En İyi 10 Jant Temizleyici Tavsiyesi

Okuma Süresi: 8 Dakika

En İyi Jant Temizleyici Tavsiyesi

Jantlar ve tekerlekler tartışmasız arabanın en önemli parçalarıdır. Binlerce bileşen bir otomobil yapmak için bir araya gelirken, en zorlu koşullara maruz kalan bölümler tekerleklerdir. Hızlanmaya, dönmeye ve durmaya, yağ, kir ve fren tozuna bulaştığınız zaman, jantlarınızın kaplamaları ömrünü kısaltmaya başlar. Jant Temizleyici rehberimiz ile disk ve jant temizleme sorununuza çözümler bulabilirsiniz.

Çoğu durumda, bir taşıtın jantları o kadar kirlenir ki yoldaki katran, kir ve diğer zararlı kirleticileri toplama eğilimine geçerler. Ek olarak, fren balatalarındaki talaşlar tozlar ve fren disklerinden gelen küçük demir parçacıkları da aracın fren performansını etkiler. Normalde, frenlerden gelen ısı bunun gerçekleşmesine neden olur çünkü tüm ısıyı jant yüzeyine yansıtır. Bu yazıda, bugün piyasada satışa sunulan en iyi jant temizleyici ürünleri inceliyoruz.

Arabanızın jantlarına iyi bakılması, hassas ve zorlu olabilir, bu nedenle mükemmel bir temizlik planı gereklidir. Arabanızı  her seferinde bir yıkamacıya götürebileceğiniz, yıkatacağınız ve sonrasında jantların ne kadar sıklıkla kirleneceği görmek ve bu işlemleri tekrarlamak yüksek maliyetlerle cüzdanınıza yansıyabilir. Doğru ürünleri kendiniz kullanarak jantları ve lastiklerinizi temizlemek, sadece mükemmel bir görünüm elde etmek için değil, aynı zamanda aracınızdan en iyi performansı, en uygun harcamalarla elde etmek için de çok önemlidir.

Jant Temizleyicilerini Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Jantları soğukken temizlemeniz önerilir. Bu, temizleyicilerin jantlara yapışmasını ve suyun lekelenmesini önlemenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca, frenlere ve rotlara zarar verme olasılığını da önler.
 • Kalıcı renk bozulmasına neden olabileceğinden daima jant temizleyicilerin jantlar üzerinde kurumasına izin vermeyin.
 • Araç üzerinde hasar yaratmayacağını görmek için yeni jant temizleyicinizi belli bir noktada test edin.
 • Tüm jantların eşit yaratılmadığını ve temizliğe özel bir yaklaşım gerektirdiğini unutmamak önemlidir.
 • Jant gövdesi ve tırnak somunu deliklerindeki kiri temizlemeyi ve çıkarmayı asla unutmayınız.
 • Aracınızın jantları için doğru jant temizleyiciyi seçin. En popüler iki jant temizleyici asit bazlı ve asit içermeyen jant temizleyicileridir.
 • Temizleyici ürününüze püskürtmeden önce jantınızı suyla iyice durulayın. Bu işlem sayesinde, jant temizleme ürünü, dar noktalara ve jantların uzak bölgelerine etkili bir şekilde nüfuz edebilir.
 • Zorunlu olmamakla birlikte, parlamayı korumak için cilalamak en iyi yöntemdir.
 • Sabırlı olun ve ürünün yüzeyde kurumasını önlemek için jantlarınızı teker teker ayrı ayrı temizleyin.
 • Jantlarınızda su lekelerinin oluşmasını önlemek için kuru bir havluyla silmeden önce jantlarınıza iyi bir  durulama yapın.
hızlı listeye geri dön ↑

Jant Temizleyici Çeşitleri

Oto jant temizleyicileri kimya mühendisliği sayesinde çok yol kat etti. Bugün piyasada pH dengeli temizleyiciler, asit temizleyiciler ve demir kiri temizleyicileri içeren geniş bir jant temizleyici yelpazesi bulunmaktadır. Her varyasyon, ürünün talimatlarını takip ettiğiniz sürece etkili olabilir.

1. Asit Bazlı Jant Temizleyicileri

Asit bazlı jant temizleyicileri çok etkili olabilir ancak sukünetle kullanılması gerekir. Tipik olarak, bu tip jant temizleyiciler ılık ve yarı sıcak jantlarda kullanılabilir. Bununla birlikte, kimyasal reaksiyon prosedürünü durduracağından, temizleyicinin kurumasını önlemek için daha hızlı çalışmanız gerektiğini unutmayın. Bu olduğunda, kimyasal işlemi yeniden etkinleştirmek için temizleyiciyi yeniden uygulamanız gerekir.

Bununla birlikte, kromlu ve yıpranmış kaplamalara sahip jantların, özellikle elmas kesimli olanların asit temizleyicileriyle temizlenmemesi gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ek olarak, bir asit temizleyici kullanırken yüksek kaliteli markalara gitmek de kesinlikle gereklidir.

2. Demir Kiri Sökücüler

Aşırı kirli jantlarınız için demir kiri sökücüler şiddetle tavsiye edilir, çünkü çarka kaynaklanmış demir ve fren tozlarının temizlenmesi için en faydalıdır. Asit temizleyicilere benzer şekilde, kirletici temizleyicileri etkili bir şekilde çalışmak için biraz daha uzun süre parçalarda kalır. Normalde, demir açısından zengin kirleticileri çözdüğü ve temas halinde fren tozunu çektiği için jantlarda sık sık renk değiştirirler. Bununla birlikte, en iyi sonuçları almak için daima kaliteli markalar seçmeniz çok önemlidir.

3. Asit İçermeyen Jant Temizleyiciler

Tehlikeli asit içermeyen bir jant temizleyici bulmak zordur, çünkü çoğunlukla bu işlerde asit formüllü bir jant temizleyici kullanılır. Normalde, asit bazlı olmayan jant temizleyicileri düzenli olarak yıkanmış jantlar için idealdir. Bu tip temizleyiciler, aşağıdaki temiz yüzeyi ortaya çıkarmak için önemli miktarda hafif kir ve tozu etkin bir şekilde süpürme yeteneğine sahiptir.

Aynı şekilde, asitsiz jant temizleyicileri, üreticinin talimatlarına göre mümkün olduğunca az miktarda kullanılmalı ve hassas jantları temizlerken kaçınılmalıdır. Aynı şekilde, asit içermeyen temizleyicilerin, çok büyük fren tozu birikimi olan herhangi bir jant veya ağır fren tozu üzerindeki pisliği ve tozları, asit bazlı temizleyiciler kadar iyi temizleyemeyeceğini de hatırlamak gerekir.

hızlı listeye geri dön ↑

En İyi 10 Jant Temizleyici Ürün

hızlı listeye geri dön ↑

ADAM’S DEEP Jant Temizleyici

Amazon Değerlendirmesi: 4.8 / 5.0

Adam’s Polishes tarafından geliştirilen Adam’s Deep Wheel Cleaner, ağır tozlara ve kirlere karşı koymak ve jantları gıcırtılı bir şekilde temiz bırakmak için kimyasal olarak tasarlanmış ve özel olarak formüle edilmiştir. Bir galon, beş galon ve paket seçenekleri içeren çeşitli boyutlarda gelir. İnatçı metalik kirlenmeyi en kısa sürede çözme kabiliyetine sahip olduğu için, toz boya kaplı, şeffaf kaplamalı, boyalı ve alaşım jantlar üzerinde muhteşem bir şekilde çalışır.

Artıları:

 • Fren kaliperleri ve derin tekerlek boşluklarını temizlemek için mükemmel.
 • Tozlu kısımların ve fren mekanizması temizliğinde iyi çalışır.
 • Jant üzerindeki Demir birikintilerini verimli bir şekilde temizler.

Eksileri:

 • Kokusu kesinlikle korkunç derecede kötü.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın


hızlı listeye geri dön ↑

Sonax (230500) Jant Temizleyici

Amazon Değerlendirme: 4.2 / 5.0

Sonax’ın bu kullanımı kolay jant temizleyicisi, alüminyum, boyalı, açık kaplamalı, eloksallı ve alaşım jantlı araçlarda kullanım için güvenlidir. Yeşil ve flüoresan köpük olarak püskürtülür ve ardından kir ve pislikler giderildiği için rengi kırmızıya döner. Buna ek olarak, aynı zamanda asit içermeyen ve PH-dengeli, bu da ürünün formülasyonunun tamamen çevre dostu olduğu anlamına gelir.

Artıları:

 • Her tip jantın fren tozunu temizleyebilir.
 • Hafif jant temizliği için mükemmel bir ürün.
 • Piyasadaki diğer ürünlere kıyasla çok daha uygun fiyat ve verim.

Eksileri:

 • Fırçalama işlemi gerektiriyor.
 • Biraz kötü kokuyor.

Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

Kuwan Jant ve Disk Temizleyicisi

Amazon Değerlendirme: 5.0 / 5.0

Kuwan’dan gelen bu 2’si 1 arada temizleyici, yalnızca pas lekelerini ve fren tozunu gidermekle kalmayıp aynı zamanda jantların temizliğini önemli ölçüde kısaltmak için  kir ve pislik girme özelliğine sahip bölümlere güçlü dekontaminasyon ve ileri kimyasal teknoloji özellikleriyle koruma kalkanı oluşturuyor. Ayrıca, jant göbeği sararmasını ve kirini mümkün olan en kısa sürede gidermek için bir arada çalışan krom bileşikleri, emülgatör ve ozmotik maddelerden oluşur. Amazon değerlendirmesine baktığımızda ürün 5.0 üzerinde tam puan alarak bu ürünler arasında zirveyi oynuyor diyebiliriz.

Artıları:

 • Bir sabun gibi limon özü kokusu mevcut.
 • Jantlara püskürttükten sonra tüm yağı ve kiri kolayca kesip atar.
 • Tozu hızla çözer ve jantların lekelenmesini engeller.
 • Jantlar üzerinde kalıcı bir kalkan oluşturarak, jant üzerinde kir ve pislik oluşumunu en aza indirger.

Eksileri:

 • Sadece tek boyutta satışa sunulmuş.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

PoorBoy’s World Sprey ve Jant Temizleyici Sprey

Amazon Değerlendirme: 4.4 / 5.0

Poorboy’un Dünya Sprey ve Durulama Simidi Temizleyicisi bugün piyasadaki en iyi jant temizleme ürünlerinden biridir. Çok fazla zaman talep etmeden fren tozunu ve jant kirlerini paslarını kıracak kadar güçlüdür. Bunun üzerine, aynı zamanda çok yönlüdür ve boyalı, krom, plastik ve şeffaf kaplamalı jantlarda da kullanılabilir.

Artıları:

 • Fırçalama işlemi gerektirmez sadece jant üzerine sıkmanız yeterlidir.
 • Çamaşır suyu bazlı ürünler kullanıldığında püskürtme kafası sızıntı yapmaz.

Eksileri:

 • Jantları temizler ancak bazı lekeler ve ağır kirlere nufüz etmez.
 • Siyah jantlar için iyi değildir.
 • Boyalı jantların renklerini soldurabilir.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

Detail King Alüminyum Jant Temizleyici

Amazon Değerlendirme: 5.0 / 5.0

Detail King tarafından üretilen bu alüminyum jant temizleyici, her türlü jant için etkili bir temizleyicidir. Yağ, yanmış fren tozu, pas ve diğer yol kirleri gibi inatçı kirleri söküp gevşetme özelliğine sahiptir. Ek olarak, 16 Oz, 32 Oz ve bir galon varyasyon gibi üç farklı boyutta geliyor.

Artıları:

 • Durulama zamanı geldiğinde janttaki toz ve pislikleri tamamen temizleyerek renk değiştirirek akar.
 • pH dengeli ve zarar vermeyen bir jant temizleyicisidir.
 • Çelik, alaşım, krom, boyalı, elektrostatik toz boyalı, kaplanmamış ve eloksallı alüminyum jantlar için mükemmel.

Eksileri:

 • Piyasadaki diğer ürünlere kıyasla biraz pahalı.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

Shine Society Disk Temizleyici

Amazon Değerlendirme: 4.6 / 5.0

Shine Society’nin ağır hizmet tipi jant temizleyicisi, sert fren tozu ve yol kirlenmesini alaşım ve krom jantlardan arındırmak için tasarlanmıştır. Ek olarak, gelecekte kir, toz ve kir birikmesini önleme özelliğine de sahiptir. Tipik olarak, bu jant temizleyici, araba yıkamaları arasındaki jantlarınızı toza ve pisliğe karşı geliştirmek için kullanılabilir. Ayrıca kalan lekeleri ve kirleri silmek için kullanılabilecek bir mikro fiber havlu ile birlikte satılıyor.

Artıları:

 • Suya ihtiyaç duymadan kullanılabilir.
 • Alaşımlardaki şiddetli fren tozunu temizlemek için mükemmel.
 • Jantlara uygulaması kolaydır.

Eksileri:

 • Uyguladıktan sonra ilacı çözmek için basınçlı yıkamaya ihtiyaç duyar.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

Biotech Acid Jant Temizleyici

Amazon Değerlendirme: 4.6 / 5.0

Biotech Industries tarafından oluşturulan Biotech Acid Wheel Cleaner, lekeleri temizleme, metali temizleme ve krom jantlardaki tozlarını ortadan kaldırma potansiyeline sahip yüksek konsantrasyonlu asitten yapılmıştır. Aynı şekilde paslanmaz çelik ve aside dayanıklı metallerde de kullanılabilir. Biotech’in rakiplerinden öne çıkmasını sağlayan tek şey, çeliğe, jantlara, metallere, sert su lekelerine ve paslarına ve çok güçlü lekelere aside dayanıklı yüzeylerde bile etkili bir şekilde nüfuz etme ve temizleme yeteneğidir.

Artıları:

 • Sünger üzerine veya doğrudan aside dayanıklı jant yüzeylerine uygulanabilir
 • Kirli ve paslı kromun yanı sıra paslı jantları oldukça iyi temizler.
 • 6 Oz, 128 Oz ve 5 Galon varyasyonları gibi çeşitli boyutlarda satılıyor.

Eksileri:

 • Asit son derece güçlü olduğundan ve kullanmadan önce karışım yapılarak asidin seyreltilmesi gerekiyor.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

Quwei Disk ve Jant Temizleyici

Amazon Değerlendirmesi: 4.9 / 5.0

Quwei Jant Temizleyici, en zorlu yol kirini ve fren bölümlerini herhangi bir jant üzerindeki lekeyi güvenle ortadan kaldırabilen çok yönlü bir temizlik ürünüdür. Ayrıca paslanma lekelerinin temel nedeni olan aşındırıcı yol tuzlarını ve tekerleklerdeki koruyucu şeffaf katlardaki hasarı oldukça iyi temizler. Ek olarak, ayrıca boyalı, şeffaf kaplamalı, cilalı, krom, anodize, alüminyum ve alaşım gibi çeşitli jantlar üzerinde gayet etkili bir üründür.

Artıları:

 • Zararlı tuzu ve pası temizler
 • Ürün diğer büyük markalara göre gayet ucuz
 • Kiri kolayca çıkarır ve kötü kokusu yok.
 • Uygulaması çok kolay

Eksileri:

 • Şişede bulunan kullanım talimatları bize biraz karışık geldi.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

Kaliteli Kimyasal Mag Brite – Jant Temizleyicisi

Amazon Değerlendirmesi: 4.7 / 5.0

Bu Quality Chemical’ın kullanıma hazır asit jant temizleyicisi, jantlardaki fren tozu ve kirden kurtulmak için bilimsel olarak tasarlanmıştır. Fosfat içermez ve kesinlikle fırçalama işlemi gerektirmez. Bununla birlikte, mükemmel sonuçlar için uygulamadan önce sıcak tekerleğin soğumaya bırakılmasının önemle tavsiye edildiğine dikkat etmek önemlidir. Yani jantlarınız kesinlikle soğukken uygulayın.

Artıları:

 • Jantlardaki tozu ve yağı etkili temizler.
 • En az bir senedir yapışmış ve kir bağlamış fren tozunu temizleyebilir.

Eksileri:

 • İşlenmemiş alüminyum jantlar için uygun değildir.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

hızlı listeye geri dön ↑

Nanolex Jant Temizleyicisi ve Demir Sökücü

Amazon Değerlendirme: 4.6 / 5.0

Nanolex asit içermeyen, ancak güçlü bir jant temizleme ürünüdür. Şeffaf kaplamalı, alüminyum, boyalı ve krom jantlar dahil tüm jantların güvenli bir şekilde temizlenmesini garanti eder. Aynı şekilde, Nanolex Jant Temizleyici ve Demir Sökücü, temizleme fırçası kullanarak demir parçacıklarını ve tozu da temizleyebilir.

Artıları:

 • Demir parçacıklarını nötralize eder ve güvenli bir şekilde durular.
 • Yenilikçi bir renk değişim mekanizmasına sahiptir.
 • İşlem görmüş yüzeyleri çalkalama ihtiyacını azaltır.

Eksileri:

 • Ağır kirli jantlarda iyi çalışmıyor.
 • Noktalar ve gereksiz işaretler leke izleri bırakmaması için jantlar temizlendikten hemen sonra silinmelidir.

Amazon’da İncelemek için Tıklayın

Yazı, Yazar ve İçerikler Hakkında

Ben Günay,

İlk 10 listemdeki ürünleri incelemeyi ve insanlara en iyi ürünleri sergilemeyi seviyorum. İnsanların, kaçınmak istedikleri şeyleri okuyarak ürünleri güvenle satın almalarını sağlamak istiyorum. 8 yıldan beri Otomobil sektörünün içerisindeyim. Oto alım satım, Oto temizliği, pasta-cila işlemleri, jant lastik temizleme işlemleri, boya, bakım, kaporta düzeltme vs. konularında, yurtdışında satılan ve pazarlanan ürünler hakkında 8 yıllık bir tecrübeye sahibim diyebilirim.

Yurtdışından (Amazon – Aliexpress vs.) temizlik ürünleri getirtip kullanıyorum ve sizler için en iyi 10 Jant Temizleyici Ürün hakkında kısa bir yazı yazdım. Umarım yazımı beğenir ve kendinize en uygun olan Jant Temizleyiciyi seçersiniz. Her türlü sorularınız için Yazımıza mesaj bırakabilir öneri ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz 🙂

Özet
Jant Temizleyici Tavsiyesi
Yazı İsmi
Jant Temizleyici Tavsiyesi
Açıklama
Jantlar ve tekerlekler tartışmasız arabanın en önemli parçalarıdır. Binlerce bileşen bir otomobil yapmak için bir araya gelirken, en zorlu koşullara maruz kalan bölümler tekerleklerdir.
Yazar
Yayıncı
Anlatbakim
Yayıncı Logosu
2 Comments
 1. Merhaba Günay Bey

  Araç bakım ürünleri hakkında fikir alış verişi yapmak için sizinle tanışmak isterim

  Doğaner Otomotiv
  Yüksel Atasever
  0533 300 54 23

Bir Cevap Yazın

İndirimler için Trendyol Uygulamasını İndirin