Otomobil

En İyi Kış Lastiği Tavsiyesi

     Lastikler aracı asfalta tutan, dolayısıyla sizi hayatta tutan yegane varlıktır. Aracımız asfalta ne kadar iyi tutunabilirse, virajlarda da o kadar savrulmaz ve fren mesafemiz o kadar kısalır. Kış lastiği ve zincir kullanımı kısaca bu sebeplerden dolayı çok önemlidir.

Bu yazıda incelemiş olduğumuz ürünler 2019 üretim lasıtiklerdir.

En iyi Kış Lastiği

     Yazıda incelediğimiz ürünleri genelde en çok kullanılan ebatlardan seçtik ve inceledik. Lastik hakkında fikir edinebilir ve kendi aracınıza uygun ebatı seçerek satın alabilirsiniz. 

En İyi Kış Lastiği

     Listemizin flaş ismi GoodYear listede diğer ürünlerle kıyasladığımızda üst kalite bir marka. Ancak yakaladığım indirim fırsatı nedeniyle listeme koyuyorum. Linke tıklayıp aracınıza uygun ebatı olup olmadığını kontrol etmenizi şiddetle öneririm. Çünkü bu listedeki en kaliteli lastik bence Goodyear.

     Islak, kuru yollardan, buzlu, karlı ve çamurlu zeminlere kadar tahmin edilemeyen kış koşullarında yol tutuşu sunuyor. UltraGrip 8, gelecek nesil V şeklindeki sırt tasarım sayesinde lastik aşınsa bile yol tutuş performansını korur.

     Goodyear’ın 3D BIS Technology buluşu kısa mesafe frenlerde çok etkili olduklarını iddia ediyorlar. Aralık 2010’da, TÜV SÜD Automotive tarafından Finlandiya’da yaptıkları teste göre;

  •  iki önde gelen rakibin ortalama performansıyla karşılaştırıldığında %3 daha kısa frenleme mesafesi sunmuş. Bu gerçekten iyi bir performans.
  • -UltraGrip 8’in kavisli yollarda %16 daha fazla kızaklama direnci sağladığı görülmüştür

     1871’de Almanya’nın Hannover şehrinde kurulan ve dünyanın öncü lastik markalarından biri olan Continental, kış lastiği çeşitlerinin fazlalığı ve ürün kalitesi ile tanınmakta, yenilikçi teknolojileriyle sektörde varlığını devam ettirmektedir.

     Orta ve büyük ölçekli binek arabalar için uygun bir kış lastiği arayanlara yönelik tasarlanan, zorlu kış şartlarına uyum sağlayan Continental Conti Winter Contact TS860 205/55R16 91T kış lastiği, güvenli bir sürüş keyfi yaşamak isteyen araç sahiplerinin beğenisini topluyor. Yeni sırt hamuru ve yeni sırt tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. En yeni teknolojilerle geliştirilen Continental Conti Winter Contact TS860, tüm kış şartlarında kusursuz performans vaat ediyor.

Continental Mühendislerinin Yarattığı Özgün Teknolojiler

  • Cool Chili teknolojisi ile üretilen Silika Hamuru hem ıslak hem de kuru yolda üstün fren performansı sağlayarak kısa mesafede fren tutuşunu yüksek ölçüde iyileştiriyor.
  • WinterContact teknolojisinin sağladığı esnek polimer yapısı kış performansını artırarak ekstra güvenli bir sürüş imkânı sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde TS 860, her türlü kış şartında esnekliğini korumaya devam ediyor.
  • Liquid Layer Drainage (Sıvı Tabakasının Tahliyesi) teknolojisi ile çevrelenen lastik, buzlu yolsa fren yapıldığı takdirde lastiğin su ile temasını azaltan bir su tabakası oluşturuyor. Böylece su tahliyesi maksimum hızla yapılmış oluyor. Bu ise donmuş ve buzlu kaygan yollarda fren mesafesi en aza iniyor.
  • WinterContact TS 860 kış lastiği üzerindeki 1000’i aşkın noktada karı sıkıştırarak özellikle virajlarda daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor.
  • Yüksek esnekliğe sahip kauçuk hamur ise çekiş gücünü önemli ölçüde artırıyor.

      WinterContact TS 860 aynı zamanda başka bir yeni teknolojiyi de barındırıyor. V şeklindeki sırtın yeni bir özelliği de SnowCurve teknolojisi sayesinde yüksek yol tutuşu sağlayan 3 boyutlu yanak yapısı olup, sırtı bloklarının çeperinde yer alan ilave kanal görevi üstleniyor. Bu, sırt kanalında sıkışan kar ile kenetlenme etkisini artırarak karlı zeminde daha fazla kavrama ve çekiş gücü sunuyor

     Michelin Fransa’nın Auvergne bölgesinde bulunan Clermont-Ferrand şehrinde merkezi bulunan ve asıl olarak araç lastiği üreten bir şirkettir. 28 Mayıs 1888 yılında Édouard ve André Michelin kardeşler tarafından kurulmuştur. Michelin markası dışında B.F.Goodrich, Taurus, Kormoran ve Uniroyal markalarına da sahiptir.

     Alpin 5’in üzerine 4 yıllık bir arge çalışması sonucu ortaya çıkan bu lastikte sırt desenlerinin değiştiğini de görüyoruz. Önceki modelde oval çizgiler hakimken Alpin 6’da düz ve çapraz olmak üzere toplamda 4 sıra keskin agresif derin oluklar bulunmaktadır. Bu oluklar V şeklinde ortada birleşmektedir. Su tahliyesinin daha etkin şekilde yapılması için tasarlanmıştır. Islak zemin fren performansı AB değerlerinde göre ‘’ B ‘’ olup mükemmelin bir tık altındadır. Ayrıca kış lastikleri kategorisinde en iyilerin başındadır.

     Alpin 6 modeli otomobiller ve aynı zamanda Suv olarak isimlendirilen 4×4 araçlar içinde üretilmiştir. Şirketin SUV gibi ağır araçlara da aynı lastiği vermesi zaten ürünlerine ne kadar güvendiklerini ortaya koymaktadır.

     Piyasada ve kullanıcılar arasında yaptığım küçük çaplı araştırmada ; Michelin’ın fiyatı diğer lastiklere göre yüksek olduğu için kullanıcılar ilk kez satın alırken çekindiğini ancak bir kez kullananın başka lastikleri beğenmeyip tekrar Michelin aldığını gördüm. Kalite ucuz bir şey  değildir arkadaşlar.

     Ayrıca 69 desibel iyi bir ses seviyesi. Genelde hantal kış lastikleri çok ses yapar ancak bu lastikte durum böyle değil. Sessiz ve konforlu.

    Sabancı Holding ve ortakları tarafından kurulan Lassa, 1978 yılında üretime başladıktan tam on yıl sonra, Japon devi Bridgestone Corporation’la ortaklık kurarak Brisa adını aldı. Lassa lastikleri, bugün Türkiye’nin en büyük lastik üreticisi olan Brisa’nın araştırma geliştirme çalışmalarıyla ve kullanılan en son teknolojiyle üretiliyor.

     Yüksek, yatay olukları suyun daha kolay tahliye edilmesini sağlıyor. Bu da bize yere daha fazla temas dolayısıyla yüksek yol tutuş imkanı veriyor. Islak zeminde B sınıfı olması zaten bunu kanıtlıyor.

     Lassa bir önceki serisi olan Snoway3’te ‘’ E ’’ ıslak zemin derecesini Snoways4’te ‘’ B ‘’ ye çıkartmıştır. Aldığımız kullanıcı geri dönüşleri de yağışlı havalarda fren mesafenin kısa olduğu yönünde. Yüksek hızlarla giderken belki 10 cm kısa fren mesafesi ile hayatta kalabileceğinizi unutmamak gerek.

Fiyat/Performansı en iyi Kış Lastiği

     %100 yerli malı olan Petlas lastikleri Kırşehir’deki fabrikada üretilmektedir.1976 yılında askeri amaçlı lastikler için dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Petlas bugün bir çok çeşit kaliteli ürün üretmektedir. 

     

        Diğer kış lastikleriyle kıyasladığımda karlı zemin performansı çok başarılı, ıslak ve kuru zeminlerde iyi bir tutuş veriyor.

     Ucuza kar lastiği isteyenler için favori ürünümdür.

Kore Malı En İyi Kış Lastiği

     Güney Kore merkezli bir otomobil lastiği üreticisidir. Hankook Tire dünyanın yedinci büyük lastik üreticisidir Şirketin merkezi Seul’de yer almaktadır. Şirket 1941 yılında Chosun Tire Company adıyla kurulmuş olup 1968 yılında günümüz adını almıştır.

      

     Karda kısa bir süre test etme şansım oldu. Patinaj yapmıyor, yeri iyi tutuyor. Karda tıpkı ıslak zemin performansı gibi iyi.

Bütçe Dostu KışLastiği

       Kormoran markası Michelin güvencesiyle üretilen bir markadır. Polonyada fabrikası vardır. Onun dışında Avrupada (Fransa, İtalya, İspanya, Almanya) bazı Michelin fabrikalarında da üretiliyor.

     MICHELIN’in “kendi rakibini kendin yarat” felsefesi ile ürettiği bir lastik. Artık buna yan ürün veya yan marka da diyebilirsin. Ancak kalite olarak Mıchelin’in güvencesinde bir ürün.

Sakin Sürücüler için  Kış Lastiği

     Petlas (AKO) firmasına ait bir marka olan Milestone yine üretim yeri Türkiye olan bir üründür.

   Lastik standart kullanıcılar için üretilmiş. Az kullanılan araçlar için yüksek performans lastik almaya tabi ki de gerek yok.

     Eğer ayda ortalama bin kilometre yol yapıyor ve sakin sürücü profilinde biriyseniz size uygun bir lastik diyebilirim.

     Telleri tek parça yapılmış. Su boşaltma kanalları derin ve geniş. Patinaj yapmaması, kaymaması ve kızaklama yapmaması için geniş yüzeyli üretmişler. Geniş dişleri sayesinde kara güzelce tutunabiliyor. Düşük motor hacimli küçük araçlar için oldukça yeterli.

En Uygun Kış Lastiği

     Dębica S.A., binek otomobil, teslimat ve nakliye araçları için lastik üreticileri arasında Polonya pazarında lider konumdadır. 1995’ten beri Amerikan Goodyear Lastikleri & Rubber Company, şirketin stratejik yatırımcısı olmuştur.Goodyear’ın resmi sitesinden edindiğimiz bilgi bu şekildedir. 

   Listemizdeki fiyatı en uygun üründür.

       Polonya’nın zorlu kış koşullarında yüksek dayanıklılık, daha iyi bir kavrama ve düşük kızaklama oranları ile güvenliği ön planda tutmak üzere geliştirilmiş bir üründür. Frigo 2 ‘de kulllanılan özel alaşım düşük sıcaklıklarda maksimum performans sağlamak üzere geliştirilmiştir

Kış lastiği nedir ?

     Kış lastikleri +7 derece hava sıcaklığının altında daha iyi asfalta tutunma sağlayan, daha çabuk ısınan hamura sahip olan lastiklerdir. Kış lastiği diş derinliği ve ‘’V’’ şeklindeki dişleri ile karlı zeminde yere daha iyi tutunur. Aracın kaymasını önler.

Yaz lastiği nedir?

     Yaz lastikleri diş izleri daha doğrusal ve düzdür. Yaz lastiği +7 derecenin üzerindeki hava koşullarında kullanıma uygundur. Kış lastiği ’ne göre daha sert malzemeden üretildiği için yüksek sıcaklıkta istenilen elastikiyet ve sertlikte olur. Kış lastiği kadar yumuşak değildir. Geç ısınan yaz lastiği, hava sıcakken ıslak ve kuru zeminde, daha kısa fren mesafesi ile durmanızı sağlar.

Farklı ebatta lastik taksak olur mu?

     Jant boyutunu değiştirmeden, fabrikanın tavsiye ettiği genişlik ve yanak ölçülerinden farklı lastik  kullansam sorun yaşar mıyım?

      Bu soruyu yanıtlamak için önce lastiğimizin çapını hesaplamamız gerekir. Lastiğimizin çapının %2 eksiği alt değer, %3 fazlası üst değer olacak şekilde lastik ebatlarınızı değiştirebilirsiniz.

175/65/15 lastiğimiz olsun;

Genişlik: 175 mm yani 17,5 cm

Yanak: 175’in %65’i yani 175*65/100=113.75mm  veya  11,37 cm

15 inç jantımızın çapı: 38,1 cm  ( 1 inc=2,54 cm)

Bulduğumuz verileri formülümüzde yerine yerleştirelim;

Lastik çapı = jant çapı + ( 2*yanak )

Lastik çapı =38,1+(2*11,37)

Lastik çapı =60,8

Bulduğumuz lastik çapı değerinin %2 altına düşebilir, %3 üstüne çıkabiliriz. Örnek olarak 175/65/15 için;

185/65/15 muadildir çünkü lastik çapı %2,09  büyüktür.

185/60/15 ise daha uygun muadildir çünkü %0.91 küçülmüştür. Önceki lastiğe göre daha küçük bir fark söz konusudur.

Yakıt indeksi nedir? Harfler arası yakıt farkı ne kadardır?

Ab standatları gereği her lastikle bir künye bulunur. Bu künyede lastiğin performans değerleri test sonuçları yazar. Buna göre;

Yakıt verimliliği, renk kodlu bir ölçekte A ila G arasında sınıflandırılır.

  • A (yeşil) = En yüksek yakıt verimliliği sınıfı
  • G (kırmızı) = En düşük yakıt verimliliği sınıfı

Bu 7 sınıf arasında %7,5’a kadar yakıt farkı olur.

Örnek olarak;

G etiketli lastiğe sahip bir araç 100 km’de 10 litre benzin yakıyorsa

Diğer tüm koşullar sabit iken, A etiketli lastik taktığımızda 100 km’de yaklaşık 9,25 litre benzin yakar.

Islak zemin indeksi nedir? Harfler arası fren mesafesi ne kadardır?

A ve G arası 7 adet ıslak zemin puan kategorisi veren harf vardır.

A en iyi, G en düşük puandır. A‘nın G‘ye göre fren mesafesi, %30‘a kadar daha kısa olabilir.

Sonuç

Eğer çok ağır kış koşullarında araç kullanmıyorsanız, yazın farklı, kışın farklı lastik kullanmak istemiyorsanız dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Antalya, Erzurum gibi mevsimlerin belirgin olarak yaşandığı şehirlerde yaşayanlara 4 mevsim lastik önermem.

Dört mevsim lastikler yaz ve kış mevsimlerinde iyi bir performans sunar, ancak hiçbir şekilde mükemmel değildir. Ne yazın yaz lastiği kullanmış olacaksınız, ne de kışın kışın lastiği…Gerçek performans için mevsime uygun lastik kullanmanızı tavsiye ederim.

Yaz lastikleri, kuru ve ıslak yol koşullarında çok iyi yol tutuş ve frenleme özelliklerine sahiptir, ancak karlı ve buzlu zeminde performansları çok düşüktür.

Buna karşılık, kış lastikleri karlı zeminde olağanüstü çekişe sahipken, sıcak havalarda yol tutuşu azalır.

Tyler Durden

Herkese Merhaba, ürün incelemeleri yazılarımla görüşlerimi ve tecrübelerimi herkese aktarmaya çalışıyorum. Geri dönüşleriniz benim için önemli. :)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu