En İyi Klima Hangi Klima Seçilmeli ?

Okuma Süresi: 10 Dakika

2019 için En İyi Klima - Yaz ve Kış için Klima Tavsiyesi

Havanın dayanılmaz derecede ısındığı bir yerde yaşıyorsanız , evinizi serin ve konforlu tutmak için bir klimaya ihtiyacınız olabilir. Ya da tam tersi soğukla baş etmekte zorlanıyorsanız ev ve ofislerinizi ısıtmak için ekonomik bir klima arayışı içinde olabilirsiniz. Bu düşüncelerle yola çıkıp sizin için En İyi Klima Rehberini hazırladık.

Bir çok klima markası bulunuyor. Sektörün önde gelen klima markaları Philips, Arçelik, Vestel, Samsung gibi markalar. Ama listemizde fiyat performans ürünü olan Baymak klimalara daha çok yer vermeye karar verdik. 

Dünyanın en iyi klima markası olsa da fiyat bakımından bakınca sizi üzmeyecek markalara yönelmekte fayda var. 

Özetle Klima Nasıl Çalışır ?

Birkaç ortak klima tarzı olmasına rağmen, hepsi temelde aynı şekilde çalışır. İlk önce sıcak havayı çeker ve toz, kir veya diğer yabancı maddeleri süzerler. Bu hava daha sonra soğutma veya buharlaşan bobinin üzerinden geçirilir ve bobin ısıyı emer. Eşzamanlı olarak, havadaki nem, bobinin yüzeyinde neme düşer ve odadaki nem seviyesini etkili bir şekilde azaltır. Soğuk hava daha sonra odanın genel sıcaklığını düşürmeye yardımcı olan cihazdan geri itilir.

Eğer aceleniz varsa seçtiğimiz ürünlerin listesine geçelim. Ürünlerden sonra Klimalar hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir kısım da hazırladık.

Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000 F/P En iyi Klima

Özellikler
 • Ses Seviyesi (dB) : 53
 • Enerji Sınıfı : A++
 • BTU (Isıtma Kapasitesi) : 12113
 • BTU (Soğutma Kapasitesi) : 12000

Klima yorumlarına bakıldığında en iyi salon tipi klima olarak listemize Baymak Elegant ile başladık. Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000 BTU Inverter Klima, çevre dostu özellikleri ve sezonsal verimlilik standartları ile üstün performans gösteriyor. Hassas sıcaklık kontrolü ve otomatik hava yönlendirme sistemi ile konfor dolu bir kullanıma imza atan ürün, gelişmiş filtreleme sistemi sayesinde ideal hava sirkülasyonuna imkan tanıyor. 

Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000
Daha Fazla Detay için Trendyol'da İnceleyin
Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000

Yeni Nesil Fonksiyonlar

 • Hassas sıcaklık kontrol özellikleri sergileyen yeni nesil klima, 0,5 derecelik sıcaklık değişimini bile fark ederek ortamı ideal sıcaklık seviyesine getiriyor. 
 • 4 farklı yöne otomatik hava üfleme sistemi, klimanın her ortamda eşit derecede hava dağıtmasına imkan tanıyor.
 • Eco Mod özelliği sayesinde üstün enerji tasarrufu sağlayan cihaz, çevre dostu kullanımı ile beğeni topluyor. LCD uzaktan kumanda ile tüm ayarlar kolaylıkla yapılabiliyor ve ortam sıcaklığı rahatça okunabiliyor.
 • Akıllı temizleme fonksiyonu klimanın iç ünitesini olası tozlanma ve kokudan arındırarak ideal bir kullanım vadediyor. Gümüş iyon ve aktif karbon filtreleme sistemi ise ortam havasını daha hijyenik hale getiriyor.
 • “I feel” teknolojisi ile ortamda hissetmek istediğiniz sıcaklığa anında ulaşarak konforlu yaşam alanları yaratabilirsiniz.

Montaj Konusunu dert etmenize gerek yok. İncelediğim kadarıyla tüm sitelerde Montaj Dahil olarak satış yapılıyor.

Üst Düzey Kullanım

Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000 BTU Inverter Klima, Ionizer teknolojisi ile ferahlatıcı hava sirkülasyonuna imkan tanıyarak sağlıklı yaşam alanları oluşturuyor. Kısa yol tuşları ise istenilen modlara anında ulaşım sağlayarak konfor beklentilerine ideal çözümler sağlıyor.

10Expert Score
Kullanıcı Yorumları

Ailece bu klimadan sipariş verdik. Yorumları çok iyiydi. Dördüncü olarak yine bu klimadan aldım ve yine sorunsuz gayet memnunuz. Ancak servisin elektrik tesisatını kurmaması sıkıntı.

hızlı listeye geri dön ↑

Baymak Elegant Plus 9.000 Btu Klima Kapasiteli A++ 

Özellikler
 • Ses Seviyesi (dB) : 51
 • Enerji Sınıfı : A++
 • BTU (Isıtma Kapasitesi) : 9042
 • BTU (Soğutma Kapasitesi) : 9000

Baymak Elegant Plus 9 A++ 9000 BTU Inverter Klima, yıl boyunca evinizi ve ofisinizi serin ve ferah hava koşullarıyla konforlu hale getirir. Yaz sıcaklığının bunaltıcı etkisini yaşadığınız ortamlardan uzak tutar. Ofisinizde iş performansınızı yükseltirken, evinizde dinlemenin ferah yüzünü gösterir. En iyi klima listemizdeki bu ürün muadil versiyonlarına bakıldığında en sessiz klima olmasıyla dikkat çekiyor.

Baymak Elegant Plus 9 A++ 9000
Daha Fazla Detay için Trendyol'da İnceleyin
Baymak Elegant Plus 9 A++ 9000

İnverter Özelliği İle Sezon Farkına Son Verin

 • Hava koşulları nasıl olursa olsun, iki yönlü işleve sahip inverter klima size her sezon dilediğiniz sıcaklık koşullarını sunar. 
 • A++ enerji sınıfının avantajı sayesinde, A sınıfı inverter klimalara göre hem ısıtmada hem de soğutmada daha tasarruflu çalışır.
 • “I Feel” teknolojisi ile yaşadığınız ortama her zaman sadece hissetmek istediğiniz sıcaklığı yansıtır.
 • Programlanabilir “Timer” özelliği ile ofisiniz dilediğiniz sıcaklık değerlerine ulaştığı an uyku moduna geçer.
 • Evinize ideal hava koşullarını taşırken 51 dB ses seviyesi ile oldukça sessiz çalışır.

Pratik Kullanım

Baymak inverter klima, ev ve ofisinizde ferah bir ortam oluşturmak için klima ayarlarıyla sürekli uğraşma zahmetine son verir. Ortam sıcaklığı ve uyku modu için belirlediğiniz seviyeleri sizin yerinize yönetir. Serinlik ve pratik kullanım olanaklarını bir arada görmek için Baymak inverter klimayı tercih edebilirsiniz. 

9Expert Score
Kullanıcı Yorumları

tahmin ettiğimden hızlı geldi baymak aldığım için çok mutluyum ve memnunum çünkü çok sessiz ve kaliteli.hemen soğutuyor .

hızlı listeye geri dön ↑

Vestel Plazma 18 A++ 18000 BTU En iyi Klima

Özellikler
 • Ses Seviyesi (dB) : 56
 • Enerji Sınıfı : A++
 • BTU (Isıtma Kapasitesi) : 18700
 • BTU (Soğutma Kapasitesi) : 18000

Iyonizer ve DC Inverter gibi yeni nesil teknolojilerle zenginleştirilen Vestel Plazma 18 A++ 18.000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima, enerji tasarrufu ve verimli çalışma konusunda başarılı bir performans sergiliyor. Karbon filtre sayesinde sağlıklı bir havalandırma hizmeti sağlayan ürün, temiz ve ferah bir ortam oluşturuyor. 

Vestel Plazma 18 A++ 18000 BTU Inverter Duvar Tipi Klima
Daha Fazla Detay için Trendyol'da İnceleyin
Vestel Plazma 18 A++ 18000 BTU Inverter Duvar Tipi Klima

En iyi Klima Modellerinde Yeni Nesil Teknolojiler

 • Dijital DC Inverter teknolojisiyle oda sıcaklığındaki ısı değişimlerini otomatik olarak algılayan ürün, çalışma hızını ayarlayarak daha tasarruflu bir kullanım sunuyor.
 • 10 kat etkili aktif karbon filtre, kumaş ve grabül filtrelere göre 10 kat daha etkili filtreleme özelliğiyle zararlı molekülleri ve kötü kokuları yok ediyor, daha hijyenik bir ortam sunuyor.
 • Ultra sessiz uyku modu ortam sıcaklığını ve hava akımını özel olarak ayarlayarak sağlıklı ve ferah bir uyku deneyimine imkân tanıyor. Enerji tasarruf modu ise normal modlara göre daha ekonomik çalışma prensibiyle çevre ve bütçe dostu bir profil çiziyor.
 • Restart özelliği bulunan klima, elektrik kesintisi sonrası mevcut modunda kaldığı yerden çalışmaya devam ediyor ve ekstra ayarlama gerektirmiyor.

Çift Işıklı LCD Kumanda

Vestel Plazma 18 A++ 18.000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima, çift ışıklı LCD kumandası ve beyaz rengi ile şık bir ürün olarak göze çarpıyor. Yeni nesil klima; iç-dış ünite, uzaktan kumanda, garanti belgesi ve kullanım kılavuzu ile bir arada sunuluyor.

En iyi Klima Modellerinde Akıllı Modlarla Verimli Kullanım

Vestel Plazma 18 A++ 18.000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima, akıllı modları sayesinde verimli ve konforlu bir kullanım sunarak dört mevsim ideal iklimlendirme sağlıyor.

10Expert Score
Kullanıcı Yorumları

Fiyatına göre iyi soğutma iyi. Çok daha iyi olsun buzzz gibi yapsın hemen yapsın derseniz mitsubishi almalı onun da fiyatı malum. Ekmek köfte meselesi

hızlı listeye geri dön ↑

Vestel Flora 18 A++ 18000 BTU Duvar Tipi En iyi Klima

Özellikler
 • Enerji Sınıfı : A++
 • BTU (Isıtma Kapasitesi) : 18000
 • BTU (Soğutma Kapasitesi) : 18000

2019 yılında alınabilecek en iyi klimalardan bir tanesi Vestel Flora A++ 18000 BTU Duvar Tipi Klima, evinizi ve ofisinizi dış dünyanın hava koşullarına karşı izole ederek sizin için serin bir ortam oluşturur. Yoğun güneş ışınlarının neden olduğu bunaltıcı sıcaklıkları, yaşadığınız ortamların dışında bırakır. Yüksek ısıtma ve soğutma kapasitesi ile öne çıkıyor.

Eğer büyük bir odaya sahipseniz. Listemizde soğutmada en iyi klima Vestel Flora.

Vestel Flora Inverter 18 A++ Klima
Daha Fazla Detay için Trendyol'da İnceleyin
Vestel Flora Inverter 18 A++ Klima

Evinizde Mevsim Kavramını Unutturur 

 • Soğutmada A++ ve ısıtmada A sınıfı enerji verimliliğini bütün avantajlarıyla ev ve iş yerinize hakim kılar. Bu sayede bütün A sınıfı inverter klimalara göre daha yüksek oranda tasarruf sağlar.
 • Turbo modu, ani olarak ihtiyaç duyduğunuz sıcak ve soğuk iklim şartlarını kısa sürede oluşturur. 
 • Dijital inverter teknolojisi, yaşadığınız ortamın sıcaklık seviyesini algılayarak, performansını ortam koşullarına göre ayarlar. 
 • Catechin filtresi antivirüs niteliği olan Catechin özü içerir. Bu sayede ev ve ofisinizdeki koku ve sigara dumanı gibi zararlı içerikleri kendine çekerek, ortam havasını daha kaliteli hale getirir. 
 • Ortamın soğuk ya da sıcak olmasına göre farklı ışıklar yayan LCD kumanda ekranı, karanlık ortamlarda kullanımı kolaylaştırır.

En iyi Klima Modellerinde Üst Düzey Kullanım

Vestel inverter klima, turbo ve ultra sessiz uyku modlarıyla kolay kullanım özellikleri sergiler. Uzaktan kumandası, garanti belgesi ve iki ünitesi ile birlikte kullanımınıza sunulur. Ev ve ofisinizde yıl boyunca mevsimlerden bağımsız bir konfora kavuşmak için Vestel inverter klimayı tercih edebilirsiniz. 

10Expert Score
Kullanıcı Yorumları

Görünüşü ve soğutma gayet iyi. Ancak satıcı firma ürünü geç teslim etti

hızlı listeye geri dön ↑

Airfel LTXN25U A++ 9000 Sessiz Klima Tavsiyesi

Özellikler
 • Ses Seviyesi (dB) : 30
 • Enerji Sınıfı : A++
 • BTU (Isıtma Kapasitesi) : 10000
 • BTU (Soğutma Kapasitesi) : 9000

Airfel LTXN25U A++ 9000 BTU Inverter Klima, iklimlendirme için soğutma ve ısıtma fonksiyonlarının her ikisinin de bir klimada bulunmasını isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Yeni sezonsal verimlilik yönetmeliğine uygun çalışan çevre dostu Airfel LTXN25U model, bu sayede farklı hava sıcaklıklarında verimli bir performans sergilerken, enerjiyi de tasarruflu kullanabiliyor.

Diğerlerine kıyasla daha ekonomik olan Airfel 30 Db olan en sessiz klima olmasıyla öne çıkıyor. Klima ile yatmayı seviyorsanız bu model ilginizi çekebilir. Klima kapasitesi bakımından diğerlerinden düşük olsa da ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz. Ofiste klima arıyorsanız, Btu bakımından daha yüksek modelleri incelemenizi tavsie ederim.

 

Airfel LTXN25U A++ 9000 Klima
Daha Fazla Detay için Trendyol'da İnceleyin
Airfel LTXN25U A++ 9000 Klima

Sezonsal Inverter ile %20 Daha Az Enerji Tüketimi

 • Sezonsal Inverter özelliği, A sınıfı Inverter klimalara oranla %20 daha fazla tasarruf sağlıyor.
 • Otomatik dikey üfleme özelliği ortamın eşit şekilde soğumasını/ısınmasını sağlıyor.
 • -15°C’ye kadar soğutma özelliğiyle yüksek performans gösteriyor.
 • Inverter ve Turbo teknolojisinin birleşimi, hızlı ısıtma/soğutma gerçekleştiriyor.
 • Stand By modunda enerji tüketimi sadece 1W oluyor.

En iyi Klima Modellerinde Uzaktan Kumanda ile Pratik Kullanım

Airfel LTXN25U A++ 9000 BTU Inverter Klima, arıza teşhis sistemi ile daha hızlı servis hizmeti veriyor. Otomatik tekrar başlatma özelliği elektrik kesintisi olduğu zamanlarda cihazı kaldığı yerden çalışmaya devam ediyor. 24 saat zamanlayıcı, siz evde olmasanız bile devreye girerek, ortamı dilediğiniz iklim koşullarına getiriyor ve konforunuza katkıda bulunuyor. Uyku modu siz uyurken ortam sıcaklığını ideal seviyelerde tutuyor.

10Expert Score
Kullanıcı Yorumları

Çok uygun memnunum güzel güzel ve şık bir tasarim

hızlı listeye geri dön ↑

Klimalar Nasıl Çalışır?

Her türlü klima, hemen hemen aynı şekilde çalışır. Öncelikle, havayı alır ve toz veya yabancı maddeleri süzerler. Bu hava daha sonra soğutma veya buharlaşan bobinin üzerinden geçirilir ve bobin ısıyı emer. Aynı zamanda, bu adım sırasında, havadan gelen nem bobinin yüzeyinde çiğleşerek odadaki nem seviyesini etkili bir şekilde azaltır. Son olarak, hava odanın genel sıcaklığını düşürerek cihazın dışına itilir.

Ne Tür Klimalar Var?

Birkaç farklı tipte klima vardır. Pencere üniteleri en popüler olanlardır. Portatif üniteler mükemmel bir seçimdir çünkü odadan odaya taşınabilirler, fakat aynı zamanda daha fazla bakım gerektirirler ve verimli değildirler. Yerleşik veya ayrık sistemler daha kalıcı bir çözüm sunar ancak profesyonel kurulum gerektirir ve maliyetli olabilir.

Klima Temizleme Nasıl Yapılır ?

Pencere klimanızın filtresini her ay kontrol edin ve gerektiğinde temizleyin. Ayrıca, ünitenin içindeki su kabına bir göz atın ve bir bez veya süngerle silin. Bu, ünitenin yarattığı yoğuşmanın doğru drenajını sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda küf oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

BTU’lar Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir klimanın bir odadan çıkarabileceği ısı miktarı BTU’larda veya İngiliz Termal Birimleri cinsinden ölçülür. Daha büyük odalar daha yüksek BTU değerine sahip bir ünite gerektirir. Energy Star, 250 metrekareye kadar olan odalar için 6.000 BTU civarında birimler önerir; 350 metrekareye kadar 8.000 BTU birimi; 450 metrekareye kadar 10.000 BTU birimi; ve 550 metrekareye kadar 12.000 BTU birimi.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

En iyi Klima modelini satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Öncelikle, bir pencere ünitesi, taşınabilir model veya başka bir seçenek olsun, eviniz ve ihtiyaçlarınız için hangi stilin işe yarayacağını seçmeniz gerekir. Ayrıca, soğutma kapasitesini ve ayrıca oda büyüklüğünüzü ve bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekir; Neyi seçtiğinize bağlı olarak bütçeniz de değişiklik gösterecektir.

Klima satın alırken neye bakmanız gerektiğine dair tüm bilmeniz gereken detaylar için okumaya devam edin.

hızlı listeye geri dön ↑

En iyi Klima Seçerken Kilit Hususlar

İhtiyaçlarınız için en iyi klimayı elde etmek için düşünmek isteyeceğiniz birkaç önemli faktör vardır.

Stil

Dikkate almak isteyeceğiniz ilk şeylerden biri sizin için en iyi olan klima stilidir. Kullanılabilecek birkaç seçenek vardır ve bunlar maliyet, yetenek ve kurulum gereksinimleri açısından büyük farklılıklar gösterir.

Arada sırada kullanıcılar için en yaygın seçeneklerden ikisi taşınabilir ve pencere klimasıdır. Bu seçeneklerin her ikisi de oldukça ucuzdur ve profesyonel yardım almadan kolayca kurulabilir. Bununla birlikte, bu seçeneklerin dezavantajı, genellikle bir seferde yalnızca bir odayı soğutmak için yeterince güçlü olmalarıdır. Bu, evinizde klima kullanmak istediğinizde birden fazla üniteye ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Diğer bir seçenek ise kalıcı bir stile sahip duvardan veya yerleşik klimadır. Bu tarzlar evinizin dış duvarına bir “manşon” içine yerleştirilmiştir. Odanızın kabul edilebilir bir penceresi yoksa idealdir. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, bu klima tarzı duvarda uygun büyüklükte bir delik açmak için profesyonel yardıma ihtiyaç duyacağınız için daha karmaşık ilk kurulum gerektirir

Birim Boyutu

Bir pencere veya duvar kliması almaya karar verdiyseniz monte edeceğiniz duvarın yüksekliğini ve genişliğini ölçün. Ayrıca, ünitenin ağırlığını göz önünde bulundurmak faydalıdır, çünkü bu, taşıma ve takma konusunda yardıma ihtiyacınız olup olmayacağını belirleyecektir.

Oda Büyüklüğü ve Yeri

Daha sonra, klimayı nereye koymayı planladığınızı ve ne kadar alanı soğutmasını beklediğinize karar vermelisiniz. Bir klimanın bir odadan çıkarabileceği ısı miktarı BTU’larda veya İngiliz Termal Birimleri cinsinden ölçülür. Daha büyük odalar daha yüksek BTU değerine sahip bir ünite gerektirir.

İşte önerilen oda büyüklüğü ve BTU’nun genel bir dökümü:

 • 300-450 metre kare: 8.000-10.000 BTU
 • 550-700 metre kare: 13.000-14.000 BTU
 • 700-1.000 metre kare: 18.000 BTU

BTU’nun en iyi olduğuna karar verirken odanın konumunu da düşünmek isteyeceksiniz. Örneğin, birkaç büyük pencereye sahip olan ve günde birkaç saat doğrudan güneş ışığı alan bir oda daha sıcak olacaktır ve bu nedenle daha güçlü bir klimaya ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda, uzmanlar BTU’yu en az yüzde 10 oranında artırmayı tavsiye ediyorlar. Benzer şekilde, eğer klimanız mutfakta olacaksa. Ve sonuç olarak, ocaktan gelen ısıyla mücadele etmek zorunda kalacaksanız. Kapasiteyi 4.000 BTU kadar arttırmak isteyeceksiniz.

Gürültü seviyesi

Klimanızı yatak odanızda veya oturma odanızda kullanmayı planlıyorsanız, ne kadar gürültü ürettiği konusunda endişeleriniz olabilir. Cihazların gürültü seviyesi genellikle desibel cinsinden ölçülür, ancak bu ölçümü günlük hayatımızda kullanmadığımız için çoğu insan “40 desibel” in nasıl olduğunu bilmez. Bu, ihtiyaçlarınız için en iyi seçeneği seçmeyi zorlaştırabilir.

Genel olarak, standart bir klima 40 ila 60 desibel arasında çalışır. Referans almanız için TV’ler genellikle yaklaşık 60 desibelde çalışır ve normal konuşma 40 ila 60 desibel arasındadır. Bu yüzden 60 desibelle çalışan bir klima alırsanız, konuşmanıza veya TV şovunuza engel olabilir. Dışarıdaki en sessiz klimalar yaklaşık 35 ila 40 desibel civarında çalışır ve gürültü seviyeleri masa fanınınki ile karşılaştırılabilir.

Enerji verimliliği

Birçok insanın klimayla ilgili sahip olduğu en büyük endişe, çok fazla elektrik kullanmasıdır.

Bunu akılda tutarak, yeni bir klima için alışveriş yaparken enerji verimliliğini hesaba katmak isteyebilirsiniz 

Enerji Yıldızı Sertifikalı

Klimanızın kullanacağı elektrik konusunda endişeleriniz varsa, Energy Star sertifikalı bir model aramak isteyebilirsiniz . Bu birimler, ABD Enerji Bakanlığı tarafından düzenlenen özel verimlilik gereksinimlerini karşılamak zorundadır ve genel olarak devlet standartlarının gerektirdiğinden en az yüzde 10 daha verimlidirler. Birçoğunun daha yüksek bir ön maliyeti olsa da, uzun vadede enerjiden tasarruf edersiniz.

Wi-Fi Etkin

Wi-Fi özellikli harika klimalar bulunduğunu biliyorsunuzdur. Bu klimalar internete ve akıllı telefonunuza bağlanır ve onları uzaktan kontrol etmenize olanak tanır. Ek olarak, çoğu, rahat bir sıcaklığı korurken enerji tüketimini en aza indirmeye yardımcı olan özelliklere sahiptir. 

Özet
En İyi Klima
Yazı İsmi
En İyi Klima
Açıklama
2019 için En İyi 5 Klima 1- Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000 F/P En iyi Klima 2- Baymak Elegant Plus 9.000 Btu Klima Kapasiteli A++ 3- Vestel Plazma 18 A++ 18000 BTU En iyi Klima 4- Vestel Flora 18 A++ 18000 BTU Duvar Tipi En iyi Klima 5- Airfel LTXN25U A++ 9000 Sessiz Klima Tavsiyesi
Yazar
Yayıncı
Anlatbakim
Yayıncı Logosu
Düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz :)

   Bir Cevap Yazın