Amazon İndirim Kodları I Amazon Alışveriş Rehberi 2019

Amazondan Alışveriş ve Amazon İndirim Rehberi

Amazondan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenleri en çok merak edilen konu başlıklarıyla anlatmaya çalışacağım.

Amazon Gümrük Vergisi Sınırı

En çok merak edilen konu ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğim ? Amazon.com sitesinden alışveriş yaparken eğer bir ürünün Türkiye gönderimi varsa otomatik olarak vergi ve kargo fiyatları ürün fiyatına yansıyor. Görsel ile anlatmak gerekirse.

 

Görselde gördüğünüz ürüne buradan tıklayarak canlı olarak sizde test edebilirsiniz. 1050 Ti Ekran Kartının güncel fiyatı $189. Amazon gümrük sınırı olan 22 Euro’yu geçtiği için otomatik olarak vergi tutarını hesaplıyor. Estimated Import Fees Deposit ( Yaklaşık alınacak gümrük vergisi tutarı ) sekmesinde gördüğünüz gibi $37.80 vergi hesaplanmış ve bu tutar satın alırken sizden tahsil edilecek. Aynı zamanda kargo için belirlemiş oldukları $17.74’da otomatik olarak hesaplanıyor ve toplam tutara ekleniyor. Yani $189 olan ürün vergi ve kargo ile birlikte $244.54 olarak hesaplanıyor.

Aldığım Ürün Gümrüğe Takılır mı ?

Burada dikkat etmeniz gereken söylediğiniz ürünün yasaklı olup olmaması. Örneğin sim kart içeren ürünler ( telefon, tablet gibi ) gümrükten geçmiyor. Bireysel olarak gidip uğraşmanız lazım. Gümrük vergisi her ne kadar ödediğin fiyata dahil olsa da aldığın ürün bazen gümrük vergisine tabi tutulabiliyor ve dolayısıyla gümrükte takılı kalıyor. Böyle bir durumda Amazon müşteri hizmetleriyle irtibata geçtiğinde (canlı sohbet, elektronik posta veyahut telefon aracılığıyla) kargo firmasının senden istediği tutarı öğrenip gerekli para iadesini yapmayı veya kargo şirketiyle görüşüp gümrük sorununu ortadan kaldırmayı Amazon bizzat kendisi üstleniyor.

Amazon’dan Nasıl Vergi İadesi Alırım ?

Üstteki kısımda bahşetmiş olduğum otomatik belirlenen vergi tutarı yaklaşık olarak hesaplanıyor. Yani eğer aldığınız üründen gümrükte daha az vergi çıkması durumunda size bir mail atıyorlar ve fazla alınan tutar 3 iş günü içerisinde hesabınıza iade ediliyor. 

Amazon’da Satıcı Seçme

Alışveriş yaparken gümrük sıkıntısı ile uğraşmak istemiyorsanız bu ihtimali neredeyse 0’a indirmenin bir yolu var. Seçtiğiniz ürünün amazon tarafından satılması. Amazonda bir çok satıcı olmasına rağmen ürün ekranında “Ships from and sold by Amazon.com” ibaresini görüyorsanız %90 ihtimalle siparişiniz gümrüğe takılmayacak ve aldığınız ürünün Amazon tarafından garantisi olacaktır.

Amazon Prime Nedir ?

Amazon prime üyelik ile bir çok seçenek vaadediyor. Örneğin kargo süresini azaltma. Ekstra indirimler. Ücretsiz film,dizi , e-book gibi avantajlar. Stoğu azalan ürünlerde amazon prime üyelerine öncelik tanınması gibi. Örneğin bir ürünü uygun fiyata buldunuz stokta var ama alamıyorsunuz. Çünkü talep olduğu için otomatik olarak prime üyelere belli bir stok ayrılmış. Eğer hemen prime üyeliğe geçerseniz bu seçeneklerden faydalanabiliyorsunuz.

Amazon Prime’a geçebilmek için yıllık $119 ödemeniz gerekiyor. Öğrenciler için bu fiyat $59. 

Amazon’dan alışveriş mantıklı mı ?


Şimdi bakalım mantıklı oluyor mu ? Yukarıda görmüş olduğunuz ürün Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti  vergi ve kargo dahil fiyatı amazonda $1.219,03. 12-02-2019 tarihinde bu yazıyı yazarken dolar kuru 5.26 TL. Hesaplarsak 6.412,09 TL yapıyor. 

Aynı ürünün Türkiye’deki fiyatına bakarsak Vatan Bilgisayarda aynı ürün şuan 7.500 TL. Yani Amazondan almak 1.087,90 TL karlı oluyor.

Bu işlem alacağınız ürünün Türkiye satış fiyatına göre değişiklik gösterecektir. Ama anlatmaya çalıştığım şey araştırmanızın yurt içinde sınırlı kalmaması.

Amazon İndirim Kodları

Amazon ve amazon satıcıları bir çok indirim kuponu ve kodu yayımlıyor. Bunların hepsini burada listelemem mümkün olmadığı için bir tane örnek paylaşıyorum. Email atarak iletişime geçerseniz ( [email protected] ) ve almak istediğiniz ürünü yazarsanız uygun bir kod olması dahilinde en fazla 1 gün içerisinde geri dönüş yapabilirim. Email harici diğer yazılarda yorum kısmını da kullanabilirsiniz.

Usb Wireless Telefon Şarjı
Usb Wireless Telefon Şarjı
Wireless Telefon Şarjı
$91.38
40UIM2EC
Expired