Ev

En İyi Köpek Maması Tavsiyesi

En iyi köpek maması seçmek zor bir karar sürecine dönüşebilir. Arasında seçim yapabileceğiniz bir çok marka ve mama çeşidi var ve karar vermekte zorlanıyor musunuz ? Köpeğinizin neye alerjisi var ? Sebepleri neler olabilir ? Sevimli cana yakın dostlarımızın bu gibi sorunları gıdalardan mı kaynaklanıyor ? Bunlar gibi bir çok soruyu düşünebilirsiniz.

Bu yazımızda köpek maması seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ve en iyi köpek mamalarını seçmeye çalıştık.

Size uygun olan mamayı belki içeriğimizde bulabilirsiniz. Ancak en sağlıklı yöntemin veteriner tavsiyesi olduğunu unutmayın. Köpeğinizin güncel durumuna göre alması gereken besinler değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden listelediğimiz mamalar genel kullanım için seçilmiştir.

Yazımızı okuduktan sonra katkıda bulunmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

en iyi köpek maması

Sevimli arkadaşlarınızı evden ayrıldığınızda dahi takip edebileceğiniz wifi kamelara bulunuyor. Aslında üretim amacı bebeği olan ebeveynler. Evcil hayvanlarda aynı bebekler gibi olduğu için en iyi wifi kamera yazımızı incelemenizi tavsiye edebilirim. İşte link → https://anlatbakim.com/en-iyi-wifi-kamera/

Editör Tavsiyesi En İyi Köpek Maması

Farmina ND markası evcil hayvan gıda üretimi konusunda kendini kanıtlamış bir marka. Üretim standartları olarak en kaliteli ve taze etleri kullandıklarını, protein kaynağının yüksek olduğunu, şifalı bitkiler içerdiğini, kolayca asimile edilen hayvansal yağları kullandıklarını ve minumum seviyede tahıl kullandıklarını belirtiyorlar.

yavru köpek maması tavsiyesi

Öne Çıkan Özellikler

 • Kg: 12 kg
 • Ham yağlar 18,00
 • Ham lif 2,90
 • Ham kül 8.
 • Kalsiyum 1,40
 • Fosfor 1,10
 • Omega-6 3,30
 • Omega-3 0,90
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Mama içeriğine baktığımızda: Taze kemiksiz kuzu eti, kurutulmuş kuzu eti, kılçıksız buğday, yulaf, kurutulmuş bütün yumurtalar, taze ringa balığı, kurutulmuş ringa balığı, hayvan yağı, balık yağı, kurutulmuş şekerpancarı küspesi, bitkisel bezelye lifi, kurutulmuş havuç, kurutulmuş yonca, inulin, fructooligosaccharides,mannan-oligosakkaritler, yaban mersini tozu, kurutulmuş elma, nar tozu, kurutulmuş tatlı portakal,ıspanak tozu, Psyllium, toz frenk üzümü, sodyum klorür, kurutulmuş bira mayası, zerdeçal kökü, glukozamin, kondroitin sülfat, Marigold özü bulunuyor.

%28 ham protein içeren bu mama A,D,E,C vitaminlerini içeriyor. Kalsiyum, Fosfor, Omega-6, Omega-3, Glukozamin, Kondroitin minerallerini sahip.

Ürün Yorumu: kopeklerimin severek yedigi bir mamayi trendyolda bu kadar indirimli bulmak cok guzel. ayrica siparis verdigim gunun ertesi gunu elimde oldu. tesekkurler trendyol.

Trendline Biftekli Yetişkin Kuru Köpek Maması

önerilen köpek mamaları

Öne Çıkan Özellikler

 • Kg: 15kg
 • Ham protein %20
 • Ham yağ %9.
 • Ham lif %3.
 • Ham kül %6.
 • %1 Kalsiyum
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Listemizdeki ilk ürün Trendline Biftekli yetişkin köpek maması oldu. İnternet sitelerinde en çok satılan ve en yüksek puanı alması seçimimizdeki kriter oldu. Bunun yanında içerdiğin besin değerleri yetişkin köpekleriniz için yeterli.

%20 ham proteine sahip. A,C,D,E vitaminlerini içeriyor. İçindekiler ise şöyle: Buğday, Mısır, İşlenmiş Hayvansal Protein, Bonkalit, Hayvansal Yağ, Kırmızı Et Unu, Kurutulmuş Şeker Pancarı, Ciğer Aroması, Tuz, Kuru Biraz Mayası.

Vitamin ve Minarel açısından zengin olan bu mama: Kalsiyum, Fosfor, Sodyum, İyot, Çinko, Bakır, Potasyum Klorür, Demir, Selenyum Minerallerini içeriyor.

Köpeğin Ağırlığı/Önerilen Miktarlar ise şöyle:

 • 1-5   kg          45-140 gr
 • 5-10  kg         160-235 gr
 • 10-20 kg         235-390 gr
 • 20-30 kg         390-530 gr
 • 30-40 kg         530-660 gr
Ürün Yorumu: 2 dostumda severek yiyor.taza ve hos kokulu…aynen devam bu urune..

Purina Puppy Somonlu Küçük Irk Yavru Maması

köpek maması inceleme

Öne Çıkan Özellikler

 • Kg: 3kg
 • Ham Protein: %32
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Pro Plan yavru köpekler için ürettiği bu mama yüksek proteine sahip. Köpeğinizin gelişimi için gerekli besinlere sahip bir mama. Deri ve tüy problemleri olan yavru köpeklerin koruyucu sistemlerinin gelişimini desteklemek ve onları doğru büyüme ve gelişimi için ihtiyaç duydukları besinsel ihtiyaçları karşılamak için Purina veteriner hekimleri tarafından 2-12 aylık hassas yavru köpekler için özel olarak hazırlanmıştır. %32 oranında zengilentirilmiş protein, lezzetli ve sindirim kolaylığına Premium bir yavru köpek mamasıdır.

Alerjik reaksiyon oluşum riskini azaltmak için, daha az alerjen olan somon eti, mısır ve pirinç protein kaynağı kullanılarak üretilmiştir. Artırılmış somon proteini sayesinde antikor gelişimini destekler. Somondan gelen E,C vitaminlerini içerir.

İçindekiler işe şöyle: Somon, Pirinç, Mısır Glüteni, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Hayvansal Yağlar, Pancar Posası, Selüloz, Kalsiyum Fosfat, Potasyum Klorür, Sodyum Klorür, Mineraller, Vitaminler, Tuz

Vücut Ağırlığı / Günlük Beslenme Miktarı

 • 1,5- 5 kg 56- 112 gr
 • 6- 9 kg 112- 149 gr
 • 9,5- 16 kg 149- 224 gr
 • 16- 22,5 kg 224- 280 gr
 • 23- 24 kg 280- 373 gr
 • 34,5- 45 kg 373- 448 gr
 • 45 kg üstü 448 gr
Ürün Yorumu: Ürünün fiyatı piyasaya göre çok uygun. teşekkürler

Royal Canin XSmall Ageing Mama

en kaliteli köpek maması

Öne Çıkan Özellikler

 • Kg: 1.5kg
 • Ham Protein: %24
 • Yağ %16
 • Kül %5
 • Lif %1
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Royal Canin X-Small Ageing 12 yaş üstü yaşlanma sürecinde olan köpeklerin ekstra beslenmesi için üretilen bir mama.

Küçük boyutta olan cins köpekler yaşlılık sürecinde kabızlık olma eğilimindedir. Sindirim süreçleri ve dışkı sorunları olabilir. Bu yüzden kolay sindirilebilir liflerden oluşan mamaları tüketmeleri gerekebilir. Antioksidan ve diğer minerallerin özellikle yaşlı köpeklerde fonksiyonunu iyileştirmeye olan etkisi göz önünde tutularak üretilmiştir.

Detaylı belirtmek gerekirse: 5 Kg Ağırlığa kadar olan 12 yaş ve üzeri yaşlı küçük ırk köpekler için uygun bir mama.

İçindekiler: Pirinç, mısır unu, mısır, kurutulmuş kümes hayvanları proteini, hayvansal yağlar, mısır gluteni, bitkisel protein izolat *, hidrolize hayvansal proteinler, hindiba posası, mineraller, balık yağı, soya yağı, kurutulmuş domates (likopen kaynağı), Psyllium kabuğu ve tohumları ( % 1) polifenoller, frükto-oligo sakkaritler, hidrolize mayalar (mannan-oligo-sakkaritler kaynağı), hodan yağı, yeşil çay, üzüm özü (kaynak), kadife çiçeği ekstresi (lutein kaynağı).

Ürün Yorumu: Herzaman aldığım marka başka mama yemiyor köpeğim paketleme teslimat gayet başarılı 👍🏻

Advance Puppy Medium Tavuklu Orta Irk Yavru Maması

hamile köpek maması tavsviyesi

Öne Çıkan Özellikler

 • Kg: 3kg
 • Ham Protein: %30
Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Hamile veya köpeğinizin emzirme döneminde özel mamalar ile hem anne hem de yavruların sağlıklı beslenebilmesi için özel üretilmiş hamile köpek mamalarını kullanabilirsiniz. Bu mama orta ırk yavru köpekler (2–12 aylık, yetişkin ağırlığı ize 10–30 kg arası olan yavru köpekler) ve hamile veya süt veren köpekler için geliştirilmiş bir mamadır.

Bu mamanın içeriği şu şekilde: Tavuk eti (%20), pirinç(%17), ), buğday, kurutulmuş mısır proteinleri, mısır, buğday unu, E vitaminiyle stabilize edilmiş hayvansal yağ, hidrolize edilmiş hayvansal proteinler, şeker pancarı, kurutulmuş yumurta, balık yağı, maya, potasyum klorür, plazma proteinleri, bol bioflavonoidli narenciye özleri.

Mama kullanım oranları için veterinerden öneri almanızı tavsiye ediyoruz. Cins ve köpek ağırlığı gibi faktörlere göre değişiklik gösterdiğinden bir öneride bulunmaktan kaçınıyorum.

en iyi küçük ırk köpek maması

En İyi Köpek Maması Satın Alma Rehberi

Köpek Maması için Alışveriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak bir profesyonel yani veterinere danışmanız gerebilir. Köpeğinizin hangi ihtiyaçları var, köpeğinizin türü hangi besin değerlerini daha çok alması gerekiyor gibi kişisel öneriler elde edebilirsiniz.

Köpek maması evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri yeterli miktarda sağlaması gerektiğini belirtir. Bu yüzden köpeğinize tam anlamıyla uyan ürünleri arayın.

Mama seçimi yaparken; Evcil hayvanınızın yaş kriteri, hamilelik durumu, vitaminler, köpeğinizin ağırlığı gibi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Her ne kadar genel besleyici mamalar olsa da köpeğinizin özel durumlarına göre seçeneklerinizin olduğunu unutmayın !

Beslenme ölçeği: Obezite, evcil hayvan dünyasında büyük bir sorun teşkil etmektedir. Köpeğinizin yaşı, boyutu, aktivite seviyesi için doğru porsiyon ölçüsünü tutturmak önemlidir. Bu yüzden özel bir porsiyon ölçüm kabı ayarlayabilirsiniz.

Beslemeyi eğlenceli ve hareketli hale getirmek için bulmaca şeklinde oyunlar kurgulayabilir. Köpeğinizin yavaş ve hareketli beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.​

Köpeğimin Beden Faktörü Yemeğini Nasıl Etkiler ?

Köpek sahipleri ayrıca evcil hayvanlarının büyüklüğü için doğru yiyeceği düşünmelidir. Yavrular büyüme dönemi için yavru köpek mamaları ile beslenmesi gerekmektedir. Köpeğinizin büyüme döneminde ihtiyacı olan besinleri yavru köpek maması ürünlerinde bulabilirsiniz.

Islak veya Kuru Köpek Maması Daha İyi midir ?

Yaş mamalar kuru mamaya göre daha farklı bir süreçten geçerek üretilmektedir. Öncelikler et veya sebze gibi maddeler karıştırılır daha sona püre haline getirilerek öğütülür.

Bu aşamalardan sonra katı hale gelebilmesi için buhar ile kısmen pişirilir ve kesilerek küp haline getirilir. Ürün son haline geldiğinde gerçek bir et gibi görünmektedir. Süreç ve aşamalar yönünden bakıldığında dengeli bir mama üretme çok zordur. Aynı zamanda bu mamanın yanında takviye gıdalar kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Kuru mama ise doğru bir şekilde üretildiğinde köpekler için ömür boyu kullanılabilir. Kuru mamanın geçmişine bakıldığında evcil hayvanlar üzerinde problem yaratacak sonuçlar doğurmamıştır.

İyi bir kuru mama , yaş mamalardan daha iyi ve besleyicidir. Hem besin değerleri hem de ağız temizliği için daha faydalıdır. Ayrıca kuru mamalar yaş mamalardan daha pratik ve çok daha ucuzdur.

Kuru mama kullanımında dikkat etmeniz gereken en önemli şey köpeğinizin susuz kalması olabilir. Bu yüzden can dostunuzun yemeğinden sonra su içmesi de teşvik etmelisiniz.

Kilo Verme ve Hassasiyetlerle Nasıl Başa Çıkılır ?

Daha önce kalitesiz mama veya gıda takviyesi kullandıysanız. Bir problem yaşadığınızda bir veteriner ile görüşmelisiniz. Köpeğinizin bir cilt veya mide sorunu yaşadığını düşünüyorsanız aynı şekilde veterinere danışmanız gerekiyor. Sorun beslenme,diyet gibi durumlardan başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Streeter, “Kilo veren gıdalar daha düşük kalorili bir yoğunlukla formüle edilmeli ve protein gibi diğer besin maddelerinin daha yüksek konsantrasyonlarını içerebilir” diyor. “Çoğu zaman, lif bakımından da daha yüksektirler ve bu da kendilerini daha dolu hissetmelerine yardımcı olmalıdır.”

 

anlatbakim

Ben Emre. Tüketicilere, ürünleri satın almadan o ürün hakkında bilgi vermek ve en iyi ürünleri listelemek amacıyla anlatbakim blog sitesini kurdum. Bir arkadaşımla beraber ürün incelemeleri yaparak tüketicileri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu