Otomobil

En İyi Kış Lastiği Tavsiyesi

Lastikler, aracın asfalta tutunmasını sağlayan dolayısıyla bizi hayatta tutan en önemli parçadır. Aracımız asfalta iyi tutunursa; virajlarda savrulmaz, fren mesafemiz kısalır ve kaza riski minimuma iner. Kış lastiği kullanımı kısaca bu sebeple çok önemlidir. Piyasada çok fazla kış lastiği seçeneği olması seçim yapmayı zorlaştırıyor. Ayrıca pahalı kış lastikleri her zaman en iyi kış lastiği olmayabiliyor. Popüler kış lastiklerinin genel özelliklerini anlatmak ve seçim yapmanızı kolaylaştırmanız için En İyi Kış Lastiği İncelemesi listesi hazırladık.

Buzdolabı incelememizi okuyarak en çok tercih edilen buzdolabı modellerine göz atabilirsiniz → https://anlatbakim.com/en-iyi-buzdolabi/
“En İyi Kış Lastiği Satın Alma Rehberi 2021” ile şu sorulara yanıtlar arayacağız. Yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki fark nedir? Mevsimin zıttına uygun lastik kullansak ne olur? Harf değerleri arasında ne kadar fark vardır? Büyük lastik taksak ne olur? 4 mevsim lastik nedir kimler ve için uygundur?

Lassa Snowways

Öne Çıkan Özellikler

 • Islak Zeminde Frenleme:B
 • Yakıt Verimliliği:E
 • Yıl:2020
 • Mevsim:Kış
 • Araç Tipi:Binek
 • Popüler Ebatlar:205/55/R16
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Sabancı Holding ve ortakları tarafından kurulan Lassa, 1978 yılında üretime başladıktan tam on yıl sonra, Japon devi Bridgestone Corporation’la ortaklık kurarak Brisa adını aldı. Lassa lastikleri, bugün Türkiye’nin en büyük lastik üreticisi olan Brisa’nın araştırma geliştirme çalışmalarıyla ve kullanılan en son teknolojiyle üretiliyor.

Yüksek, yatay olukları suyun daha kolay tahliye edilmesini sağlıyor. Bu da bize yere daha fazla temas dolayısıyla yüksek yol tutuş imkanı veriyor. Islak zeminde B sınıfı olması zaten bunu kanıtlıyor.

Lassa bir önceki serisi olan Snoway3’te ‘’ E ’’ ıslak zemin derecesini Snoways4’te ‘’ B ‘’ ye çıkartmıştır. Aldığımız kullanıcı geri dönüşleri de yağışlı havalarda fren mesafenin kısa olduğu yönünde. Yüksek hızlarla giderken belki 10 cm kısa fren mesafesi ile hayatta kalabileceğinizi unutmamak gerek.

Ürün Yorumu:  hızlı teslimat güzel paketlenmiş 4 lastik de aynı hafta üretim 2020 38. hafta gönderici firma her zaman en uygun fiyatlara sahip her şey için teşekkürler…

Goodyear ultragrip Kış Lastiği

Öne Çıkan Özellikler

 • Hız sembolü T
 • Islak zeminde fren mesafesi: E
 • Yakıt Verimliliği: E
 • Yük Baremi: 88
 • Ses :68 dB
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Listemizin flaş ismi GoodYear listede diğer ürünlerle kıyasladığımızda üst kalite bir marka. Ancak yakaladığım indirim fırsatı nedeniyle listeme koyuyorum. Linke tıklayıp aracınıza uygun ebatı olup olmadığını kontrol etmenizi şiddetle öneririm. Çünkü bu listedeki en kaliteli lastik bence GoodYear.

Goodyear Lastikleri Türk A.Ş., dünyadaki en büyük lastik şirketlerinden olan Goodyear Tire and Rubber Company’nin Türkiye’deki iştiraki olarak, 1 Eylül 1961’de kuruldu. İstanbul’da merkez ofisi bulunan Goodyear Lastikleri Türk A.Ş.; Türkiye’de 1.800’ü aşkın çalışanı ile İzmit ve Adapazarı’ndaki iki üretim tesisinde faaliyet göstermektedir. Türkiye’deki en büyük 100 ihracatçı arasında yer alan Goodyear Lastikleri Türk A.Ş., 2017 yılında otomotiv sektöründeki ihracatçılar arasında 9. sıradadır.

Goodyear’ın 3D BIS Technology buluşu kısa mesafe frenlerde çok etkili olduklarını iddia ediyorlar. Aralık 2010’da, TÜV SÜD Automotive tarafından Finlandiya’da yaptıkları teste göre;

– iki önde gelen rakibin ortalama performansıyla karşılaştırıldığında %3 daha kısa frenleme mesafesi sunmuş. Bu gerçekten iyi bir performans.

– UltraGrip 8’in kavisli yollarda %16 daha fazla kızaklama direnci sağladığı görülmüştür

Islak, kuru yollardan, buzlu, karlı ve çamurlu zeminlere kadar tahmin edilemeyen kış koşullarında yol tutuşu sunuyor. UltraGrip 8, gelecek nesil V şeklindeki sırt tasarım sayesinde lastik aşınsa bile yol tutuş performansını korur.

Ürün Yorumu: geçen sene şubat ayı başında aldığım ve neredeyse mart ayının sonuna kadar devam eden yoğun kış şartlarında(ankara), bir kez olsun sıkıntı yaşamamamı sağlayan aşmış lastik. hakkında sayfalarca forum yazısı ve 40 tane test sonucu okuduktan sonra kötü olamayacağından nerdeyse eminim. ayrıca kış lastiğinin sadece karlı havalarda kullanıldığı düşünenler çok yanılmaktalar, kış lastiği 7 derece ve altı sıcaklıklarda kullanılması gereken lastiklerdir

Petlas Snowmaster Kış Lastiği

Öne Çıkan Özellikler

 • Hız sembolü H—210km/h
 • Yük indeksi 91—615 kg
 • Islak zeminde fren mesafesi: C(210 km/h)
 • Yakıt verimliliği: E
 • Ses 71 dB
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

%100 yerli malı olan Petlas lastikleri Kırşehir’deki fabrikada üretilmektedir.1976 yılında askeri amaçlı lastikler için dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Petlas bugün bir çok çeşit kaliteli ürün üretmektedir. Yerli olması ürünü vergi avantajından dolayı düşük fiyatlı kılıyor. İthal ürünlerin çok olduğu lastik piyasasında bu iyi bir avantaj.

W651 asimetrik sırt deseni gerçekten de yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Ayrıca ürün Symbol aracımda bile çok az miktarda ses alıyor. Bence yumuşak hamurdan yapılmış olmasının buna etkisi var. Ustalara ve kullanıcılara soruduğum kadarıyla 4 sene kadar sorun çıkarmaz diyorlar. Henüz o kadar uzun kullanma şansım olmadı.

Diğer kış lastikleriyle kıyasladığımda karlı zemin performansı çok başarılı, ıslak ve kuru zeminlerde iyi bir tutuş veriyor.

Ucuza kar lastiği isteyenler için favori ürünümdür.

Ürün Yorumu: Ekim 2017 ilk haftası 39/17 fabrika çıkışlı lastiklerimi aldım. öncelikle bu lastiği seçecek arkadaşlara tavsiyem kullanacağınız yola göre olmalı. Dağ, bayır, stabilize vs. yollar için en iyi lastik budur derim. Çünkü lastik biraz sert yıpranması zor. Yol tutuşu güzel, ses azda olsa var, her kış lastiğinde olduğu gibi yakıt biraz artıyor (dikkat etmezseniz göze bile batmaz). Fiyat olarak da gayet uygun öyle marka ismine aldanıp cok paralar vermeye değmez.Kısacası PETLAS alınır.

Falken EuroWinter

Öne Çıkan Özellikler

 • Hız sembolü v—240 km/h
 • Yük indeksi 91—615kg
 • Islak zeminde fren mesafesi: A
 • Yakıt verimliliği: C
 • Ses 67 dB
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Piyasada genelde Petlasla kıyaslanan bir marka. Konfor ve yol tutuşu açısından Petlastan daha iyi ürünler üretiyor Falken. Ayrıca lastiklerin genel olarak soğuk performansı diğerlerine göre kötü. Ancak ısındıktan sonra bu lastiktelerde neymiş dedirtiyor manevralarda. Petlas ve Falken birbirini karşılıyor diyebilirim.

Falken Japonya’da 1983 yılında kuruldu. Profesyonel motor sporları alanında lastikler de üretmektedir.

Nano 4D hamur bileşimi lastiğin kullanım ömrünü bir önceki modeline oranla %30 arttırıyor. Islak zeminde frenleme alanında maksimum A notunu almış fazla bir şey söylemeye gerek yok bu konuda. Eni 195 mm’ye kadar çıkan boyutlar için lastik sırtında 3 çevresel kanal bulunuyorken 205 mm’den yukarı modellerde bundan 4 adet mevcut. Bu özellikle sayesinde üretici, lastiğin özelliklerini gamın bütün versiyonlarında aynı şekilde koruyabiliyor.

Ürün Yorumu:3000 km yol yaptım yayla dağ deniz yollarına girdim, samimiyetle söylüyorum arabada ses kalmadı yağ gibi akiyor, direksiyonda zerre titreme kalmadi balansi cok Iyi lastik. yol tuşu frenleme çok iyi kesinlikle tavsiye ederim. diğer lastiklere fazla para ödemeyin çok atastirdim japon 3d teknolojisi ile turkiyede çankırıda üretiliyor. yakıt verimliliği C.. ıslak zeminde yol tutuş frenleme A.. ve gürültü seviyesi 67 db.. 270 liradan böyle bir lastik almak şans bence.. değerleri eşit olan michelin primacy 4 serisi bu ebadlarda ortalama 400 – 450 lira hatta gürültü seviyesi bir tık daha kötü 68 db..

En İyi Kış Lastiği Satın Alma Rehberi 2021

Havalar soğuyor, kış lastiği takma zamanı geliyor. Kendi arabama kış lastiği alırken derinlemesine uzun bir araştırma yaptım. Son yıllarda sanırım döviz kurunun etkisiyle yaz lastiği ve kış lastiği fiyatlarında genel bir artış olduğunu fark ettim. Sanayideki tüm lastikçilere kış lastiği fiyatlarını sordum, internet araştırması yaptım. Öncelikle lastik internetten daha ucuza alınır. Sanayi esnafı da zaten lastiği internetten satın alıp, kendi kâr koyarak size satıyor veya ucuzken yüksek miktarda stok ürün alıyor. Depolama, kira, çalışan masrafları vs. fiyata yansıtıp size satıyor. ‘’Lastiği bizden alırsan takma para almıyoruz kardeşim, iyi düşün.’’ diyen esnaflarla çok karşılaştım. Ancak söylediği fiyatları duysanız değişim ücretini zaten lastik fiyatının içine gizlediğini fark edersiniz.

Türkiye genelinde sanayi sitelerinde lastik değişim ücretleri ortalama 80-100 TL arasında değişmektedir.

Kış lastiği nedir ?

Kış lastikleri +7 derece hava sıcaklığının altında daha iyi asfalta tutunma sağlayan, daha çabuk ısınan hamura sahip olan lastiklerdir. Kış lastiği diş derinliği ve ‘’V’’ şeklindeki dişleri ile karlı zeminde yere daha iyi tutunur. Aracın kaymasını önler.

Yaz mevsiminde, kış lastiği kullanılırsa;

Kış lastiği daha yumuşak malzemeden üretildiği için lastik ömrünü çabuk doldurur, aracı yorar, yakıt israfına neden olur. Ayrıca virajlarda ve ani frenlerde sıcak asfaltta aşırı yumuşamış olan kış lastiği istenilen mesafede duramaz. Can güvenliği açısından tehlikelidir.

Yaz lastiği nedir?

Yaz lastikleri diş izleri daha doğrusal ve düzdür. Yaz lastiği +7 derecenin üzerindeki hava koşullarında kullanıma uygundur. Kış lastiği ’ne göre daha sert malzemeden üretildiği için yüksek sıcaklıkta istenilen elastikiyet ve sertlikte olur. Kış lastiği kadar yumuşak değildir. Geç ısınan yaz lastiği, hava sıcakken ıslak ve kuru zeminde, daha kısa fren mesafesi ile durmanızı sağlar.

Kış mevsiminde, yaz lastiği kullanılırsa;

Lastik soğukta donarak sertleşir.Kauçuk özelliğini kaybeder asfaltı iyi tutamaz. Ayrıca dişleri derin değildir ve doğrusal yöndedir. Karlı zeminde bu dişler asfalta tutunamaz. Önerilen kullanım süresi(5 yıl) dolmuş lastik kullanan sürücülerin sıkça söylediği ‘’Araba kayıyor, asfaltı tutmuyor.’’ Serzenişlerini duyarız. Mevsime uygun lastik kullanmamakta buna benzer bir durumdur. Yazın kış lastiği, kışın yaz lastiği lastik özelliklerini kaybetmektedir. Can güvenliğiniz için mevsime uygun lastik kullanınız.

Farklı ebatta lastik taksak olur mu?

 

Jant boyutunu değiştirmeden, fabrikanın tavsiye ettiği genişlik ve yanak ölçülerinden farklı lastik  kullansam sorun yaşar mıyım?

Bu soruyu yanıtlamak için önce lastiğimizin çapını hesaplamamız gerekir. Lastiğimizin çapının %2 eksiği alt değer, %3 fazlası üst değer olacak şekilde lastik ebatlarınızı değiştirebilirsiniz.

175/65/15 lastiğimiz olsun;

Genişlik: 175 mm yani 17,5 cm

Yanak: 175’in %65’i yani 175*65/100=113.75mm  veya  11,37 cm

15 inç jantımızın çapı: 38,1 cm  ( 1 inc=2,54 cm)

Bulduğumuz verileri formülümüzde yerine yerleştirelim;

Lastik çapı = jant çapı + ( 2*yanak )

Lastik çapı =38,1+(2*11,37)

Lastik çapı =60,8

Bulduğumuz lastik çapı değerinin %2 altına düşebilir, %3 üstüne çıkabiliriz. Örnek olarak 175/65/15 için;

185/65/15 muadildir çünkü lastik çapı %2,09  büyüktür.

185/60/15 ise daha uygun muadildir çünkü %0.91 küçülmüştür. Önceki lastiğe göre daha küçük bir fark söz konusudur

Yakıt indeksi nedir? Harfler arası yakıt farkı ne kadardır ?

Ab standatları gereği her lastikle bir künye bulunur. Bu künyede lastiğin performans değerleri test sonuçları yazar. Buna göre;

Yakıt verimliliği, renk kodlu bir ölçekte A ila G arasında sınıflandırılır.

 • A (yeşil)= En yüksek yakıt verimliliği sınıfı
 • G (kırmızı)= En düşük yakıt verimliliği sınıfı

Bu 7 sınıf arasında %7,5’a kadar yakıt farkı olur.

Örnek olarak;

Getiketli lastiğe sahip bir araç 100 km’de 10 litre benzin yakıyorsa

Diğer tüm koşullar sabit iken, A etiketli lastik taktığımızda 100 km’de yaklaşık 9,25 litrebenzin yakar.

Islak zemin indeksi nedir ? Harfler arası fren mesafesi ne kadardır ?

A ve G arası 7 adet ıslak zemin puan kategorisi veren harf vardır.

A en iyi, G en düşük puandır. A‘nın G‘ye göre fren mesafesi%30‘a kadar daha kısa olabilir.

Sonuç

Eğer çok ağır kış koşullarında araç kullanmıyorsanız, yazın farklı, kışın farklı lastik kullanmak istemiyorsanız dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Antalya, Erzurum gibi mevsimlerin belirgin olarak yaşandığı şehirlerde yaşayanlara 4 mevsim lastik önermem.

Dört mevsim lastikler yaz ve kış mevsimlerinde iyi bir performans sunar, ancak hiçbir şekilde mükemmel değildir. Ne yazın yaz lastiği kullanmış olacaksınız, ne de kışın kışın lastiği…Gerçek performans için mevsime uygun lastik kullanmanızı tavsiye ederim.

Yaz lastikleri, kuru ve ıslak yol koşullarında çok iyi yol tutuş ve frenleme özelliklerine sahiptir, ancak karlı ve buzlu zeminde performansları çok düşüktür.

Buna karşılık, kış lastikleri karlı zeminde olağanüstü çekişe sahipken, sıcak havalarda yol tutuşu azalır.

Tyler Durden

Herkese Merhaba, ürün incelemeleri yazılarımla görüşlerimi ve tecrübelerimi herkese aktarmaya çalışıyorum. Geri dönüşleriniz benim için önemli. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu