Kamp Malzemeleri I Camping Checklist I 2019 Kamp Rehberi

Okuma Süresi: 8 Dakika

Kamp Malzemeleri Nelerdir ? I Kampçı Hataları I Kamp Rehberi 2019

İnsanlar kamp yapmayı düşündüklerinde çadırlar, kamp ateşi ve uzun yürüyüşler akla geliyor. Ancak kamp sadece bir yer seçmek ve bir çadır kurmaktan çok daha fazlası. Nereye gideceğinizi, ne gibi kamp malzemeleri alacağınızı ve oraya gittiğinizde kamp gezinizi nasıl daha keyifli hale getireceksiniz ?

Çoğumuz artık teknolojinin köpeği olduk 🙂 Telefon, Bilgisayar, Oyunlar artık günlük hayatta en çok zaman harcadığımız şeyler. İşte kamp bu yüzden teknoloji detoksu olarak görülebilir. Kamp yaparken biraz rahatınızdan ödün vermeniz gerekse de doğa ile iç içe olduğunuz için birikmiş stresinizi boşaltabilirsiniz.

Belki bu kişisel bir şeydir ama normalde fazla iş yapmayı sevmem ( ev işi gibi düşünün temizlik, yemek falan ) ama kamp yapmaya gittiğimizde iş yapmak için bir heves geliyor. Odun toplamaca, ateş yakmaca, çadır kurulumu, beni en çok rahatlatansa bol limonlu çoban salata 🙂 Yani demek istediğim boş durmayıp bir şeyler yapmak, üretmek keyif veriyor.

Kamp için seçtiğim ürünleri incelemek için hızlı menüden alıcı rehberine tıklayarak göz atabilirsiniz.Aynı zamanda kamp ile ilgili yazdığım ilk yazıya buradan bakabilirsiniz.

Kamp alanına gitmeden önce çadırınızı bir hortum ile veya banyoda ıslatarak hala su geçirmez olduğunu test edin. Eğer su kaçıran bir nokta varsa hızlı bir yama ile kapatın

Yağmurlu Günler için Kamp Malzemeleri

Tabi ki ilk olarak su geçirmeyen bir çadır olması gerekiyor. Eğer yağmurda yürüyüş yapacaksanız çabuk kuruyan bir yağmurluk tercih edebilirsiniz. Eşyalarınızı koyacağınız sırt çantasının da yağmur geçirmez özelliğinin olması lazım çünkü kuru kıyafetlere ve zarar görebilecek teknolojik aletlerin bozulmasını istemeyiz. Ayakkabı seçimi de önemlidir. Heralde en kolay hasta edebilecek nokta ıslak bir ayakkabıyla yürümek olacaktır.

Yağmur geçirmez özellikli bu kamp malzemeleri kaliteli ve harbiden su geçirmediğinden emin olun. Islak kıyafetler keyfinizi kaçırabilir. Telefon, powerbank gibi aletleriniz bozulabilir. He ben ıslanmayı seviyorum deseniz bile bir zaman sonra kuru kıyafetler arıyor olacaksınız 🙂

hızlı listeye geri dön ↑

Kamp Etkinlikleri

Kamp yaparken yapılacak çok eğlenceli ve rahatlatıcı aktivite vardir. Çoğunlukla aile ile geçirilen zaman, keşif, fiziksel aktiviteler, rahatlama, yemek pişirme ve oyunlar başlıklarıyla listeleyebiliriz. İşte en iyilerinden oluşan listemiz.

Yağmurlu Günde Kamp Etkinlikleri

Her zaman yağmur yağsa bile, yine de bir kamp gezisinde eğlenebilirsiniz. Hiç şimşek olmadığı sürece, yağmurda yürümek keyifli olabilir. Sadece kaygan yamaçlarla karşılaşmanız durumunda bir sopa ile destek almayı unutmayın.

Yağmur yağsa da keyifli zaman geçirebilirsiniz. Daha önce bahsettiğim yağmur geçirmeyen ekipmanlarla yürüyüş yapabilir, çadırınızda doğanın harika müzikali ile kitap okuyabilir aynı zamanda sıcak içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Ya da sadece uzanıp doğanın o rahatlatan sesini dinleyebilirsiniz. Yağmur bitince o muhteşem tamamen doğal toprak kokusuyla ciğerlerinizi temizleyebilirsiniz.

Aile Etkinlikleri

Ailecek kamp yapan aileler, evde olduklarından daha çok birbirleriyle zaman geçirirler. Genelde bizim halkımız günübirlik piknik ile bunu yapıyor. Kampta ise birçok seçim için birlikte karar verip, çadır kurmak, yemek yapma, temizlik gibi aktivitelerle birlikte çalışma imkanı buluyorlar. Bu hem çoçuklar hemde ebeveynler için çok güzel bir eğitim öğretim olanağıdır.

Keşif

Kaç kez kampa giderseniz gidin, dikkat etmeniz ve tecrübe etmeniz gereken yeni şeyler mutlaka vardır. Yürüyüş, keşif yapmak için bir fırsattır ve hatta bir ağaca tırmanmak beklenmedik zevkler doğurabilir. Birkaç çift dürbün getirmek, herhangi bir yürüyüşü kuş gözlem gezisine dönüştürebilir. Dürbünler, kaçırılmış olabilecek olayları yakından görmek için de iyidir.

Fiziksel Aktiviteler

Kamp faaliyetleri gittiğiniz kamp alanına göre değişiklikler gösterecektir. En basit olarak çadır kurmak, kamp ateşi yakmak, yemek pişirme aşamaları bile yorucu ve öğrenme açısından faydalıdır. Gidilen yerde ki imkanlara göre yüzme, trekking, rafting, balık tutma gibi aktivitelerle etkinliklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Yanınızda götürebileceğiniz küçük kart oyunları veya en basitinden bir voleybol topu ile eğlencenizi artırabilirsiniz.

Rahatlama

Bir başka yazıda da belirttiğim gibi gideceğiniz yer de vahşi hayvan olup olmadığı bilgisini edinmeniz gerekiyor. Stres atmak için gidilen bir etkinlikte kötü sonuçlarla karşılaşmayı kimse istemez. Eğer böyle bir sorun yoksa arkadaşlarınız, ailenizle birlikte ormanın derinliklerine dalıp keşif yapabilirsiniz. Ağaç ve ormandaki yaşan börtü böceğin sesi, doğanın şehir hayatından uzak olan muhteşem saf kokusu ile ruhunuzu ve bedeninizi rahatlabilirsiniz. Eğer bir de dere bulursanız su yüzeyinde yürümenin verdiği haz sizi tüm sıkıntılarınızdan arındıracaktır.

Eğlence ve Oyunlar

Kamp gezisinde oynamak için eğlenceli olan pek çok oyun var. Bir yada iki kart destesiyle bir çok oyun oynamak mümkün. Küçük bir tavla götürerek yemeğin pişmesini beklerken rekabet ettiğiniz bir arkadaşınızla yemek bekleme zamanın eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Günün sonunda aile, arkadaş, sevgili kim ile giderseniz gidin akşam kamp ateşi etrafında toplanacaksınız. Ateş hem sıcak bir ortam hem de samimi bir hava katacak. Kamp ateşinin başında şarkılar söyleyebilir, koyu ve derin muhabbetlere girebilir, gelecek ile ilgili planlarınıza daha ufuk açıcı bir kafayla bakabilirsiniz. Başlık eğlence ve oyundu ama kamp ateşi diyince konu buralara geldi 🙂

Ateşte Yemek Pişirme

Artık bizim için otomatikleşen soğan aldın mı ? Nerde bu soğan ile başlayan aktivite. İlk önce soğanla güzelce bir ızgara temizliği yapılır. Ateş yakılır közlenmesi beklenir ve köfte, et, tavuk ne varsa pişirilmeye başlanır. Ben bu işleri nedense çok seviyorum. Et pişerken yağının ateşe düştüğü zaman çıkan cosszz sesinden olabilir. Ama şunu söylemeliyim checklistte en çok unutulan kamp ekipmanları yemek ekipmanları olabilir. Çatal, bıçak, tuz, sigara içen yoksa çakmak 🙂 Demek istediğim kamp malzemeleri listenizi hazırlayın ve kamp alanına gidince ” ben sana demiştim neden almadın ? ” sorularından kurtulun.

Hazır ürün harici kamp yerinde yakalanan balığı yemenin tadı da bir başkadır. Temizlemesi uğraştırsa da en sonda tamamen doğadan kendi emeklerinle alınan gıda tatmin edici seviyelere ulaşıyor.

Avcılık

Kamp yapanların bir kısmı da avcılık için yola çıkıyor. Ben bu kamp etkinliğinden pek haz etmiyorum. Doğaya gidip ondan canlı almak pek mantıklı gelmiyor. Her ne kadar onaylamasam avcılık amacıyla yola çıkanların sayısı da az değil. Avcılık çeşitleri arasında en masumu balık tutmak geliyor nedense. Hem tehlikeli hem de daha yorucu olduğu için avcılık konusunu başlık olarak bırakıp es geçiyorum.

hızlı listeye geri dön ↑

En Çok Yapılan Kampçı Hataları I Unutulan Kamp Malzemeleri

Hayvanları yiyecek ve çöplere çekmek;

 • Yiyeceklerinizi hava geçirmek kaplarda saklayın
 • Çöplerinizi iyice bağlayıp varsa çöp kutusuna yoksa kamp alanınızdan uzak bir ağaca asın. ( Evinize dönerken almak koşuluyla )

Yanınızda yedek batarya taşımamak;

 • El feneri, radyo, powerbank ve tüm elektronik aletlerin bataryalarını yenileriyle değiştirin.
 • Yedek piller, bataryalar getirin ve bunları su geçirmez kaplarda saklayın.

Tehlikeler için hazırlıksız olmak;

 • İlk yardım çantasını unutmayın
 • Tehlikeli alanları gitmeden internetten araştırın.

Yeterli yemek almamak;

 • Kişi sayısına göre kaç gün kalınacaksa ona uygun öğün ve yeterli miktarda yiyecek almayı unutmayın.
 • Aldığınız gıdaların günlük protein ve enerji ihtiyacınızı karşılayacağından emin olun.

Yetersiz kıyafet;

 • Tamamen korunabileceğiniz yağmur, su geçirmez bir panço almayı unutmayın ( Tabi ki yağmurlu havalar için )
 • Ekstra çorap ve havlu alın

Yağmurlu ve olumsuz havalar için B planı yapmamak;

 • Çadırınızın yağmur önleyici materyellerini unutmayın.
 • Ana öğün yemekleri için pişirilmesi gerekmeyen konserve gibi gıdaları almayı unutmayın.
 • Arkadaşlarınızla çadır içinde oynayabileceğiniz veya kendi başınıza zaman geçirebileceğiniz kitap gibi materyelleri yanınıza alın.

Kampa giderken hatırlanması gereken birçok şey var ve bunlar kampçıların yaptığı en yaygın hatalardan birkaçı. Bir sonraki kamp geziniz için hazırlıklı olmanızı istiyoruz, bu yüzden ne yapılmaması gerektiğine dair birkaç örnek verdik. Bu örneklere dikkatlice bakmak bir sonraki kamp maceranızın tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır!

Hazırlanmak Mutlu Kampın Anahtarıdır !

Hava koşulları, börtü böcek, yetersiz gıda ve ekipman önceden hazırladığınız sürece sizi ormanda harika bir vakit geçirmekten alıkoyamaz.Çadırda yağmur nedeniyle çok fazla zaman harcamanız gerekse bile, bu arkadaşlarınızın veya ailenizle eğlenmek için bir şans.

hızlı listeye geri dön ↑

Kendi Kamp Serüvenine Başlayabilirsin

Artık kamp hakkında bazı bilgiler ve ipuçları edindiğinize göre, onları kendi kamp geziniz için uygulamaya koymanın zamanı geldi. Kamp yapmaktan zevk alabileceğiniz çok güzel şeyler var.

Yakındaki kamp alanlarına göz attın, kamp malzemeleri alın, kamp için kıyafet seçin ve alınacak yiyeceklerin bir listesini yapın, maceraya hazırsınız! Umarız bu kampçı rehberiyle sizin ve aileniz için değerli bir kamp deneyimine katkıda bulunabilmişizdir.

Kamp yerini temizlemeyi unutma !

Yani… kamp yapmaya başlamak için hazır mısınız?

Camping Alanı
 • Çadır
 • Uyku Tulumu
 • Mat
 • Kamp Yastığı
 • Kafa Feneri ya da El Feneri ( Batarya ile birlikte )
 • Kamp Sandalyesi
 • Kamp Masası
 • Kamp için yapılan Ampüller ve ya Diğer Aydınlatma Ampülleri
Ekstralar
 • Çadır güneşliği, Muşamba
 • Hamak
 • Pike
 • Ateş için Odun
 • Halı
 • Masa örtüsü
 • Çamaşır İpi
Opsiyonel
 • Çok fonksiyonlu tamir bakım aleti
 • Koli bandı
 • İp
 • Çadır Direği
 • Çekiç
 • Testere veya Balta
 • Küçük süpürge ve faraş
Yemek Pişirme Gereçleri
 • Ocak ve Tüp
 • Çakmak
 • Tencere
 • Kızartma Tavası
 • Yemek Kapları
 • Tirbuşon veya kapak açıcı bir alet
 • Keskin Bıçak
 • Tabak ve Kase
 • Kupa ve Fincan
Yemek Pişirme Gereçleri
 • Kesme Tahtası
 • Soğutucu
 • Buz
 • Su şişeleri
 • Bulaşık yıkama aletleri
 • Sabun
 • Sünger
 • Çöp Poşeti
 • Kurulama Bezi
Opsiyonel
 • Kamp Izgarası ve Yakıtı
 • Saplı Izgara
 • Mangal Kömürü
 • Portatif çay, kahve makinesi
 • Küçük gıda saklama torbaları
 • Mutfak eşyaları için plastik kutular
Kamp Alanı Ekstraları
 • Güneş enerjisi ile çalışan güç depolama aletleri
 • Dürbün
 • Harita
 • Bitki, Hayvan Kılavuzları
 • Yıldız Haritası ve Gökyüzü Rehberleri
 • Kitap, Dergi vs
Kamp Alanı Ekstraları
 • Defter Kalem
 • Kulaklık ve müzik çalar
 • Oyunlar ve oyuncaklar
 • Kuru eşya çantaları
Giyim ve Ayakkabı
 • Esnek iç çamaşırı
 • Nem emici tshirtler
 • Çabuk kuruyan pantalonlar
 • Uzun kollu gömlekler ( Güneş ve Böceklerden korunmak için )
 • Polar veya Ceket
Giyim ve Ayakkabı
 • Araziye uygun ayakkabı
 • Çorap ( Sentetik veya Yün )
 • Pijama
Yağışlı ve Soğuk havalar için ek giysiler
 • Yagmurluk
 • Uzun iç çamaşırı
 • Sıcak yalıtımlı ceket
 • Polar pantolon
 • Eldiven
 • Şapka
Opsiyonel
 • Mayo
 • Sandalet
 • Kışlık Bot
 • Bandana
Sağlık ve Hijyen
 • Tuvalet Kağıdı
 • El sabunu
 • Diş fırçası ve diş macunu
 • Çabuk kuruyan havlu
 • Kullanım zorunluluğu olan ilaçlar
 • İlk yardım çantası
hızlı listeye geri dön ↑

Kamp Malzemeleri Listesi I Camping Checklist

Güneş ve Böcek Koruması İçin
 • Güneş Kremi
 • Güneş Gözlüğü
 • Güneş Şapkası
 • Dudak Kremi
 • Böcek ilacı
 • Böcek kovucu mumlar
Opsiyonel
 • Islak Mendil
 • Antiseptik mendiller
 • Ayna
 • Fırça, Tarak
Opsiyonel
 • Makyaj Malzemeleri
 • Yedek gözlük ve lens malzemeleri
 • Kulak tıkacı
Kişisel Eşyalar
 • Kredi kartı, nakit para
 • Kimlik kartı
 • Cep telefonu
 • Kamp yeri rezervasyonu ( Gerek varsa )
Su Geçirmez Çadır
Su Geçirmez Çadır
4 tarafı pencereli su geçirmeyen çadır. Tüm detayları linkten inceleyebilirsiniz.
400 TL
Su Geçirmez 60L Çanta
Su Geçirmez 60L Çanta
60 Lt hacmi olan bu çanta su geçirmez ve yıpranmalara karşı dayanıklı. Uzun yürüyüşlerde destekli kısımlarıyla ağrıları minimuma indiriyor.
140 TL
Şişme Mat
Şişme Mat
Hızlı şişirilebilir mat. 200 kg taşıma kapasitesi. Fazla yer kaplamayan rahat şişme mat.
74 TL
Şişme Yastık
Şişme Yastık
Hızlı ve pratik şişirilebilir konforlu yastık.
55 TL
Katlanabilir Kamp Masası
Katlanabilir Kamp Masası
Ultra hafif ve dayanıklı. Katlanmamış boyutu: 56*43*37 cm/22.05*16.93 * 14.57inc.
73 TL

..

Çadır ve Tenteler için Sıkıştırma Kelepçesi
Çadır ve Tenteler için Sıkıştırma Kelepçesi
Boyutu: 8.2*3.1 cm olan 6 adet çadır için kullanabileceğiniz klips.
16 TL
Kamp ve Çadır için İpler ve Halatlar
Kamp ve Çadır için İpler ve Halatlar
4 adet ve tanesi 4 metre. Güçlü ve aşınmaya dayanıklı. Parlak bir yapıya sahip. Yeşil ve Kırmızı renkleri mevcut.
19 TL
Pratik Halkalar
Pratik Halkalar
10 adet ip ve halat boyutunu ayarlayabilmeniz için gerekli küçük halkalar.
10 TL
Çadır Kazıkları
Çadır Kazıkları
10 Adet Altın / Kırmızı / Siyah / Mavi / Gümüş renkte Çadır Kazığı. Seçtiğiniz renkten 10 adet geliyor. Rengarenk değil yani. Uzunluğu 18cm ve Ağırlığı 13 gram. Alüminyum Alaşımdan yapılmış
26 TL
Katlanabilir Su Torbaları
Katlanabilir Su Torbaları
5L / 10L şeklinde 2 seçenek var. Mavi ve Şeffaf renk seçenekleri var. Eğer gittiğiniz yerde su varsa çok avantaj sağlıyor. Yanınızda şişe taşımak zorunda kalmıyorsunuz.
15 TL

..

Yapışkanlı Çadır Yamaları
Yapışkanlı Çadır Yamaları
Yaklaşık 20x7.6 cm/7.87x2.99 inç boyutunda su geçirmez çadır yamaları. 10 Adet gönderiyorlar. Hızlıca yama yapmak için uygun.
11 TL
Katlanabilir Kamp Ocağı
Katlanabilir Kamp Ocağı
Yaklaşık 290g ağırlığında. Katlanmamış boyutu 17*7 cm / 6.7 * 2.8inç. Linkten daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.
62 TL
Kamp Çaydanlığı
Kamp Çaydanlığı
1.1 litre kapasiteli 173 gram ağırlığında dayanıklı ve zarif çaydanlık.
55 TL
Sineklikli Kamp Hamağı
Sineklikli Kamp Hamağı
200 kg ağırlık taşıyabilir yazıyor ama bence denemeye gerek yok 🙂 2 kişiyi taşıyabilen sineklik korumalı hamak.
103 TL
Çadır Lambaları
Çadır Lambaları
Taşınabilir 38 gram ağırlığında pil ile çalışan led asılabilir lambalar. Çadır içi kullanım için ucuz ve uygun.
6 TL

..

Kafa Lambası
Kafa Lambası
Ayarlanabilir esnek band ile kafanıza rahatça yerleştirebilirsiniz. 180 Derece görüş açısı alabileceğiniz led kafa lambası.
9 TL
Kamp için Yemek Kapları
Kamp için Yemek Kapları
2 kişilik yemek kabı. Pakette 1x Kase, 1x Pot, 1x taşıma çantası, 1x temizleme süngeri bulunuyor.
51 TL
Trekking Ayakkabısı
Trekking Ayakkabısı
Yürüyüş için rahat ve dayanıklı. Kaymayan özelliğiyle yürüyüş için kullanışlı. Numara konusunda dikkat edin sıkıntı yaşayabilirsiniz.
140 TL
1 Comment

Bir Cevap Yazın

İndirimler için Trendyol Uygulamasını İndirin