Kişisel Bakım

Sağlık Sigortası ile Check-Up Yaptırılır mı?

Sağlık Sigortası ile Check-Up Yaptırılır mı?

Özel sağlık sigortası, sigortalının kaza ya da hastalık sonucunda karşı karşıya kalabileceği sağlık harcamalarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlayan bir sigorta ürünüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise devlet tarafından desteklenen ve SGK güvencesindeki genel sağlık sigortasını tamamlayan bir sigorta ürünü olarak açıklanabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası içeriği SGK ile anlaşması olan özel sağlık kurumlarında tedavi olmanız halinde ödemeniz gereken katkı payının size yansıtılmamasına, tedavi masraflarınızın karşılanmasına yöneliktir. Yani SGK güvenceniz varsa anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti alabilirsiniz.

E-sigortam vb. acenteler aracılığıyla faydalanabileceğiniz özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı arasındaki fark temel olarak tamamlayıcı sağlık sigortasında sigortalının SGK güvencesinin olması gerektiği ve bu ürünün SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde geçerli olmasıdır. Ayrıca özel sağlık sigortasında teminat dahilinde yer alan sağlık giderlerinde belli bir oranda ödeme yapmanız gerekirken, tamamlayıcı sağlık sigortasında ek ücret ödemezsiniz. Özel sağlık sigortasının teminatlarının genişletip yurt dışında da kullanabilmesi ise diğer bir fark olarak sayılabilir.

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası genel şartları poliçede yer alır. Sigorta şirketinin karşılayacağı sağlık giderleri de bu genel şartlar ve varsa özel şartlar çerçevesinde belirlenir. Peki check-up hizmeti poliçede belirlenen şartlar arasında mı ayrıntılı bir şekilde bahsedelim.

Sağlık Sigortası Check-Up Hizmetini Karşılar mı?

Sağlık sigortalarında hangi sağlık hizmetlerden yararlanılacağı poliçede yer alır. Sigorta şirketinin karşılayacağı ve sigorta kapsamında yer alan sağlık hizmetleri teminat olarak adlandırılır. Bu teminatlar dışında yer alan herhangi bir sağlık problemi sigorta kapsamında bulunmaz. Özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası check-up hizmetinin güvence altında olup olmadığı da poliçe teminatlarına bakarak açıklanabilir. Genel olarak özel sağlık sigortası ile check up hizmeti ek prim ödenerek alınabilir. Yani ek prim ödemesi yaparak poliçenin içeriğine check-up teminatı ekleyebilirsiniz.

SGK güvencesini genişleten tamamlayıcı sağlık sigortasının da check-up hizmetini karşılayıp karşılamadığı poliçede belirlenir. Bazı tamamlayıcı sağlık ürünlerinde poliçe kapsamında anlaşmalı hastanelerden ücretsiz check-up hizmetinden faydalanmanızı saplayan check-up teminatı bulunur. Bazı ürünlerde ise isteğe bağlı olarak poliçenize bu hizmeti ekletmeniz gerekir. Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası fiyatları da sağlık geçmişiniz, yaşınız ve cinsiyetiniz dışında poliçe teminatlarına göre değişir. Bu nedenle sigorta teminatı alırken poliçe içeriğini incelemek faydalıdır. E-sigortam özel sağlık sigortası tavsiye ve tamamlayıcı sağlık sigortası tavsiyesi için öncelikli acentelerden biri olmaktadır. Sizin için en uygun sigorta ürünlerini E-sigortam’da bulabilirsiniz.

anlatbakim

Ben Emre. Tüketicilere, ürünleri satın almadan o ürün hakkında bilgi vermek ve en iyi ürünleri listelemek amacıyla anlatbakim blog sitesini kurdum. Bir arkadaşımla beraber ürün incelemeleri yaparak tüketicileri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu