2019 için En İyi Kış Lastiği İncelemesi

2019 için En İyi Kış Lastiği 

     Lastikler aracı asfalta tutan, dolayısıyla sizi hayatta tutan yegane varlıktır. Aracımız asfalta ne kadar iyi tutunabilirse, virajlarda da o kadar savrulmaz ve fren mesafemiz o kadar kısalır. Kış lastiği ve zincir kullanımı kısaca bu sebeplerden dolayı çok önemlidir.

     Bu listeye piyasada popüler, kalitesi herkesçe kabul edilmiş ve pahalı olan Michelin, Continental gibi klişe markalar koymadık. Daha ucuz ve kaliteli olan markalara ağırlık verdik. Düşük bütçe ile en iyi lastiği almak isteyenler için hazırlanmış bir yazıdır.

     Lastik Satın Alma Rehberimizi sayfanın aşağısında, ürün inceleme kısmının hemen altında bulabilirsiniz. Rehberde şu sorulara yanıtlar arayacağız. Yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki fark nedir? 4 mevsim lastik nedir? Gerçekten işe yarıyor mu?  Konfor veya sport kullanım açısından hangisi tercih edilmeli?

     Yazıda incelediğimiz ürünleri genelde en çok kullanılan ebatlardan seçtik ve inceledik. Lastik hakkında fikir edinebilir ve kendi aracınıza uygun ebatı seçerek satın alabilirsiniz. 

En İyi Kış Lastiği

En İyi Kış Lastiği - Goodyear 88T UltraGrip 8 Kış Lastiği

242TL 358 TL

Neden almalıyım? 

Goodyear listemizdeki diğer ürünlere göre bazı indeks değerleri daha düşük olsa da marka kalitesi ve malzeme kalitesi daha yüksek. Diğer lastiklerde ortalama 3-4 yıl sonra çatlamalar meydana gelebilecekken, goodyear dolu dolu 5-6 sene size başka lastik aratmaz.

     Listemizin flaş ismi GoodYear listede diğer ürünlerle kıyasladığımızda üst kalite bir marka. Ancak yakaladığım indirim fırsatı nedeniyle listeme koyuyorum. Linke tıklayıp aracınıza uygun ebatı olup olmadığını kontrol etmenizi şiddetle öneririm. Çünkü bu listedeki en kaliteli lastik bence Goodyear.

     Islak, kuru yollardan, buzlu, karlı ve çamurlu zeminlere kadar tahmin edilemeyen kış koşullarında yol tutuşu sunuyor. UltraGrip 8, gelecek nesil V şeklindeki sırt tasarım sayesinde lastik aşınsa bile yol tutuş performansını korur.

Teknik Özellikler:

 • Hız sembolü T
 • Islak zeminde fren mesafesi: E
 • Yakıt Verimliliği: E
 • Yük Baremi: 88
 • Ses :68 dB

     Goodyear’ın 3D BIS Technology buluşu kısa mesafe frenlerde çok etkili olduklarını iddia ediyorlar. Aralık 2010’da, TÜV SÜD Automotive tarafından Finlandiya’da yaptıkları teste göre;

 •  iki önde gelen rakibin ortalama performansıyla karşılaştırıldığında %3 daha kısa frenleme mesafesi sunmuş. Bu gerçekten iyi bir performans.
 • -UltraGrip 8’in kavisli yollarda %16 daha fazla kızaklama direnci sağladığı görülmüştür

     Goodyear Lastikleri Türk A.Ş., dünyadaki en büyük lastik şirketlerinden olan Goodyear Tire and Rubber Company'nin Türkiye'deki iştiraki olarak, 1 Eylül 1961'de kuruldu. İstanbul’da merkez ofisi bulunan Goodyear Lastikleri Türk A.Ş.; Türkiye’de 1.800’ü aşkın çalışanı ile İzmit ve Adapazarı’ndaki iki üretim tesisinde faaliyet göstermektedir. Türkiye’deki en büyük 100 ihracatçı arasında yer alan Goodyear Lastikleri Türk A.Ş., 2017 yılında otomotiv sektöründeki ihracatçılar arasında 9. sıradadır.

10Expert Score
Goodyear 88T UltraGrip 8 Kullanıcı Yorumları

geçen sene şubat ayı başında aldığım ve neredeyse mart ayının sonuna kadar devam eden yoğun kış şartlarında(ankara), bir kez olsun sıkıntı yaşamamamı sağlayan aşmış lastik. hakkında sayfalarca forum yazısı ve 40 tane test sonucu okuduktan sonra kötü olamayacağından nerdeyse eminim. ayrıca kış lastiğinin sadece karlı havalarda kullanıldığı düşünenler çok yanılmaktalar, kış lastiği 7 derece ve altı sıcaklıklarda kullanılması gereken lastiklerdir

Fiyat/Performansı en iyi Kış Lastiği

back to menu ↑

Fiyat/Performansı En İyi Kış Lastiği - Petlas SNOWMASTER W651 KIŞ LASTİĞİ

233 TL 259 TL

Neden almalıyım?

W651 asimetrik sırt deseni gerçekten de yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Ayrıca ürün Symbol aracımda bile çok az miktarda ses alıyor. Bence yumuşak hamurdan yapılmış olmasının buna etkisi var. Ustalara ve kullanıcılara sorduğum kadarıyla 5 sene veya 50.000 km'ye kadar sorun çıkarmaz diyorlar. Henüz o kadar uzun kullanma şansım olmadı.

     %100 yerli malı olan Petlas lastikleri Kırşehir’deki fabrikada üretilmektedir.1976 yılında askeri amaçlı lastikler için dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Petlas bugün bir çok çeşit kaliteli ürün üretmektedir. 

     

Teknik Özellikler:

 • Hız sembolü H (210 km/h)
 • Yük indeksi 91 (615 kg)
 • Islak zeminde fren mesafesi: C (210 km/h)
 • Yakıt verimliliği: E
 • Ses 71 dB

        Diğer kış lastikleriyle kıyasladığımda karlı zemin performansı çok başarılı, ıslak ve kuru zeminlerde iyi bir tutuş veriyor.

     Ucuza kar lastiği isteyenler için favori ürünümdür.

Yerli olması ürünü vergi avantajından dolayı düşük fiyatlı kılıyor. İthal ürünlerin çok olduğu lastik piyasasında bu iyi bir avantaj.

10Expert Score
Petlas SNOWMASTER W651 Yorumları

bu lastiği seçecek arkadaşlara tavsiyem kullanacağınız yola göre olmalı. Dağ, bayır, stabilize vs. yollar için en iyi lastik budur derim. Çünkü lastik biraz sert yıpranması zor. Yol tutuşu güzel, ses azda olsa var, her kış lastiğinde olduğu gibi yakıt biraz artıyor (dikkat etmezseniz göze bile batmaz). Fiyat olarak da gayet uygun öyle marka ismine aldanıp cok paralar vermeye değmez.Kısacası PETLAS alınır.

Kore Malı En İyi Kış Lastiği

back to menu ↑

Kore Malı En İyi Kış Lastiği - Hankook 91T W452 Kış Lastiği

250TL 336 TL

Neden almalıyım?

Ürünün karlı zemin performansı ve konforu en iyi olduğu iki konu. Lastiğin deseni bence gerçekten başarılı. Islak zeminde suyu güzelce dışarı atıyor ve daha fazla lastik alanının asfalta temasını sağlıyor. Bu da fren, viraj, patinaj performansında artı sağlıyor. 

     Güney Kore merkezli bir otomobil lastiği üreticisidir. Hankook Tire dünyanın yedinci büyük lastik üreticisidir Şirketin merkezi Seul’de yer almaktadır. Şirket 1941 yılında Chosun Tire Company adıyla kurulmuş olup 1968 yılında günümüz adını almıştır.

      

Teknik Özellikler:

 • Hız sembolü T---190 km/h
 • Yük indeksi 95---690kg
 • Islak zeminde fren mesafesi: C
 • Yakıt verimliliği: E
 • Ses 72 dB

     Karda kısa bir süre test etme şansım oldu. Patinaj yapmıyor, yeri iyi tutuyor. Karda tıpkı ıslak zemin performansı gibi iyi.

      Beğenmediğim özelliği ise diğer lastiklere göre biraz fazla ses alıyor.72 db fabrika verisi var. Bu kabul edilebilir bir değer. Yakıt konusunda da %2 kadarlık bir artış oldu. Ama ıslak zemin ve kar performansını düşünürsek bu tolere edilebilecek küçük bir değer.

10Expert Score
Hankook 91T W452 Kullanıcı Yorumları

lastik üreticisi tüm markaların yer aldığı pek çok lastik testinde hep ilk 3'te yer alan, ülkemiz pazarında pek tanınmayan, işin aslına bakacak oldukça uygun fiyata satılan, kaliteli otomobil lastikleri üreten firma. benim de 6 aylık deneyimlerime göre ticari lastikleri michelin'in ticari lastiklerini (bkz: michelin agilis) çok da aratmıyor.

Düşük Bütçeli En İyi KışLastiği

back to menu ↑

Düşük Bütçeli En İyi KışLastiği - Kormoran SNOWPRO B2 KO BINEK KIŞ LASTİK

189 TL 296

       Kormoran markası Michelin güvencesiyle üretilen bir markadır. Polonyada fabrikası vardır. Onun dışında Avrupada (Fransa, İtalya, İspanya, Almanya) bazı Michelin fabrikalarında da üretiliyor.

Teknik Özellikler:

 •  hız endeksi T
 • Yakıt Verimliliği F
 • Islak Zeminde Frenleme E
 • Ağırlık indeksi 82

     MICHELIN’in “kendi rakibini kendin yarat” felsefesi ile ürettiği bir lastik. Artık buna yan ürün veya yan marka da diyebilirsin. Ancak kalite olarak Mıchelin’in güvencesinde bir ürün.

Eksileri;

Düşük kalite bir lastik olduğu için, ses yapan bir lastik. Ayrıca asfalta iyi tutunmuyor şeklinde bir çok tüketiciyorumuyla karşılaştık.

     Listemizdeki en ucuz model olan kormoran yine standart kullanıcılara önerebileceğimiz bir diğer lastiktir.Karlı zemin performansı ve ucuz fiyatıyla öne çıkıyor. Kış meviminde, gece dik bir yokuşta, arabınızda yaz lastiği varken, keşke en azından kormoranları alsaydım dememeniz dileğiyle.

10Expert Score
Kormoran kullanıcı yorumarı

Lastikçinin önerisiyle aldım. Düşük fiyatlı lastikler içinde en ucuz buydu. 1 kış geçirdim memnunum. hiç sorun yaşamadım hatta yaz lastiğiyle karda patinaj yapanları görünce iyi ki kışlık almışım dedirtti. uzun ömürlü olmaz belki ama yeterli bir lastik

Sakin Sürücüler için En Ucuz En İyi Kış Lastiği

back to menu ↑

Sakin Sürücüler için En İyi Kış Lastiği - Milestone 92H XL MaxxGrip Kış Lastiği

219,90 TL 360 TL

     Petlas (AKO) firmasına ait bir marka olan Milestone yine üretim yeri Türkiye olan bir üründür.

   Lastik standart kullanıcılar için üretilmiş. Az kullanılan araçlar için yüksek performans lastik almaya tabi ki de gerek yok.

     Eğer ayda ortalama bin kilometre yol yapıyor ve sakin sürücü profilinde biriyseniz size uygun bir lastik diyebilirim.

Teknik Özellikler:

 • Hız sembolü H---210 km/h
 • Yük indeksi 92---630kg
 • Islak zeminde fren mesafesi: E
 • Yakıt verimliliği: E
 • Ses 71 dB

     Telleri tek parça yapılmış. Su boşaltma kanalları derin ve geniş. Patinaj yapmaması, kaymaması ve kızaklama yapmaması için geniş yüzeyli üretmişler. Geniş dişleri sayesinde kara güzelce tutunabiliyor. Düşük motor hacimli küçük araçlar için oldukça yeterli.

      Olumsuz yanı ürünün ıslak zemin performansı bence yeterli değil. Basit bir kış lastiği ihtiyacını kolaylıklar karşılar ancak spor bir arabada harikalar beklememeniz gereken bir ürün.

10Expert Score
Milestone 92H XL MaxxGrip Kullanıcı Yorumları

Geçen yıl doblo model aracım için aldın. Acil ihtiyaçtan dolayı aldık. Bütçemiz fazla olmadığı için tercih ettim. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Genelde şehir içinde kullanıyorum aracımı. Benim gibi fazla araba kullanmayan düşük bütçesi olan arkadaşlara önerebilirim.

En İyi ve En Ucuz Kış Lastiği

back to menu ↑

Hem iyi Hem Ucuz Kış Lastiği - Debica 82T Frigo 2 Ms Binek Kış Lastiği

172 TL

Neden almalıyım?

     Ürün Polonya üretimi,Goodyear'ın ortağı. Bu yönden ilk izlenimiz iyi. En önemli özelliği ise sessizliği. 68 desibel ses etiketli lastik bulmak zordur, özellikler bu fiyat bandında imkansızdır. Fiyat zaten çok ucuz. Bu fiyatlara bu kalitede lastikler alınabiliyorken aylık maaşınızı bir pazarlama harikası markaya kurban etmenizi istemeyiz.

     Dębica S.A., binek otomobil, teslimat ve nakliye araçları için lastik üreticileri arasında Polonya pazarında lider konumdadır. 1995’ten beri Amerikan Goodyear Lastikleri & Rubber Company, şirketin stratejik yatırımcısı olmuştur.Goodyear’ın resmi sitesinden edindiğimiz bilgi bu şekildedir. 

   Listemizdeki fiyatı en uygun üründür.

Teknik Özellikler:

 • Ses 68 d
 • ıslak zemin fren: C
 • Yakıt : F
 • Yük Endeksi
82 (475 kg)
 • Hız Endeksi
T (190 km/s)

       Polonya’nın zorlu kış koşullarında yüksek dayanıklılık, daha iyi bir kavrama ve düşük kızaklama oranları ile güvenliği ön planda tutmak üzere geliştirilmiş bir üründür. Frigo 2 ‘de kulllanılan özel alaşım düşük sıcaklıklarda maksimum performans sağlamak üzere geliştirilmiştir

10Expert Score
Debica kullanıcı Yorumu

ben 2 yıl önce Accorduma almıştım kışlık versiyonuydu.Sessiz ve fren mesafesi iyiydi memnun kalmıştım. Islak zemin fren mesafi gerçekten çok iyiydi.

back to menu ↑

Lastik Satın Alma Rehberi

     Havalar soğuyor, kış lastiği takma zamanı geliyor. Kendi arabama kış lastiği alırken derinlemesine araştırma yaptım. Son yıllarda sanırım döviz kurunun etkisiyle yaz lastiği ve kış lastiği fiyatlarında genel bir artış olduğunu fark ettim.

      Sanayideki tüm lastikçilere kış lastiği fiyatlarını sordum, internet araştırması yaptım. Öncelikle lastik internetten daha ucuza alınır. Sanayi esnafı da zaten lastiği internetten satın alıp, kendi kâr koyarak size satıyor veya ucuzken yüksek miktarda stok ürün alıyor. Depolama, kira, çalışan masrafları vs. fiyata yansıtıp size satıyor. ‘’Lastiği bizden alırsan takma para almıyoruz kardeşim, iyi düşün.’’ diyen esnaflarla çok karşılaştım. Ancak söylediği fiyatları duysanız değişim ücretini zaten lastik fiyatının içine gizlediğini fark edersiniz.

     Türkiye genelinde sanayi sitelerinde lastik değişim ücretleri ortalama 80-100 TL arasında değişmektedir.

back to menu ↑

Kış lastiği nedir ?

     Kış lastikleri +7 derece hava sıcaklığının altında daha iyi asfalta tutunma sağlayan, daha çabuk ısınan hamura sahip olan lastiklerdir. Kış lastiği diş derinliği ve ‘’V’’ şeklindeki dişleri ile karlı zeminde yere daha iyi tutunur. Aracın kaymasını önler.

Yaz mevsiminde, kış lastiği kullanılırsa;

     Kış lastiği daha yumuşak malzemeden üretildiği için lastik ömrünü çabuk doldurur, aracı yorar, yakıt israfına neden olur. Ayrıca virajlarda ve ani frenlerde sıcak asfaltta aşırı yumuşamış olan kış lastiği istenilen mesafede duramaz. Can güvenliği açısından tehlikelidir.

back to menu ↑

Yaz lastiği nedir?

     Yaz lastikleri diş izleri daha doğrusal ve düzdür. Yaz lastiği +7 derecenin üzerindeki hava koşullarında kullanıma uygundur. Kış lastiği ’ne göre daha sert malzemeden üretildiği için yüksek sıcaklıkta istenilen elastikiyet ve sertlikte olur. Kış lastiği kadar yumuşak değildir. Geç ısınan yaz lastiği, hava sıcakken ıslak ve kuru zeminde, daha kısa fren mesafesi ile durmanızı sağlar.

Kış mevsiminde, yaz lastiği kullanılırsa;

Lastik soğukta donarak sertleşir.Kauçuk özelliğini kaybeder asfaltı iyi tutamaz. Ayrıca dişleri derin değildir ve doğrusal yöndedir. Karlı zeminde bu dişler asfalta tutunamaz. Önerilen kullanım süresi(5 yıl) dolmuş lastik kullanan sürücülerin sıkça söylediği ‘’Araba kayıyor, asfaltı tutmuyor.’’ Serzenişlerini duyarız. Mevsime uygun lastik kullanmamakta buna benzer bir durumdur. Yazın kış lastiği, kışın yaz lastiği lastik özelliklerini kaybetmektedir. Can güvenliğiniz için mevsime uygun lastik kullanınız.

back to menu ↑

Farklı ebatta lastik taksak olur mu?

     Jant boyutunu değiştirmeden, fabrikanın tavsiye ettiği genişlik ve yanak ölçülerinden farklı lastik  kullansam sorun yaşar mıyım?

      Bu soruyu yanıtlamak için önce lastiğimizin çapını hesaplamamız gerekir. Lastiğimizin çapının %2 eksiği alt değer, %3 fazlası üst değer olacak şekilde lastik ebatlarınızı değiştirebilirsiniz.

175/65/15 lastiğimiz olsun;

Genişlik: 175 mm yani 17,5 cm

Yanak: 175’in %65’i yani 175*65/100=113.75mm  veya  11,37 cm

15 inç jantımızın çapı: 38,1 cm  ( 1 inc=2,54 cm)

Bulduğumuz verileri formülümüzde yerine yerleştirelim;

Lastik çapı = jant çapı + ( 2*yanak )

Lastik çapı =38,1+(2*11,37)

Lastik çapı =60,8

Bulduğumuz lastik çapı değerinin %2 altına düşebilir, %3 üstüne çıkabiliriz. Örnek olarak 175/65/15 için;

185/65/15 muadildir çünkü lastik çapı %2,09  büyüktür.

185/60/15 ise daha uygun muadildir çünkü %0.91 küçülmüştür. Önceki lastiğe göre daha küçük bir fark söz konusudur.

back to menu ↑

Yakıt indeksi nedir? Harfler arası yakıt farkı ne kadardır?

Ab standatları gereği her lastikle bir künye bulunur. Bu künyede lastiğin performans değerleri test sonuçları yazar. Buna göre;

Yakıt verimliliği, renk kodlu bir ölçekte A ila G arasında sınıflandırılır.

 • A (yeşil) = En yüksek yakıt verimliliği sınıfı
 • G (kırmızı) = En düşük yakıt verimliliği sınıfı

Bu 7 sınıf arasında %7,5’a kadar yakıt farkı olur.

Örnek olarak;

G etiketli lastiğe sahip bir araç 100 km’de 10 litre benzin yakıyorsa

Diğer tüm koşullar sabit iken, A etiketli lastik taktığımızda 100 km’de yaklaşık 9,25 litre benzin yakar.

back to menu ↑

Islak zemin indeksi nedir? Harfler arası fren mesafesi ne kadardır?

A ve G arası 7 adet ıslak zemin puan kategorisi veren harf vardır.

A en iyi, G en düşük puandır. A‘nın G‘ye göre fren mesafesi, %30‘a kadar daha kısa olabilir.

back to menu ↑

Sonuç

Eğer çok ağır kış koşullarında araç kullanmıyorsanız, yazın farklı, kışın farklı lastik kullanmak istemiyorsanız dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Örnek olarak; Antalya veya Erzurum gibi mevsimlerin belirgin olarak yaşandığı şehirlerde yaşayanlara 4 mevsim lastik önermem.

Dört mevsim lastikler yaz ve kış mevsimlerinde iyi bir performans sunar, ancak hiçbir şekilde mükemmel değildir.

Yaz lastikleri, kuru ve ıslak yol koşullarında çok iyi yol tutuş ve frenleme özelliklerine sahiptir, ancak karlı ve buzlu zeminde performansları çok düşüktür.

Buna karşılık, kış lastikleri karlı zeminde olağanüstü çekişe sahipken, sıcak havalarda yol tutuşu azalır.

Düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz :)

   Bir Cevap Yazın