kapasite: 2,10 lt
 • Porsiyon: 4-6 ağırlık (ort.): 2,40 kg
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Sinbo SP-5217 Granit Döküm Tava

en iyi döküm tava

Öne Çıkan Özellikler

 • Yüksek ısıya dayanıklı, yapışmaz yüzey
 • Alüminyum döküm gövde
 • Ahşap içe bükülebilen tutma sapı
 • Bükülebilen sap sayesinde yerden tasarruf edilir
 • PFOA içermez
 • Kolay Temizlenir
 • Pişirme alanı: 35 x 25 cm
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Sinbo SP-5217 döküm tava, mutfakta harikalar yaratmak isteyenlere en kullanışlı ürünleri en uygun fiyatlarla sunan Sinbo’nun yüksek kalite standartlarına uygun bir şekilde üretip piyasaya sürdüğü modellerinden biridir.

Yüksek ısılara karşı dayanıklı ve yiyeceklerin hiçbir şekilde yapışmaması için özel geliştirilen yüzeye sahip olan Sinbo SP-5217 döküm tava, alüminyum döküm gövdesiyle de uzun yıllar boyunca kalitesini kaybetmeden kullanım imkanı sunmaktadır.

Ergonomik ve bükülebilen sapı sayesinde hem taşımada hem de mutfak dolabında muhafaza etme konusunda yer tasarrufu sağlayan Sinbo SP-5217 döküm tava, kolay temizlenir olmasıyla da mutfakta en lezzetli yemekleri pişirmek isteyenlerin en sevdiği yardımcısı olmaya aday bir tavadır.

Türkiye’de Sinbo kalitesiyle üretilen ve piyasaya sürülen bu döküm tava modeli de 2 yıl garantiye sahiptir.

Ahşap içe bükülebilen tutma sapı sayesinde eliniz yanmadan tavanızda yiyeceklerinizi pişirebilir en lezzetli yemeklerinizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

İçeriğinde PFOA bulunmayan ve sağlıklı materyallerden üretilen Sinbo SP-5217 aynı zamanda uygun fiyatıyla da mutfakta harikalar yaratmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Ürün Yorumu: Etleri yakmadan sulu sulu pisiriyor. temizlemesi de cok pratik. kesinlikle tavsiye ediyorum. alin aldirtin. En iyi döküm tava ürünlerinden biri

Lava LV Eco GT 30 Yuvarlak Döküm Demir Tava

lodge döküm tava

Öne Çıkan Özellikler

 • çap (ø) 30 cm detayları
 • ebat : W: 29,5cm l: 33cm h:4cm
 • kapasite : 1,36 lt
 • porsiyon : 2-4
 • ağırlık (ort.) : 2,30 kg
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Lava LV Eco GT 30, 1 kat emaye kaplama ve fırınlama işlemlerinden geçmiş kullanıcı dostu döküm demir tava modelleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en yüksek kaliteli döküm demiri kullanılarak üretilen ve mutfakta harikalar yaratmak isteyenlerin kullanımına sunulan Lava LV Eco GT 30, malzeme kalitesiyle fark yaratan mutfak gereçleri arasında yer almaktadır.

Özellikle et pişirirken etin sadece bir yüzeyini değil tümünü eşit bir şekilde pişirmeye imkan veren özel teknoloji döküm demiri ile öne çıkan Lava LV Eco GT 30, aynı zamanda %100 geri dönüştürülebilir niteliği ile çevre dostu malzemeden üretilmiştir. Bu yüzden en iyi döküm tava modellerinden biridir.

Lava LV Eco GT 30 ile pişirilen etlerin asla tavaya yapışması mümkün değildir. Özel olarak üretilen yuvarlak döküm demir ızgara tavaların pişirme yüzeyindeki yüksek sıcaklık etin yüzeyini dağlar ve mühürler. Bu sayede mühürlenen yiyeceğin lezzeti, suyu ve besin değerleri buhar olmadan yiyeceğin içinde kalır.

Ayrıca tavanın yüzeyinde mühendislik harikası olarak konumlandırılan ızgara kanalları sayesinde etin sadece bir kısmı tava ile temas halinde olmaktadır. Böylelikle etin yüzeyinde yapışma ya da yanma gibi istenmeyen problemlerin ortaya çıkma riski ortadan kaldırılmış olmaktadır. Yüksek kaliteli malzemeden üretilen Lava LV Eco GT 30 yuvarlak döküm demir ızgara tava ayrıca uygun fiyatıyla da mutfaklarda en çok tercih edilen tava modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ürün Yorumu: Çok güzel hem et hem sebze ızgara çok lezzetli oluyor, sadece biraz ağır olduğu için yıkarken zorlanıyorsunuz ama yinede en iyi döküm tavalardan biri

Lava Döküm Metal Kulplu Yuvarlak Kızartma Tavası

tava tavsiyesi

Öne Çıkan Özellikler

 • Lava döküm demir metal kulplu yuvarlak kızartma tavası 28 cm
 • Ebat: W: 32,2 cm l: 46,4 cm h: 6,5 cm
 • Kapasite: 2,10 lt
 • Porsiyon: 4-6 ağırlık (ort.): 2,40 kg
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Lava döküm metal kulplu yuvarlak kızartma tavası, Lava markasının emaye kaplama ürünleri arasında en çok tercih edilen tava modellerinden biridir.

5mm taban ve 4 mm yan yüzey kalınlığına sahip tavanın ısıyı içinde tutma özelliği sayesinde yiyecekleriniz eşit derecede pişer ve böylelikle mükemmel lezzeti yakalamanız mümkün olur.

Özellikle et ve et ürünleri yiyeceklerinizde pişirme sırasında besin değerlerinin kaybolmasını engelleyen yapısıyla sağlıklı ve besleyici yemekler hazırlamanızı sağlayan Lava döküm metal kulplu yuvarlak tava, yapışmayıcı önleyici yüze sahiptir.

ISO 9001 standartlarına bağlı kalınarak üretilen Lava yuvarlak kızartma tavası ile tüm pişirme tekniklerine uygun olarak dilediğiniz yemekleri çok lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz. %100 geri dönüştürülebilir nitelikte kaliteli malzemeden üretilen Lava döküm tava aynı zamanda ergonomik kulpu ile kullanım kolaylığı da sağlamaktadır.

Ürün Yorumu: Çok begendım zaten Lavanın ürünleri hepsı harıka.trendyoldan da yıllarca alısverıs yaparım tek bır aksılık yasamadım teşekkurler

En iyi Çift Taraflı Döküm Tava Sinbo SP – 5222

en iyi döküm tava markası hangisi

Öne Çıkan Özellikler

 • Çift taraflı kullanım imkanı
 • Sağlıklı, yüksek ısıya dayanıklı, yapışmaz granit iç ve dış yüzey
 • Enerji tasarrufu sağlayan alüminyum döküm gövde
 • Mıknatıslı tutma sapları
 • Pfoa içermez
 • Koku bırakmadan çok az yağ ile lezzetli ve sağlıklı ızgaralar için idealdir
 • Sızdırmaz yedek silikon conta
 • Çap: 32 cm
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Sinbo SP – 5222 çift taraflı döküm tava, yapışmaz yüzeyi ve yüksek ısılarda bile ısının eşit bir şekilde tavanın yüzeyine yayılmasını sağlayan özellikleri ile özellikle en lezzetli etleri pişirmek isteyenlerin en büyük yardımcısı olmaktadır.

Daha çok ısının absorbe edilmesi yani yutulması için çift taraflı olarak dizayn edilen bu döküm tavalar mükemmel lezzette yemekler yapmanızda ihtiyaç duyduğunuz kaliteye sahiptir.

Özellikle et yemeklerinde etin lezzetinin korunması ve besin değerlerinin pişirme sırasında ortadan kaybolmaması için Sinbo SP – 5222 çift taraflı döküm tava tavsiye edilmektedir.

Mutfakta kullanılan tavalarda önemli bir sağlık kriteri olarak öne çıkan PFOA yani kanserojen madde içermemesiyle tercih sebebi olan Lava döküm metal kulplu tava, aynı zamanda 3 kat emaye kaplama ve 2 fırınlama tekniği ile üretildiği için çok uzun süre boyunca kaliteden ödün vermeden kullanım imkanı sunmaktadır.

Ürün Yorumu: tava harika bir iki kullanimda kokusu var ama geçiyor harika

Lava Döküm Yuvarlak Kulplu Kırmızı Tava

döküm tencere marka önerisi

Öne Çıkan Özellikler

 • Lava yuvarlak kulplu tava çap(ø) 20 cm detayları
 • Dış ölçüsü : W=21,0 cm l=27,0 cm h=5,5 cm
 • Iç ölçüsü : Ø=20 cm h=3,5 cm
 • Kapasite : 0,83 lt
 • Porsiyon : 2
 • Ağırlık (ort.) : 1,3 kg
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

En iyi döküm tava üreticilerinden biri olan Lava döküm kırmızı tava, uzun ömürlü olmasının yanı sıra %100 geri dönüştürülebilir materyalden üretimiyle de tercih edilmektedir. Tüm pişirme tekniklerine uygun olması amacıyla ISO 9001 kalite standartlarına uygun bir şekilde üretilen Lava döküm tava modeli, yüksek yan yüzeyi ile ısının içeride eşit bir şekilde yayılıp tutulmasını sağlamaktadır.

Kısık ya da yüksek ateş fark etmeksizin tüm pişirme tekniklerine uygun olan Lava döküm tava ısıyı uzun süre içinde muhafaza etmesiyle de tercih sebebi olarak görülmektedir.

Elektrikli, gazlı ya da endüksiyon sistemli tüm fırın ve ocak tiplerine uyumlu olarak dizayn edilen Lava döküm tava modeli aynı zamanda kuplu olması ve yuvarlak tasarımı sayesinde kullanım kolaylığı da sağlamaktadır.

Kolay tutulabilir kulpları sayesinde olası mutfak kazalarını minimuma indiren Lava döküm tavalar her mutfakta bulunması gereken gereçler arasındaki yerini almaktadır.

Dökme Demir Tava Satın Alma Rehberi

Mutfak gereçleri arasında kendine has bir yeri bulunan döküm tavalar, özellikle et ve et ürünlerini pişirmede en etkili tavalar arasında yer almaktadır. Yapışmaz yüzeyleri ile etin pişirme sırasında tavaya yapışmadan ve lezzetini kaybetmeden pişmesini sağlayan döküm tavalar, aynı zamanda hem yüksek sıcaklıklarda hem de düşük sıcaklıklarda tavada pişirilen yemeklerin eşit bir şekilde ısıya maruz kalarak pişmesinde faydalı olmaktadır.

Mutfakta en lezzetli yemekleri pişirirken kullanacağınız döküm tava satın alırken mutlaka PFOA olarak geçen kanserojen maddelerin içermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kulplu olması ve kolaylıkla muhafaza edilmesi gibi avantajlarında da göz önünde bulundurulması önemlidir.

Dökme demir tava , bir asırdan fazla bir süredir Türk ev mutfaklarında önemli bir araç olmuştur. Türk Aşçıları bu dayanıklı tavalarda çeşitlik kızartmalardan harikalar yaratır.

Teflon kaplamalı tavaların aksine , dökme demir 500 derecenin üzerinde güvenlidir ve Et pişirmek için oldukça idealdir. Yapışmaz tavaların genelde ömürleri kısa olur yaklaşık üç ila beş yıl kullanılabilir ancak dökme demir tavalar   hem yapışmaz özelliğe sahiplerdir hem de nesiller boyu kusursuzca kullanılabilir.

Dökme demir tavalar, sıcağı çok iyi tutması nedeniyle kızartmalar için idealdir. Dökme demir tavalar ağır ve yoğundur. Dökme demir tavaların ısıtılması biraz zaman alır. Ancak bir kez ısındığında, kızartma ve yüksek sıcaklıkta pişirme için harikadır. ”Dökme demir tavadaki Tüm ısı, biftek ve kızartmalar, çıtır balık derileri ve sebzelerin kabuklarındaki derin karamelleşmeler de pişirmelerde benzersiz bir etki yaratır.

Bakımlı demir döküm tavalar nesiller boyu kullanılabilir.

Ev aşçıları ve profesyonel şefler, eşsiz performansı ve dayanıklılığı için dökme demir tava ürünlerine yöneliyorlar. Mutfak arkadaşınız olacak bir araç arıyorsanız, dökme demir tava tam size göre.

Dökme Demir Tava Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Temizledikten sonra tavayı tamamen kurutun.
 • Kağıt havlu kullanarak az miktarda yağ sürün – kanola, hindistancevizi, keten, üzüm çekirdeği, sebze yağları  tavaların her tarafına, içine ve dışına sürün. Ayrı bir temiz kağıt havluyla en son fazla yağları silin.
 • Tavayı fırında, bir saat boyunca 500 derecelik bir fırında ters çevirin, sonra fırını kapatın ve tavanın fırında soğumasını sağlayın.

İşte dökme demir tavanıza asla yapmamanız gerekenlerin kısa bir listesi:

 • Dökme demir tavayı su içerisinde uzun süre asla bırakmayın. Aksi halde paslanırlar.
 • Dökme demir pişirme tavalarını bulaşık makinesinde yıkamayın, aksi halde paslanacaktır.
 • Soğuk su altında sıcak tava yıkamayın. Dökme demir çok dayanıklıdır, ancak sert sıcaklık değişimleri çatlamasına neden olabilir.

En iyi döküm tava markası hangisi

Lava döküm tava, sinbo döküm tava ve lodge marka döküm tavalar en tavalar arasında yer alıyor.

 

anlatbakim

Ben Emre. Tüketicilere, ürünleri satın almadan o ürün hakkında bilgi vermek ve en iyi ürünleri listelemek amacıyla anlatbakim blog sitesini kurdum. Bir arkadaşımla beraber ürün incelemeleri yaparak tüketicileri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Dökümcübaba gibi yerli markamız da var kaplamasız dökme demir olarak, onları da ekleseydiniz keşke.Ek olarak döküm konusunda alüminyum tefali neden koydunuz anlayamadım 🙂

  1. Ahmet Bey yorumunuz için teşekkürler. Bu yazı bu hafta içinde güncellenecek. Bazı içeriklerimizin eski ve eksik kaldığını bildiğimiz için sırasıyla güncellemeye çalışıyoruz. Vakit ayırıp yorum yaparak içeriklerin kalitesini artırmamıza yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu