Best value

Kamp Malzeme Listesi I Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okuma Süresi: 4 Dakika

Bu hafta sonu kamp yapalım mı ?

Üniversite boyunca cuma günleri en çok duyduğum cümle buydu heralde. Ev arkadaşım tam bir gezgin olduğu için sürekli bir yerlere gitme ihtiyacı vardı sanırım 🙂 İzmir’de okuduğumuz için bahar ve yaz aylarında kamp yapılacak güzel yerlere hep yakındık. Araç bulursak arabayla bulamazsak otostopla kamp yapmaya gidiyorduk. En güzeli de Çanakkale’den başlayıp Antalya’ya kadar kıyı kıyı otostopla her gün başka bir yere çadır açarak yaptığımız geziydi. Sizlere bu yazıda baştan sona kamp yapma ve nelere ihtiyacınız olacağı ile ilgili her şeyi anlatmaya çalışacağım.

Kamp açık havada tek başınıza veya arkadaşlarınızla yapabileceğiniz eğlenceli bir aktivitedir. Aslında kamp yapmak için hazırlanmanın kesin bir yolu yoktur, çünkü yanınıza alacağınız ekipman ve eşyalar tamamen yapmak istediğiniz etkinliklere bağlıdır. Harika bir kamp gezisine çıkmanıza yardımcı olacak şeylerin bir listesini yapın ve eksiklerinizi tamamlamaya başlayın.

1.Adım : Kamp Yapılacak Alanı Belirleme

En kolayı internetten kamp yapılacak yerleri aratarak çevrenizde en çok beğenilen yerlere gitmek. Tabi yer seçerken dikkat etmeniz gereken hayati noktalar bulunuyor. Bu çok önemli çünkü stres atmak için gittiğiniz bir yerde sağlığınıza zarar verecek bir durumla karşılaşmak iyi olmayacaktır. Eğer mümkünse kendi aracınızla gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü ekstrem bir durumda şehir merkezine ulaşma ihtiyacınız doğabilir. Bu faktörde merkeze yakın kamp yerlerinin seçilmesini etkileyebilir. Tabi şimdi şöyle bir durum da var, Şehir merkezine yakın olupta güzel ve doğal kalabilen ne kadar yer kaldı 🙁 Kamp alanı seçerken değerlendirmeniz gereken bir kaç madde;

 • Tehlikeli Doğal Alanlar ( Dere yatakları, Heyelan Bölgeleri vb. )
 • Vahşi Doğa Hayvanları
 • Şehir Merkezine Yakınlık
 • Doğal Güzellik

Kamp alanı belirleme konusu şu açıdan da önemli: Kamp yapılacak yerde ne gibi ihtiyaçlarınız olacak ? İçme suyu olan bir çeşme veya temiz bir akarsu var mı ? Gece yatmadan önce kampın olmazsa olmazı kamp ateşi yakacak odunu sağlayabileceğiniz ağaçlık bir bölge varmı ? İlerleyen bölümlerde ihtiyacınız olan malzemeleri daha detaylı listeleyeceğim.

2. Adım: Eksiksiz bir Camping için İhtiyaçlarınızı Belirleme

Hangi faaliyetleri yapmak istediğinize karar verin. Örneğin, balığa çıkmayı planlıyorsanız, olta takımı olmazsa olmazınız olacaktır. Yüzmeyi planlıyorsanız, çantanıza bir mayo koymanız şart.

Bu etkinlikler için ihtiyaç duyacağınız şeylerin bir listesini yapın. Kamp gezinizde yapmak istediğiniz etkinlikleri belirledikten sonra, her şeyi bir kontrol listesine yazın. Gerekli eşyaları topladıkça listenize bir çizik atın.

Ekipmanınızı hasar ve işlevsellik açısından değerlendirin. Portatif gazla çalışan bir ocağınız varsa, paketlemeden önce test edin. Bir süre kullanılmadıysa işlevini kaybetmiş olabilir. Yedek bir gaz tüpüne ihtiyacınız varsa, kamp yerinize gitmeden önce bilmek isteyeceksiniz. Fenerlerinizi açın ve bitmişse pilleri değiştirin. Çakmaklarınızı test edin. Battaniyeleriniz, uyku tulumlarınız ve çadırınızı kontrol edin. Onları gerektiği gibi değiştirin.
Eğer kullanıyorsanız, GPS’ini test edin.

Eğer birsi tarafından işletilen bir kamp alanına gidiyorsanız. İşletmenin hangi olanakları sağladığına bakın ve çantanızdaki gereksiz eşyalardan kurtulun.

Kampın olmazsa olmazları
 • Kamp Çantası
 • Çadır
 • Mat + Uyku Tulumu ( Soğuk Bir Bölgeyse )
 • Bıçak veya Çakı
 • Aydınlatma için Fener
 • Su Matarası

Kesinlikle yanınızda olması gerekenler bunlar. Tabi bunlarla sınırlı kalmayacak bir çok opsiyonel eşya ve ekipmana da ihtiyacınız olacak. Şimdi sırayla gerekli olan malzemeleri inceleyelim.

1 – Çanta

60 Lt hacmi olan bu çanta su geçirmez ve yıpranmalara karşı dayanıklıdır. Uzun süre taşımada sizi yormamak adına ayarlanabilir omuz askısı, göğüs kayışı, ve bel ayarı yapmak için bir bel kayışına sahip. Kampa gittiğiniz zaman yapacağınız doğa gezilerinde çekeceğiniz ağrıları böyle ergonomik çantalarla hafifletebilirsiniz. Ayrıca geniş hacmiyle kıyafetlerinizi rahatça sığdırabilirsiniz.

2 – Çadır

Genelde 2 kişilik kamp çadırları kullandım ama bu çadırı alınca ciddi anlamda rahat ettik. Geniş bir iç hacmi var. Zaten 3-4 kişilik bir çadır. 4 tarafı da açılabilir. Sağ ve solda 2 pencere var. Bunları güneşten korunmak için kapatabiliyorsunuz.  Tüm bölgeleri kapattığınızda su geçirmez bir çadıra dönüşüyor. Çadırın içine mat, çantalar ve ıvır zıvırı koysanız dahi yatacak alan kalıyor. Bir de arkadaşımın amazonda en çok satanlardan aldığı çadır var onu da buradan inceleyebilirsiniz.

3 – Mat ve Uyku Tulumu

Mat heralde kamp alanında her işe yarıyor. Çadırınızın altına serdiğinizde daha rahat bir uyku için daha konforlu bir ortam sağlıyor. Arkadaşlarınızla otururken konforsuz zemini hafifletiyor. Yani az olsa da konfor için mat kesinlikle gerekli. Mat bakabileceğiniz en güzel yer de Decathlon. Fotoğraftaki ise biraz gelişmiş versiyon 🙂 Şişme mat. Eğer kamp yapmaya yeni başlıyorsanız konfor sizin için en önemli şey olabilir. Bu şişme matı kullanarak evinizdeki konforu kamp alanına taşıyabilirsiniz.

Uyku tulumu mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Bahar döneminde ve geceleri soğuk olan bölgelerse yanınıza almanız gereken bir ekipman. He buna gerek yok diyebilirsiniz evde yorgan döşek dolu gibisinden. Ama çantanızdaki yer açısından katlanabilir olması baya iş görüyor.

4 – Bıçak

Kamp alanında bir çok farklı sebepten bıçağa ihtiyacınız olacak. En basiti yemek hazırlarken olacaktır. Çadırı hazırlarken ip kesmeniz gerekebilir. Küçük odun parçalarını kesmeniz gerekebilir. Yani bir çok sebeple lazım oluyor. Bu bıcağı yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum ve her hangi bir paslanma durumu olmadı. Üst bölgesindeki mini fener ile güzel iş görüyor. Ayrıca çok amaçlı kullanım için isviçre çakılarına da bakabilirsiniz.

5 – Fener

Kancalı taşınabilir ampüller el fenerinden daha iyi bir seçim olacaktır. El feneri bir yere asmak için kullanışlı değil. Çadırın içine, yemek yiyeceğiniz ortama rahatlıkla ışık sağlayabilirsiniz. El feneri gibi elinizde de taşıyabiliyorsunuz. Fil ile çalıştığı için kampa gitmeden, pillerin dolu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Genelde telefon fenerini kullanıyoruz ama telefonda da pil sorunu olduğu için powerbank vs taşımamız gerekiyor. Powerbankteki bataryayı da ışıklandırma için harcamak mantıksız oluyor.

5 – Su Matarası

Fotodaki termoslar hem günlük hayatta hem de kamp yaparken işinize yarayacaktır. Güzel bir kahve yapıp uzun süre sıcak sıcak içebilirsiniz. Tabi asıl amacımız su koymak. Yazları soğuk suyu muhafaza etmek için mutlaka çantaya atılması gereken bir ekipman.

1 Comment

   Bir Cevap Yazın