Spor

En İyi Protein Tozu Markaları

Protein tozu nedir? Nasıl Üretilir? Kullanmazsam kaslarım gelişmez mi?Protein tozu zararlı mıdır? Protein tozu önerisi yapar mısın ? En iyi protein tozu hangisidir?

Birkaç gün önce spor salonuna yeni kayıt yaptıran genç bir arkadaşım bana bu soruları sordu. Daha sonra protein tozu üzerine uzunca sohbet ettik. Farkettim ki birçok yeni başlayan kardeşim protein tozu hakkında bilgi eksikliği duyuyor. Bu sebepten dolayı “En İyi Protein Tozu Satın Alma Rehberi” ve en iyi protein tozu tavsiyelerimi açıkladığım bir yazı oluşturdum. En kaliteli ürünleri inceleyerek, kullanıcı yorumları ve deneyimlerime yer verdim. İşte protein tozu tavsiyesi listem…

En iy Dambıl Setini seçtiğimiz yazımızı okumak için TIKLA! https://anlatbakim.com/en-iyi-dambil-seti-incelemesi/

Editör Tavsiyesi En iyi Protein Tozu

En hızlı emilime sahip olan Hidrolize ve İzole Whey protein içeriği ile diğer protein türlerine göre kasların protein ihtiyacını normalden daha hızlı bir şekilde karşılamaya yardımcı olabilir.

en iyi protein tozu

Öne Çıkan Özellikler

 • Marka:Hardline
 • Servis Sayısı:76
 • Servis Miktarı:1 Ölçek (30 g)
 • Protein Oranı:%80,3
 • Karbonhidrat Oranı:%4,7
 • Şeker Oranı:%4,7
 • Yağ Oranı:%6,3
 • Arjinin Oranı:%2,4
Supplementler.com’da İncelemek için Tıklayın

Protein tozu tavsiye listemin en tepesine Hardline Whey 3 Matrix koymamın fiyat/performans oranı dışındaki diğer sebebi de yüksek kreatin içeriğidir. Kreatin yüklemesi için önerilen günlük miktar ortalama 5 gramdır. Bu ürünü günde 2 servis kullandığınızda 4 gr kreatin almış olacaksınız. Kreatin yüklemesi, antrenmanlarınızın verimini arttıracak, normalden daha yüksek ağırlıkları kolayca kaldırabilmeye başlayacaksınız.

Türkiye’nin en çok tercih edilen, en iyi protein tozu olan Hardline Whey 3Matrix, Türk firma olan Hardline’ın en çok satan protein tozu. 3Matrix adı içeriğinde bulunan 3 farkli Whey proteininden gelmektedir.  Hidrolize, Izole ve Konsantre Whey proteini içeren 3Matrix antrenman öncesi ve sonrası için kullanıma uygun bir üründür. Bu üründe üçünün bir arada olması onu rakiplerine göre avantajlı kılıyor

Aspartam kullanılmayan ürün buna rağmen aroma açısından çok zengin seçenekler sunuyor. Üründeki aromalar değiştikçe ölçeklerinin ağırlığı doğal olarak değişmektedir. Çikolata, çilek ve sahlep aromaları bulunmaktadır.

Kullanıcı Yorumu:  Yorumları inceleyerek aldım. Siparişim geldi çilekli söyledim ve mükemmel tat asla topaklanma olmuyor ve keyifli bir şekilde içiyorum. özellkle soğuk sütle çok güzel bir içimi var. herkese tavsiye ederim pişman olmazsınız.bence en iyi protein tozu bu

Kalite Arayanlara – Weider Premium Whey En İyi Protein Tozu

Öne Çıkan Özellikler

 • Marka:Weider
 • Servis Sayısı:77
 • Servis Miktarı:2 Yemek Kaşığı (30 g)
 • Protein Oranı:%76,7
 • Karbonhidrat Oranı:%6,3
 • Şeker Oranı:%4,7
 • Yağ Oranı:%5,3
 • Arjinin Oranı:%1,6
Supplementler.com’da İncelemek için Tıklayın

 Dünyanın belkide tartışmasız en popüler markası Weider Premium Whey Protein Tozu. Rakiplerine göre biraz pahalı olsa da çok fazla olumlu geri dönüşler alıyor ve çok sevilen bir ürün. Doğal yapısı bozulmadan düşük ısı ve basınç yöntemleri ile üretilmiş özel bir protein tozudur. Alman menşeili bu ürün düşük ısı, yüksek basınç altında üretim yapıyor ve ürünün doğal yapısı bozulmuyor. Bunun sonucunda daha saf ve doğal bir ürün ortaya çıkıyor.

%100 biyolojik değere sahip %20’si izole ve %60’i konsantre olan Whey proteininden oluşmaktadır.

BCAA ve izole protein oranının fazla olması ise diğer sevilen özellikleri. %25 BCAA oranı, B6 vitamini ve servis başına 2g ilave glutamin içeriyor. Muz Çilek-Vanilya, çikolata, stracciat ella, tarçın, vanilya karamel aromaları bulunmaktadır.

Kullacı Yorumu:  Gerçekten de en iyi whey proteini… ”made in germany” olmasına mütevellit almış olduğum ve çok başarılı bulduğum whey. etkisini bu kadar hızlı göstermesi ise mükemmel.diğer tozlara oranla bende olan etkisi inanılmaz desem yeridir. hem güç hem performans hem etki açısından daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu.muz aroması favorim ve tavsiyemdir

Scitec Whey Professional En iyi Protein Tozu

Öne Çıkan Özellikler

 • Marka:Scitec
 • Servis Sayısı:78
 • Servis Miktarı:3/4 Ölçek (30 g)
 • Protein Oranı:%73,3
 • Karbonhidrat Oranı:%4,7
 • Şeker Oranı:%4,7
 • Yağ Oranı:%6,7
 • Arjinin Oranı:%1,5
Supplementler.com’da İncelemek için Tıklayın

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan firmanın üretimi ise Macaristan’da gerçekleştirilerek dünya pazarına ulaştırılıyor. Arnold Classic 2017 şampiyonu Cedric McMillan’ın sponsoru olan Scitec, kaliteli ham madde ve zengin içerik özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

İçerdiği sindirim enzimleri sindirimi kolaylaştıran Scitec Whey Professional, ek olarak içerdiği amino asit karışımı da oldukça zengin. %23 BCAA oranına sahip, Amino Asit ilaveli ancak B6 Vitamini içermiyor. Amino asit kompleksi ve taurin amino asidi ile kas gelişimine ekstra katkı sağlayan glutamin olması önemli ​avantajlarından.

*Diğer incelediğim ürünlere göre ölçek başı ortalama 2gr az protein bulunuyor.

Çikolata, Şeftali Yoğurt, Vanilya Çilek, Limonlu Kek aromaları bulunmaktadır.

Kullanıcı Yorumu: kullanmaya başladıktan 2 ay sonra iyi bir etki görmeye başladığımı söyleyebilirim. Henüz spor faaliyetlerinde başlangıç aşamasında olanlar için bu süre kullanım miktarına bağlı olarak biraz daha uzun olabilir ancak sabırlı bir şekilde kullandığınızda ürünün faydalarını görürsünüz.en iyi whey protein tozu olabilr.

Fiyat/Performans Ürünü – Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu

Öne Çıkan Özellikler

 • Marka:Optimum Nutrition
 • Servis Sayısı:73
 • Servis Miktarı:1 Ölçek (30,4 g)
 • Protein Oranı:%77,1
 • Karbonhidrat Oranı:%5,8
 • Şeker Oranı:%3,9
 • Yağ Oranı:%3,5
 • Arjinin Oranı:%1,6
Supplementler.com’da İncelemek için Tıklayın

 Dünyanın en çok satan protein tozu Optimum Gold Standard Whey olma özelliğini taşıyor. 1 servisinde 24gram Whey Proteini bulunuyor. İyon değişim İzole Whey ve Konsantre Whey protein içeriğine sahip. Ayrıca 5.5gram BCAA amino asit içeriği ve 4gram Glutamin ve öncüleri bulunduruyor.

Ürünü diğerlerinden ayırdığım bir fark ise suda en rahat karışan, çözünen protein tozu olması. Topaklanma sorunu bu üründe hiç yaşanmıyor.

Çilek, muz, çikolata, vanilya, kurabiye ve çilek-muz karışık aroma seçenekleriyle üretiliyor.

Kullanıcı Yorumu: Double rich chocolate aşırı iyi. bildiğiniz nesquik gibi. kolay karışıyor. içimi kolay, tıkamıyor. su ile içtiğim halde tadı iyi, sütle beraber düşünemiyorum tadını. kötü kokmuyor. pek gaz yapmadı bende nedense.protein tozu önerisi üzerine almıştım

Olimp Whey Protein 2200 Gr

Öne Çıkan Özellikler

 • Marka:Olimp
 • Servis Sayısı:59
 • Servis Miktarı:1 Ölçek (37 g)
 • Protein Oranı:%72,4
 • Karbonhidrat Oranı:%11,9
 • Şeker Oranı:%5,1
 • Yağ Oranı:%5,7
 • Arjinin Oranı:%1,6
Supplementler.com’da İncelemek için Tıklayın

Polonya menşeili firma, sporcular için takviye ürünler üreten bir marka olan Olimp‘in Whey protein içeriği. Olimp‘in ürünleri çok kaliteli olup, alanındaki bir çok üst düzey Amerikan markasıyla yarışabilecek seviyededir. Protein tozu önerisi listemde yer vermesem olmazdı.

CFM teknolojisi ile geliştirilmiş olan Olimp Whey Protein yüksek miktarda Whey Proteini (%75) içermektedir.Spor sonrası kullanım açısından uygun olan Olimp Whey Protein, CFM filtreleme özelliği sayesinde emilim hızı açısından üstün bir üründür.Ürün kalitesiyle kendini Avrupa’da ispatlamış konumdadır. Fiyat benim için önemli değil ben kalite arıyorum diyenler gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Türkiye’de sadece çikolata ve çilek aromaları bulunmaktadır.

Kullanıcı Yorumu: Güven konusunda hammadde kalitesi açısından piyasada tanınır. bcaa sini yeni yeni kullanıyorum. antreman sırasında ki etkisi çok güzel sonrasında ictiginizdeyse ertesi güne kullanmadan önce ki antremanlariniza göre daha yenilenmiş daha ağrısız uyanıyorsunuz.

En iyi Protein Tozu Satın Alma Rehberi 2021

Protein tozu nedir? Nasıl Üretilir?

Protein tozları; et, süt ürünleri, yumurtalar gibi hayvansal kaynaklı ya da fasulye, soya gibi bitkisel kaynaklı gıdalardan elde edilen konsantre protein kaynaklarıdır. Tek bir kaynaktan elde edilebileceği gibi, birden fazla kaynaktan elde edilip, farklı filtreleme yöntemlerinden geçirilip karıştırılarakta satılmaktadır. Önemli olan ihtiyacınıza uygun olan protein türünü seçebilmektir. Sadece hayvansal kaynaklı olmadığı için, vegan sporculara da uygun bitkisel kaynaklı protein tozları bulunmaktadır.

Protein tozu zararlı mıdır?

Aslına bakarsanız annenizin pişirdiği et yemeğinden farklı değildir. Yapılan filtreleme işlemleri sadece protein tozlarını ayrıştırır sağlık açısından zararlı bir durum oluşturmaz. Ancak ürünü satın almadan önce, kullanılan koruyucu maddeler ve tatlandırıcılar iyice okunmalı ve araştırılmalı. Daha saf ürünler tercih edilmelidir.

Protein tozu kullanmalı mıyım ? Kullanmazsam kaslarım gelişmez mi ?

Protein tozu kullanmanın temel sebebi pratik olmasıdır. Kas geliştirmek istiyorsanız yeterli miktarlarda protein alımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Body Building yapan bir sporcu, günlük kilo başına 1.6 gr. protein tüketmesi gerekmektedir. Günlük alması gereken protein miktarını almazsa gelişim gösteremez. Farklı bir işte çalışan ve yemek hazırlayacak zamanı olmayan, yemek taşımak istemeyen sporcular için protein tozu hayat kurtarıcıdır. Özellikle antrenman sonrası, protein oranı yüksek protein shake içmek kilo almakta ve kas kazanımında çok fayda sağlayacaktır.

İzole ve konsantre protein tozlarının farkı nedir ?

Konsantre protein tozunda; peynir altı suyu belirli filtrelerden geçer ve el edilen ürün ortalama %70 oranında protein, %30 oranında karbonhidrat tozu ve yağ olur.

İzole protein tozlarında ise ekstra bir filtreleme işlemi daha yapılarak, protein oranı %98-98’lara kadar çıkarılmaktadır. Yani izole protein tozu daha saftır. Laktoz alerjisi olanlar izole ürünleri tercih etmelidir. Ancak normal sporcular, karbonhidrat ihtiyaçlarını da bir miktar karşılanması açısından konsantre ürünler tercih edebilirler.

Protein tozlarının birbirinden ne farkı var? Hangisini almalıyım ?

Protein tozları yapılarına ve faydalarına göre çeşitlilik göstermektedir. Önemli olan protein tozunu ne zaman tüketeceğinizdir. Kısaca bunu detaylandıralım.

 1. Whey Protein 

  Hızlı protein emilimi için ilk sırada whey protein gelir. Peynir altı suyu proteinidir, sütten gelir. Peynir yapma işlemi sırasında oluşan sıvıdır. Laktoz alerjisi olanlar tüketirken dikkat etmelidir. Peynir altı suyu proteini, optimal sağlık için gerekli dokuz temel amino asitin tümünü içerdiğinden, eksiksiz bir protein olarak kabul edilir. Özellikle antrenman sonrası, protein oranı yüksek protein shake içmek kilo almakta çok fayda sağlayacaktır. En iyi Whey Protein Tozu da burada yardımınıza koşacaktır
  Araştırmalar peynir altı suyu proteinlerinin kas kitlesini ve toparlanmayı destekleme yeteneğini sürekli olarak doğrulamıştır.

 2. Kazein Protein

  Whey proteine göre daha yavaş sindirilir. Peynir altı suyu gibi, kazein de sütte bulunan bir proteindir. Kazein protein mide asidiyle temasa geçtiğinde jel yapısı oluşturur. Bununla birlikte, kazein sindirilir ve çok daha yavaş emilir. Whey proteinin aksine gece yatmadan önce içilmesi daha doğru olur. Gece boyunca vücudun protein ihtiyacı karşılanmış olur. Kilo almakta faydalıdır.

 3. Yumurta Proteini

  Yumurtalar mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Gerekli bütün aminoasitleri içerir. Yumurta akı proteini kalitesi yüksek ve kolayca sindirilir ancak diğer protein tozları kadar dolu hissetmenizi sağlamayabilir.

 4. Soya Proteini

  Soya proteini, piyasadaki en yaygın bitki bazlı protein tozlarından biridir. Soya proteini, kas protein sentezini arttırmak için süt proteinlerine iyi bir bitki bazlı bir alternatiftir. Testosteron seviyelerini düşürdüğü düşüncesi vardır. Birçok erkeğin soya proteininden kaçınması bu yüzdendir. Sporcu ihtiyacını karşılayacak kadar günlük soya proteini tüketimi, erkeklerde testosteron seviyelerini azaltmadığı yapılan araştırmalarca gözlemlenmiştir.

Tyler Durden

Herkese Merhaba, ürün incelemeleri yazılarımla görüşlerimi ve tecrübelerimi herkese aktarmaya çalışıyorum. Geri dönüşleriniz benim için önemli. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu