Otomobil

En iyi Oto Temizlik Seti

Sizlere araç bakımı ve temizliğiyle ilgili Turtle Wax’ın birkaç ürününü kullanıp deneyimlerimi paylaşacağım bir yazı hazırladım. Yazı genel olarak: araç bakımında en çok kullanılan ürünler olan Pasta-cila uygulama ürünleri, jant lastik temizleyici ve parlatıcılar, iç döşeme ve deri parlatıcı ürünler, çizik giderici kremler gibi Turtle Wax markasının en çok satılan listelerinden seçtiğimiz 6 önemli ürününü kapsıyor. Yazı içeriğinde, ürünleri kullanma kolaylığı, ürünlerin etkisi, öncesi-sonrası fotoğrafları, ürünlerin özelliklerini detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

Hangi tip bakım seti sizin için uygun?

Sprey tipi Temizleyiciler daha kullanışlı ve çok yönlüdür. Bu nedenle 7den 70’e herkes rahatlıkla uygulayabilir, aracınızı motosikletinizi güzelleştirebilirsiniz.

Krem tipi temizleyiciler , Daha güçlü fakat uygulaması bir tık daha zordur ancak profesyonel çalışmak isteyenler için ideal ürünlerdir. Genelde çizik çıkartma ürünleri bu şekilde üretilmiştir.

TURTLE WAX’IN 6 OTO TEMİZLİK BAKIM SETİ

Yeni ya da ikinci el bir çok şeyden feragat ederek aldığınız ve özenle kullandığınız arabalarımızın bakımlı olmasını isteriz. Araç bakımının tam olması, boyasının kusursuzluğu ayrı bir keyif verir. Ancak her zaman aracınız aynı parlaklıkta veya aynı kalitede görünmeyebilir.

Araç temizliğini, aracınızın görünümünü çoğu zaman etkileyen bizleriz. Sıfır bir aracı olduğundan daha eski; ikinci el bir aracı ise olduğundan daha yeni göstermek bizim elimizde. Nasıl mı?

Öncelikle aracınızın periyodik bakımına dikkat etmeli ve düzenli aralıklarla aracınızı yıkamalı ya da yıkatmalısınız. Bu işlemleri yaparken sadece otomobiller için üretilmiş temizlik malzemeleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu temizlik ürünleri içerisinde de kaliteli olanları tercih etmeniz hem aracınızı çok daha şık gösterecek hem de daha uzun süre aracınızın temiz ve bakımlı kalmasını sağlayacaktır.

Test Aşaması

Ürünleri deneyebilmek için seçtiğimiz araçlar metalik gri renkteki Mercedes Clk200 ve Siyah Bmw 3.18i araçlarımız oldu. Bu araçları seçmemizin sebebi araçların siyah ve metalik gri renkte işlemlerin daha net görülebilmesi, iki aracında geniş ve büyük olması sebebiyle çabuk kirletebilmemiz (bakım ve temizlik sonrasında yapacağımız farkın iyi anlaşılabilmesi için) geniş lastiklere sahip olması ve jant ebatlarının büyük olması (Jant ve lastik temizleyicilerinin daha net anlaşılabilmesi için), İç konsolu ve koltuklarının deri malzemeden üretilmiş olması (deri temizleyicinin etkisi) gibi sebepler oldu.

Bu araçlar yaklaşık 1 senedir bende ve genel olarak araçlarıma temizlik konusunda iyi bakarım ancak ürünler elime geçtiğinden beri bu yazıyı hazırlayabilmek için onları bir nebze kirli, pis ve bakımsız bıraktım. 🙁

BMW ‘ miz yıkanmaya hazır halde bu şekilde. Araç bakım Turtle Wax ürünleri İnceleme yazımızda Uygulamaları yaptıkça farkı hep birlikte göreceğiz.

6 ürünümüz olduğundan bahsetmiştik bu ürünleri uygulamaya sırasıyla şöyle başlayacağız ve ürünlerin kullanımları özellikleri vs. konularda deneyimlediğimiz kadarıyla bilgiler vereceğiz.

Turtle Wax Oto Cilalı Şampuan

Doğaner Otomotiv’de İncelemek için Tıklayın

Ürün üzerinde kullanım için 1 kova suya 1 kapak dökülmesi yeterlidir yazsa da ben kullandığımız kovamız büyük olduğu için 2-3 kapak döktüm, uygulama ve hazırlaması gayet kolay. Kovaya suyumuzu ve bir miktar şampuanı döktükten sonra temiz bir oto fırçasıyla karıştırıyoruz köpüklü vaziyete geldiğinde kullanıma hazır oluyor.

Kokusu güzel yoğun bir koku değil ama ferahlatıcı diyebilirim. Araçları tavan, ön kaput, bagaj kapağı, kapılar ve etekler sonrasındada jantlar olarak sırasıyla komple fırça şampuanlı suyla yıkayıp, daha sonra temiz su ile duruladık.

Bu bir şişe şampuanın ortalama 80-100 yıkama aralığında size yeterli olacağını düşünüyorum.

Şampuan, araç üzerinde su lekesi toz vs. bırakmadığı gibi aracı gayet iyi parlattı diyebilirim. Oto yıkamacıların sabunlarına tercih edeceğimi rahatlıkla belirtmeliyim. Ayrıca kolay uygulamasıyla 7den 70e herkes rahatlıkla aracını Turtle Wax oto şampuanla yıkayabilir.

Uygulama derecesi: kolay

Anlatbakim Ürün değerlendirmesi: 5 üzerinden 4

Aracı yıkamaya ilk olarak tavanından başlayın. Ardından kaput ve bagajı, sonra tamponu, kapıları ve son olarak kapı altlarını ve jantları yıkayın. Aracınızı temizden kirliye doğru sıralayarak yıkarsanız hem süngeriniz daha az aşınır hem de aracınızın çizilme ihtimali ortadan kalkar. Aracınızı duruladıktan sonra kurulama işlemine geçin.

Kurulamak için yine araçlara özel olarak satılan kurulama bezlerinden tercih edebilirsiniz. Herhangi bir bezle yapacağınız kurulama aracınızın çizilmesine neden olabilir. Bu nedenle özel mikro fiber bezler kullanmanız aracınızın çizilmesine engel olur ve suyu normal beze göre çok daha iyi emerek iyice kurulamanıza katkı sunar.

En güzel araç yıkama yöntemi elle yıkamadır

Araç yüzeyi ürünleri üreten dev marka Meguiar’ın yöneticisi Mike Pennington “Biz elle yıkamayı öneriyoruz.” Dedi ve ekledi “Müşterilerimiz bunu yapmayı seviyor, hafif bir iş.”. Elle araba yıkamak size aracınıza dokunma deneyimini tattırıyor ayrıca aracınızın yüzeyini gözden geçirmiş oluyorsunuz.

Ama Pennington araba yıkayanların %60 gibi olmamamız gerektiği konusunda bizi uyarıyor çünkü arabasını elle yıkayanların %60’ı deterjan kullanıyor. Deterjanlar aracı gerçekten temizlese de koruyucu yüzeyi aşındırıyor ve böylece araçlar çiziklere ve darbelere karşı daha dayanıksız oluyor.

Su buharlaşınca da aracın üzerini kirleten mineraller kalıyor geriye. Bizim tavsiyemiz aracınızı Turtle wax’ın Koruyucu ve parlatıcı etkili araç şampuanıyla güzelce köpükledikten sonra durulamanız.

Turtle Wax Hızlı Cila

Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Ürün sprey şeklinde ve kullanımı oldukça kolay. Kutu üzerindeki talimatlara göre aracı yıkadıktan ve duruladıktan sonra henüz ıslakken üzerine püskürtüyoruz ve mikro fiber bir kurulama beziyle ovalayarak kuruyoruz. Bütün işlem bundan ibaret ancak bölge bölge yapmanız daha etkili olacaktır. (Örneğin ilk olarak kaput sonra tavan sonra kapılar gibi) olağanüstü güzel bir kokusu var hatta uygulamayı yaptığımız alan komple bu sprey cilanın kokusuyla kaplandı yoğun ve bir o kadarda güzel bir koku beni etkiledi kullanım miktarına gelecek olursak bir şişe ile 6-8 defa aracınızı cila işlemi yapabilirsiniz.

Ürünün 6 ayda bir kullanımı yeterli olduğu söylense de ben her 4-5 yıkamada bir aracıma sprey cila ile temizleme taraftarıyım buda benim için ayda 1 defa gibi bir süreye denk geliyor

Aracı olağanüstü derece de parlattığını söyleyemem sonuçta profesyonel bir pasta cila değil ve biz de profesyonel aletlerle çalışmadık hızlı ve pratik cila işlemi için ideal bir ürün diyebilirim amatörce herkesin uygulayabileceği gibi bir uygulama yaptık ancak yine de araç üzerinde gözle görünür bir parlama ve çekicilik  yarattı 2 aracımızdan fotolar bu şekilde:

Hızlı cila ürünleri arasında bugüne kadar denediğim ürünlerle kıyaslarsam gerek muhteşem kokusu gerek uygulama kolaylığı olarak tavsiye ederim aracımda her zaman bir şişe bulundurma taraftarı olduğumuda söyleyebilirim. Ancak tabi ki profesyonel bir ürün arıyor ve elektrikli pasta-cila aletleriniz varsa daha pahalı ürünleri tercih etmenizi öneririm. Pratiklik – fiyat – etki – performans – koku açısından harika bir ürün.

Ürün değerlendirmesi 5 üzerinden 4

Camlarınızı parlatın

Camları en son temizleyin çünkü diğer aşamalar gerçekleşirken pek çok kir ve toz camlara yapışır. Cam temizleyicinizin içinde amonyak bulunmamasına dikkat edin, evdeki cam temizleyicilerinin pek çoğunun içinde amonyak bulunuyor. Temizlik kalıntıları ve su lekelelerinin camınızda kalmasını istemiyorsanız en iyi çözüm mikro fiber bez kullanmak.

Turtle Wax Çizik giderici krem


Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Ürünün kullanımı biraz zor ve uğraştırıcı sayılır kokusu hafif e güzel yoğunluğu el kremi kıvamında. kullanım miktarı için ufak sayılabilecek bir çiziği çıkartabilmek için bile oldukça fazla kullandığımızı söyleyebilirim. Ufak orta ve büyük (derin) çapta 3 çizik için ürünü kullandık. Kremi çiziğin üzerine döktükten sonra 5-6 dakika boyunca ovalayarak sadece ufak derinlikte ki çiziğimizin bir miktar kaybolduğunu görebildik. Ancak orta ve derin çizikler için etkisiz bir ürün diyebilirim. Performansı pek tatmin edici olmasa da ufak çizilmeler sürtmeler için dakikalarca uğraşarak çıkartmanız mümkün.

Büyük çizikleride çiziği götürmese bile ufak bir miktar değiştirdiğini söyleyebilirim. Aşağıda ki fotolardan detaylı görebilirsiniz. Orta boyda bir çizikte ise çiziğin boyutunu hafifde olsa küçülttüğü görülüyor.

Turtle Wax Jant temizleyici

Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Ürünün kullanımı orta derecede zor diyebilirim ancak 6 ürün arasında beni gerçekten en çok şaşırtan en etkili ürün buydu. kokusu ağır ve kötü. resmen ağır kimyasal kokuyor ve elinizle temas etmeniz halinde bu koku 1-2 gün elinizden bile çıkmıyor fakat etkileri olağanüstü şaşırtıcı. Paslı ve kir içerisinde olan jantlarımızda ürünü denedik  jantlardaki lekelerin 100de 95ınden fazlası yok oldu ve jantlarımız üstün bir parlaklık kazandı.

Sprey şeklinde jantımızın üzerine lekeli veya paslı yerlerine püskürtüp 3-5 dakika bir süre bekliyoruz ve kızıl bir sıvı şeklinde kirlerin aktığını görüyoruz. Sonrasın da bir fırça ve bezle üzerindeki lekeleri çıkartmayı denedim ama zorlandım bez kaymadı ve janta yapışır gibi zorlandı. sonra bir miktar suya batırarak ıslattığım bezi janta sürdüğümde bastırmama bile gerek kalmadan harika şekilde jantı temizledi ve gerçekten inatçı kirleri ve pasın büyük kısmını jantın üzerinden silip attı bu ürünü sizlere şiddetle tavsiye ediyorum ayrıca bagajımda her zaman bulunduracağım bir ürün oldu.

Bir şişeyi 4 jant için hesaplarsak bir şişeyi (4 tekerlekli bir araç için) 4 veya 5 kez kullanabilirsiniz. Jantlarınız kirlendikçe ayda 1 2 temizleme işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Öncesi sonrası fotoğraflar aşağıdadır.

Anlatbakim Ürün değerlendirmesi

5 üzerinden 5

Turtle Wax Lastik Parlatıcı

Trendyol’da İncelemek için Tıklayın

Kullanımı oldukça basit sadece tekerleklerimizin lastik kısımlarına püskürtüyoruz ve bekliyoruz bir süre sonra da sünger yada eski bir bezle siliyoruz. kokusu biraz yoğun ve asidi andırıyor ancak çok rahatsız edici değil. Şişe içeriği gayet büyük 4 lastikli bir araç için uzun süre kullanibilir.

Ürünü lastikleriniz ne zaman parlasın istiyorsanız o zaman kullanabilirsiniz aracınızı satarken gösterişli lastikler için veya uzun süre kullanmayacaksanız otoparkınızda beklerken kullanmanızı tavsiye ederİm.

Turtle Wax Deri Temizlik ve Bakım Kremi

Kullanımı kolay koltuklar torpida vs. deri olan heryerde kullanabilirsiniz el kremi formunda olan ürünü bir miktar sıkıp bir bez yardımıyla deriye yedirerek ovalıyoruz .bir süre sonra deri kısımlar göz alıcı şekilde parlıyor torpido kısmınıda iyi partlattığını gördüm kokusu gayet hoş ve hafif bir şişe ürünü tüm aracın içi için ortalama 9-10 kez kullabilirsiniz ki gayet yeterli.

Ürünü uyguladıktan sonra aracımızın deri koltukları torpidosu kapı içleri gayet iyi şekilde parladı deri koltukları olan bir araca sahipseniz mutlaka öneririm.

Anlatbakim Ürün değerlendirmesi 5 üzerinden 4

Araç Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Aracınızı güneş ışığında yıkamamaya özen gösterin,
  • Araç yıkama saatini belirlerken; sabahın erken saatleri veya öğlen saatlerini seçin,
  • Bulaşık deterjanı ve sabun yerine oto şampuanları tercih edin.
  • Aracınızı yıkarken ılık su ve yumuşak bir bez kullanın,
  • Aracınızı kurularken mikro fiber yumuşak bir bez kullanın,
  • Aracınızı kaba taslak yıkamak yerine; üstü, önü, arkası ve yanları olarak ayırdığınız belirlediğiniz bölgeleri sıra ile yıkayın,
  • Sert kimyasal maddeler yerine oto yıkama için seçilmiş kaliteli ürünler tercih edin.

Turtle Wax’ın en çok satılan 6 ürününü sizler için denedik ve iyi-kötü yanlarıyla değerlendirdik. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir mümkün olduğunca kısa ve öz tutmaya çalıştık. Yeni paylaşımlar için Bizi takip etmeye devam edin.

En çok tercih edilen Kış Lastikleri için rehberimizi inceleyebilirsiniz.

anlatbakim

Ben Emre. Tüketicilere, ürünleri satın almadan o ürün hakkında bilgi vermek ve en iyi ürünleri listelemek amacıyla anlatbakim blog sitesini kurdum. Bir arkadaşımla beraber ürün incelemeleri yaparak tüketicileri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu